Afscheid van Kereltje Kauw IJzelbomen in de winter Oplossing Foto 1: De schietwilg lijkt van een afstand wel op een populier. Ze groeien beide heel snel de hoogte in. Een verschil is dat de wilgentakjes veel fijner eindigen. De schors van beide soorten heeft langgerekte ribbels. Foto 2: De iep heeft een heel regelmatige vertakking, waarbij de takken om de beurt aan de ene kant en aan de andere kant staan. De zijtakken liggen ook in een plat vlak. Dat wordt ook wel "visgraatmodel" genoemd. De iep op de foto heeft al zaadjes maar nog geen bladeren, het is nog heel vroeg in het voorjaar. Foto 3: De linde heeft een regelmatig vertakte struc tuur en de kroonvorm is meestal mooi rond. De schors is meestal tamelijk glad. De knoppen zijn niet zo groot en staan verspreid aan de tak. Foto 4: De es is een tamelijk forse groeier die een onregelmatige vertakte structuur en ruige kroonvorm heeft. De schors is glad. De dikke zwarte knoppen staan steeds tegenover elkaar. Foto 5: De els ziet er in de winter donker uit. Dat komt door de dikke elzenproppen met zaad erin, die dan nog aan de takken hangen. Vooral jonge bomen hebben een regelmatige vertakking. De takken staan in kransen van 3 rondom de stam. Foto 's: Luciën Calle Soms heeft moedertje natuur prachtige verrassingen voor ons. Sta je op een winterse zaterdag op en kijk je ver baasd naar buiten. Heel het landschap betoverend mooi onder de aangevroren ijzel! Bomen worden spookbomen, die je soms nog maar amper aan hun vorm kunt herkennen. Een wandelpartij of fietstocht wordt zo een heerlijke bele venis. Hopelijk heeft de komende winter ook weer een paar van dergelijke fenomenale stillevens voor ons in petto. M A'V'. Door: Luciën Calle (tekst en foto's) Een van onze buurtjes heeft blijkbaar een hekel aan kauwtjes. Af en toe pakt hij zijn geweer, verstopt zich tussen de struiken en probeert er wat af te schieten. Of daar enig plan of strategie achter zit, weten we niet. In ons dorp, Vogelwaarde, zitten wel een paar honderd kauwen en we hebben niet het idee dat het er minder worden door dat geschiet. Voor de tweede keer vonden we een zwaar gewonde kauw in onze tuin. Over die eer ste keer maakten we een stukje dat in De Steltkluut werd geplaatst. Het ging destijds om Kareltje kauw, die een gebroken vleugel had en zijn toevlucht had gezocht bij onze konijnen in hun hok. Dit nieuwe slachtoffer, we hebben hem Kereltje ge noemd, zag er eveneens erg gehavend uit, met een ge broken poot en een op twee plaatsen gebroken vleugel. Kereltje kon niet meer vliegen en hippen lukte eigenlijk ook niet meer zo best. We konden hem zo oppakken. Het heeft er alle schijn van dat zowel Kereltje als Ka reltje getroffen werden door een schot hagel van de buurman en dat zwaargewond konden overleven. Ook met Kereltje gingen we naar de dierenarts, die helaas moest besluiten dat het dier kansloos was en dat het beter was om hem te laten inslapen. Hartstikke zonde toch... De dode kauw wilden we net zoals we dat met Kareltje hadden gedaan in de tuin begraven. Misschien herin nert u zich het verhaaltje over Kareltje kauw waarin beschreven werd hoe, nadat een groep kauwen de dode Karei had zien liggen, die groep massaal en opgewonden afscheid kwam nemen. Zodoende hadden we een mooie kans om te zien of het schouwspel zich nog een keer zou herhalen. Voordat we Kereltje gingen begraven, zaten we daarom klaar met fototoestel en verrekijkers. Ke reltje werd net achter de tuin op een stukje open akker gelegd. Het was ons al opgevallen dat een andere kauw, rusteloos en bijna onophoudelijk roepend overal had rondgescharreld. Het duurde niet lang of deze kauw had Kereltje ontdekt en vloog er een paar keer opgewonden overheen. Voorzichtig landde het dier naast de dode vogel en het leek of hij hem inspecteerde. We denken dat het de partner van de vogel was, op zoek naar zijn gewonde eega. Ineens vloog het dier in een rechte lijn resoluut weg. Het duurde een minuut of twee voordat de eerste groepjes kauwen aankwamen, die heel op gewonden over het dode dier heen bleven vliegen, op precies dezelfde wijze als ze dat bij Kareltje hadden gedaan. Het lijkt er sterk op dat de vermeende partner de andere kauwen is gaan halen! Naast een opgewonden ka ka geluid was er ook steeds een wat lager klagend en langer en aangehouden Kraaaa, dat wel iets aan de roep van een kraai doet denken. Het hele tafereel duurde een kleine drie minuten en er deden enkele tientallen kauwen aan mee. Dat laatste is een beetje lastig inschatten, omdat het wel leek dat er groepjes bij kwamen en weer vertrokken. Het hele ge beuren is door ons primitieve fototoestel gefilmd (een nogal knullig filmpje) en is te zien via de website van De Steltkluut. \j Bomen in de winter Afscheid Zomert Noorddijk Hqé; 'amappel en treures. Italiaanse pop Erfmethoogstamfru^n popper- Hoog opgaande Canadese populieren

de Steltkluut | 2018 | | pagina 14