De spechten van het waterwingebied in Clinge 9 De bever A\ Desondanks zijn zwervers vanuit Vlaanderen zeker te verwach ten. Otters zijn echter zeer lastig waar te nemen, om de tref kans te vergroten is het gebruik van cameravallen op kansrijke locaties aan te bevelen. Monitoring Mocht je (op nieuwe locaties) sporen vinden of zichtwaarne- mingen van deze soort in Zeeland doen, aarzel niet en neem direct per email contact op via p.calle@hetzeeuwselandschap. nl. Verder het verzoek om sporen goed te fotograferen en in te voeren op waarneming.nl. Tevens kan je je aanmelden indien je interesse hebt om mee te helpen met de monitoring. Vooral voor de omgeving Hulst kunnen we je hulp goed ge bruiken. Het hebben van een kano is geen must maar wel heel handig! Het is de bedoeling om de bevers zo goed mogelijk te volgen en vaste verblijfplaatsen e.d. vast te leggen. Dit alles zal in goede samenspraak met de Zoogdiervereniging, Waterschap Scheldestromen en de Provincie Zeeland gebeu ren. Brochure Meer informatie over de ecologie, sporen en het voorkomen van schade is terug te vinden in de toegankelijk geschreven en rijk geïllustreerde brochure en voor iedereen gratis te down loaden via deze website: http://www.hetzeeuwselandschap.nl/ sites/default/fïles/uploads/Bever-Otter-boekje_download.pdf Dankwoord Nathalie De Somer, Luud Persijn, Ria van Minnen en Alex Wieland worden bedankt voor de eerste monitoring en het doorgeven van de waarnemingen. Daarnaast het Waterschap Scheldestromen in het algemeen en LoekVersluijs Julian de Jonge in het bijzonder voor het doorgeven van de waarnemin gen en hun positieve houding tegenover de bever. Herman de Jongh voor het aanleveren van foto's en tot slot Sarah Geers van VZW Durme voor de info over de situatie in het aanliggen de Vlaanderen. Literatuur Calle P. en De Maat B., 2017, De Bever en de Otter zijn in aantocht, Steltkluut 2017, lentenummer. de Maat B., Calle P. Jacobusse C., 2015, De komst van de bever en otter naar Zeeland, Uitgave Stichting Het Zeeuw se Landschap. Zuidriorpe Stippenkaart met de recente beverwaarnemingen. Bron: Waarneming.nl Spechten Door: Timo Jansen In de "De Clingse Bossen" zijn 5 soorten spechten vertegenwoordigd. De Grote Bonte Specht, de Middelste Bonte Specht, de Kleine bonte specht, de Groene Specht en de Zwarte Specht. Vanuit de Boshut van Stichting het Zeeuwse Landschap laten de diverse soorten zich mooi waarnemen en foto graferen. De talrijkste soort is de Grote Bonte Specht, een soort die ook op vogelvoer afkomt en het klaargelegde voer dan ook snel weet te vinden. Ze broeden in een zelfgehakte nestholte die ze slechts 1 seizoen gebruiken, de 5 tot 7 jongen worden na het uitvliegen verdeeld over de ouders om ze optimaal te kunnen voeren. Jonge Grote bonte spechten worden makkelijk voor Middelse bonte specht aangezien omdat ook ze wel al rood op het kopje hebben en het zwart op de wangen nog moet doorkomen. De Middelste Bonte Specht is een stuk zeldzamer in het waterwingebied. Ook landelijk is deze soort de zeldzaamste. De"MIBO"is trouw aan zijn nestholte en gebruikt deze meerdere seizoenen. Is de Grote bonte vaak hangend tegen boomstammen te zien, de Middelste bonte specht heeft een voorkeur voor horizontale takken in oud loofhout. De Middelste bonte specht is gelukkig aan een opmars bezig en het aantal waarne mingen neemt dan ook toe. Zwarte specht. Foto: Timo Jansen Groene specht. Foto: Timo Jansen Vogelwaarde Westdorpe Koewacht' j» De steltkluut herfst 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 7