De Brede eikvaren in Zeeuws-Viaanderen i t e De Brede eikvaren in Zeeuws-Viaanderen Teksten foto's: Jaap, Verhelsten Marian Sponselee "NS- «V; Als vrijwilliger bij Landschapsbeheer Zeeland kom ik vaak op de mooiste plek jes. Zo was ik in de herfst van vorig jaar werkzaam op Camping De Wielewaal nabij Cadzand voor het snoeien van de fruitbomen op de campingplaats. Ik heb altijd mijn fototoestel mee, ik had name lijk een keer iets heel moois gemist en dat wil ik voortaan voorkomen. Soms zie je mooie dingen maar één keer of zelden en dan is het jammer datje het niet vast hebt kunnen leggen. Bij de werkzaamhe den op de camping viel mijn aandacht al snel op de prachtig mooie oude hoeve die bij de camping staat. Het gaat om Hoeve Welgelegen uit 1866. Eén van de oude muurtjes bleek begroeid met een mooie varen. Bij thuiskomst voer ik meestal gelijk alle waarnemingen in, maar dat bleek nog niet al te makkelijk. Het ging in ieder geval om een eikvaren. Van de Eikvarens komt in Nederland alleen de Gewone eikvaren en de Brede eikvaren voor, waarvan de Gewone het meest wordt waargenomen. De Brede eikvaren is vrij algemeen in de Hollandse en Zeeuwse duinen. Van de varens is de eikvarenfa- milie één van de grootste wereldwijd. Eikvarens groeien zowel op de grond, als epifyt op knotbomen en op oude kalkrijke muren. Op de camping heb ik de Brede eikvaren dus zowel op de grond als op het oude muurtje van het varkenskot gezien. Door de kruipende wortelstokken kan de varen zich op de grond flink uitbreiden zoals ook op de camping duidelijk te zien was. Eikvarens zijn redelijk makkelijk te herkennen om dat ze enkelvoudig geveerd zijn. Maar om na te gaan welke het van de twee zou zijn, is microscopisch onderzoek noodzakelijk. Via Nathalie De Somer kreeg ik de tip Polypodium vulgare Gewone eikvaren Polypodium x mantoniae (P. vulgare x interjoctum) Polypodium interjoctum Brede eikvaren Heukels' Flora, 200S De üeltkiuut herfst 20 JB om de bladeren microscopisch te laten onderzoeken door Marian Sponselee. Dus zo gedaan, want ik was nu toch wel zeer nieuwsgierig geworden. Maar daar voor moest ik wel terug naar de camping om een aantal blaadjes met sporenkap- sels van de eikvaren te plukken. Dit dus zo snel mogelijk gedaan en dan direct afgegeven bij Wally zodat Marian ermee aan de slag kon. Een preparaatje maken van sporenhoopje is niet zo moeilijk, een beetje ervan op een glaasje schrapen, water en dekglaasje erop en klaar. Door de microscoop maak je dan vrij eenvou dig foto's met een smartphone. Het gaat om het aantal verdikte cellen in de annulus en 2 onverdikte cellen naast het sporangiumsteeltje. Vind je maar één onverdikte cel dan is het de Gewone eik varen. En zijn er twee of meer onverdikte cellen dan gaat het om de Brede eikva ren. Alle gegevens en foto's ingevoerd op waarneming.nl en het bleek in dit geval dus om de Brede Eikvaren te gaan. Volgens de Flora Zeelandica is de Brede Eikvaren zeldzaam in Zeeland en zou voornamelijk aan de kust voorkomen. Deze overblijvende soort groeit op warme, droge kalkhoudende zandgrond en op stenige plaatsen. In oost-Zeeuws-Vlaanderen alleen ge vonden op een tuinmuur in Hulst door Nathalie. De gewone eikvaren is wel vaker waargenomen, in het centrum van Hulst, de bossen van Sintjansteen en in Sas van Gent. Na microscopisch onderzoek zou het ook hier om zeldzame brede eikvaren kunnen gaan. Hier zouden we verder onderzoek naar kunnen doen. Zowel op de website als in de veldgids stadsplanten wordt aandacht besteed aan de Eikvarens en wordt er ook onder- zoek gedaan naar het voorkomen van Eikvarens in met name historisch stede lijk gebied. Op de website stadsplanten.nl is onlangs in augustus een interessant artikel ge plaatst over deze varens, dus de moeite waard om er nog eens op na te slaan. Gebruikte literatuur en aanvullende informatie: Flora Zeelandica, Brede eikvaren. Stadsplanten, veldgids voor de stad. www.stadsplanten.nl/2018/08/de- ene-eikvaren-is-de-andere-niet/ 'A)

de Steltkluut | 2018 | | pagina 5