Jean 90 jaar Zeevonk O De najaarsvergadering op dinsdag 11 december Agressieve Buizerds Korte berichten klimmer te gast bent bij een roofvogelnest. Ga met respect met het nest en haar bewoners om" gevolgd door "Bij alle ringac- tiviteiten staat de gezondheid van de vogels voorop". Dat dit respect niet altijd wederzijds is zal later uit dit verhaal blijken. Behalve de jongen op het nest zijn ook pa en ma roofvogel niet altijd even blij met het feit dat hun jongen vroegtijdig tijdelijk het nest verlaten om gemeten, gewogen en voorzien van ringen te worden. Het verschilt echter sterk van individu tot individu hoe zich dit uit. Vaak hangen ze of alarmerend boven het nest of zijn ze in zijn geheel verdwenen. Een enkele keer komt het tot een schijnaanval, vooral Havik heeft daar een handje van. Slechts één keer was een Slechtvalk zodanig fana tiek in het verdedigen van de nestbak dat het een kras op de bovenkant van mijn hand opleverde. Van de oudervogels heb je dus eigenlijk niet zo veel te vrezen. Tot nog toe presteerde ik het altijd om ongehavend de grond weer te bereiken. Tot 14 juni jongstleden... We zijn op een verlaten erf in de omgeving van Philippine om het laatste nest Buizerds van het jaar te ringen. De stam van de betreffende boom is grotendeels begroeid met klimop, gesplitst op 3 meter boven de grond en verder dicht vertakt. Het is daarmee niet de gemakkelijkste boom om in te klimmen, maar ik heb er alle vertrouwen in dat het gaat lukken. Als ik op nesthoogte, 10 meter boven de grond, ben aanbeland en mijn hoofd de eerste keer boven het nest uitsteek levert me dat me teen een forse krauw op. Ingeklemd tussen nest en takken en met de andere stam in mijn rug zijn er geen uitwijkmogelijkhe den. De jonge Buizerd gaat opnieuw de aanval in, dit keer moet mijn neus het ontgelden. De derde en laatste uithaal is gericht op mijn oog. Verrast door wat me allemaal overkomt, klim ik nog een metertje hoger en breng mezelf in een iets aangena mere positie. Terwijl ik me wil zekeren boven het nest blijft het jong op alle mogelijk manieren duidelijk maken niet van mijn komst gediend te zijn. Uiteindelijk gaat de jongedame hierin zo ver dat ze van het nest naar me toe springt en zich vastgrijpt in mijnT-shirten klimharnas. Broederlief ligt ondertussen stil op het nest en verroert zich al die tijd niet. Hoe groot kan het contrast binnen één nest zijn. Als ik de jongen eenmaal in bedwang heb en naar de grond heb laten afzakken heb ik een mooi uitzicht op Henk die even eens de grootste moeite heeft de jongen van ringen te voor zien en alle maten en gewichten op te nemen. Een combinatie van het verreweg meest agressieve jong in mijn korte carrière als klimmeren een ongemakkelijke situa tie bij het nest maakte dat ik deze keer met bebloed gezicht uiteindelijk terug op de grond beland. Een bijzondere ervaring rijker, achteraf kunnen we er smakelijk om lachen, nog niet we tende dat enkele weken later een jonge Wespendief me in mijn mond zal schijten... het is een bijzonder voorrecht om klimmer te mogen zijn! Bij het nest, de aanval werd vastgelegd met een bodycam. Foto: Bas de Maat De steltkluut herfst 20 J 8 Onderweg naar weer een nieuw nest. Foto: Carola André Door: Marian Sponselee Op 15 juli hebben we na een laagwa- tertelling de 90e verjaardag van Jean Maebe gevierd. Namens alle Saefïtinghe tellers heeft Henk Castelijns een foto boek met foto's van de meeste tellers en hoogtepunten uit de vele onderzoeken waaraan Jean heeft meegewerkt over handigd. Jean genoot zichtbaar van het cadeau en het gezelschap. Achter elke foto gaan diverse verhalen schuil. Deze Door: Carola André Doordat ik vorig jaar een foto op Face- book zag, van zeewater met een blauwe gloed, werd mijn interesse gewekt, en ging meer informatie hierover zoeken. Ik las dat het blauwachtige licht werd ver oorzaakt door zeevonk, een bolvormige ééncellig organisme. Als zeevonk heftig wordt bewogen zorgt een chemische reactie ervoor dat hij licht gaat uitstralen. Het oplichten is bedoeld om vijanden af te schrikken. Bij ruw weer gaat de zeevonk naar rustiger, dieper water. De zeevonk is een relatief grote een cellige. Hij ziet eruit als een doorzichtig ballonnetje met een staart aan de achter kant. Hoewel de zeevonk zelf niet giftig is, kunnen zich bij massale aanwezigheid ophopingen van ammoniak voordoen die schadelijk zijn voor het aquatisch milieu zal Jean graag aan geïnteresseerden vertellen. Een mooi aandenken aan de ontelbare uren in zijn Saeftinghe. Sinds oktober 1990 heeft Jean deelgenomen aan 204 laagwater- en 269 hoogwater tellingen. En hij gaat stug door. Komen de hoogwatertelling op 29 september zal hij vast weer van de partij zijn. Voor iedereen die vogels wil leren herkennen een aanrader om mee te gaan. Jean legt met veel kennis en geduld alles uit De zeevonk komt voor in zowel koele kustgebieden als baaien van subtropische gebieden. Afhankelijk van de klimatolo gische omstandigheden kan de bloei van zeevonk paars, rood of groen zijn. Het wa ter kan hierdoor een oranje kleur krijgen. In het voorjaar en het begin van de zomer geeft de zeevonk bij beweging licht door bioluminescentie. Dit zorgt voor lichtef fecten in de golven, in de voetsporen van strandwandelaars en rond mensen die zwemmen in de zee. Deze effecten kun nen we dus ook in België en Nederland zien, voornamelijk bij warm weer en in on diep water. De luminescente reactie wordt veroorzaakt door het pigment luciferine en het enzym luciferase wanneer deze in aanraking komen met zuurstof. Deze gloed is meestal blauw of groen. Toen ik naar de weersvoorspellingen in juni keek en zag dat het een tijdlang watje graag wil weten. Voor ons zijn de tellingen samen met Jean nog steeds leerzaam en zeer aangenaam. warm weer zou blijven, ben ik best wel vaak 's nachts naar de Westerschelde ge gaan om te kijken of ik zeevonk zag. Ook volgde ik de waarnemingen op Twitter. Ik zag het wel, maar het was minimaal. Op een avond las ik dat het in Cadzand was gezien en ben de avond daarna naar Breskens gereden, omdat je daar met de auto op de Panoramaweg kan staan. Wat ik daar zag, was eigenlijk ongelooflijk, gewoon magisch en met geen pen te omschrijven. Ik was dan ook heel blij met de foto, die als voorblad van deze Steltkluut is gebruikt, zodat ik mijn waarneming kan delen met andere mensen. Het is echt een aanrader om bij een warme zwoele zo meravond naar de kust te gaan, want wie weet is er zeevonk. Het hoeft natuurlijk niet zo te zijn, het is helaas niet te voor spellen, waar de eencellige zich bevindt. De ledenvergadering wordt gehouden op dinsdag 11 december om 19.30 uur in onze clubruimte, Edvard Grieghof 113, Terneuzen (ingang aan achterzijde). Agenda: Welkom Mededelingen Begroting 2019 Verslagen werkgroepen over 2018, per werkgroep maximaal 10 minuten Rondvraag Pauze Napauzeprogramma: Leden worden uitgenodigd een presentatie te houden, mag heel kort zijn, graag aanmelden via info@steltkluut.nl De natuurwerkdag op zaterdag 3 november te Axel Dit jaar gaan we op de eerste werkdag van de knotwerkgroep aan de slag in en rondom het Axelse bos. In de heemtuin rondom de watertoren en in de omgeving staan heel wat knotbomen die kunnen worden gesnoeid. Een poe! kan worden opgeschoond. Daarnaast is er in het omringende bos genoeg dunwerk te doen. Bomen kunnen worden gekapt om andere bomen meer groeiruimte te geven. Het startpunt is om 10.00 uur aan de watertoren, aan de Kinderdijk te Axel, daar worden ook de pauzes gehouden. Ook in Ciinge op het terrein van Stichting Tragel (verzamelen om 10.00 uur in de plantenkas van Tragel} wordt weer ge werkt aan het bosje, de knotbomen en de poel. ledereen kan meedoen en wordt voorzien van een natje en droogje. Aan melden via: www.natuurwerkdag.nl. Op beide locaties zoeken we nog vrijwilligers die iets kunnen betekenen in de begelei ding van groepen. Want een flink deel van de deelnemers zijn kinderen, die soms wat hulp kunnen gebruiken. Bij het sluiten van de redactietermijn voor dit nummer waren echter nog erg weinig zaken vastgelegd. Het kan dus zijn dat er nog een afwijkend programma komt. Kijk dus ook even goed op de site Natuurwwerkdag.nl voordat u zich aanmeldt.

de Steltkluut | 2018 | | pagina 9