Colofon Inhoud 'A In gesprek met Ria van Minnen O De Steltkluut Uitgave van Natuurbeschermingsvereniging "De Steltkluut" verschijnt 4x per jaar. Overname is toegestaan, mits bronver melding. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikelen. Redactie: Sandra Dobbelaar, Luciën Calle, Carola André, Timo Jansen, Jaap Verhelst en Bas de Maat redactie@steltkluut.nl Foto voorpagina: Winterse Canadese Populier (Luciën Calle) Opmaak Productie: Pieters Media Contributie 2019 De contributie bedraagt 25,00. Betalingen op rekeningnummer IBAN: NL81 RABO 0136 6055 40 Bic: RABONL2U t.n.v. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Adresgegevens: Postbus 319,4530 AH Terneuzen www.steltkluut.nl info@steltkluut.nl Website: B. de Maat, webmaster@steltkluut.nl Voor meer nieuws volg ons op Facebook H Werkgroepen: Planologiewerkgroep: A. Paauwe planologiewerkgroep@steltkluut.nl Vogelwerkgroep: vogelwerkgroep@steltkluut.nl Werkgroep Landschapsbeheer: B. de Maat landschapsbeheer@steltkluut.nl Plantenwerkgroep: P. Maas plantenwerkgroep@steltkluut.nl Insectenwerkgroep: J. de Bakker insectenwerkgroep@steltkluut.nl Jeugdgroep: A. van der Giessen jeugdgroep@steltkluut.nl Bestuur: A. Paauwe, voorzitter voorzitter@steltkluut.nl L. Calle, secretaris secretaris@steltkluut.nl Vacant, Penningmeesterpenningmeester@steltkluut.nl Leden: P. Calle, J. Verhelst Steltkluut 3 In gesprek met Ria van Minnen Jaap Verhelst 4 Roofvogelprooi-tellingen Henk Castelijns 8 Ganzentellingen Marian Sponselee Afke van Dijkhuizen 9 Insecten en klimaatverandering Luciën Calle 12 Stadsplantenwandeling Marian Sponselee 14 De Maretak Pieter Posthuma 15 Op stap met de knotgroep Jaap Verhelst 16 Korte berichten Bestuur 18 Agenda Jaap Verhelst 't Stekkertje 20 Speurneus Toon Hagenaar 22 Paddenstoelen Sandra Dobbelaar 23 Dood hout leeft Sandra Dobbelaar 25 Bomen in de Winter Sandra Dobbelaa Luciën Calle 27 Kereltje Kauw Luciën Calle Uiterste inleverdatum voor de kopij: 01 -02-2019 Lid worden? www.steltkluut.nl/vereniging/lid-worden ISSN 1875-1385 Door: Jaap Verhelst Foto: José Zeeuwen Sinds Ria 15 jaar geleden vanuit Amsterdam terug in Terneuzen is komen wonen heeft ze zich als lid opgegeven van zowel De Steltkluut als het Duumpje. Ze heeft een tijd in Amsterdam gewoond voor studie en werk. "Ik was daar aan de universiteit actief in een milieuplatform en ik werd door een vriendin die graag vogels keek op sleeptouw genomen." Bij terugkomst in Zeeuws-Vlaanderen wilde ze wel weten wat zich in de regio afspeelde op het gebied van natuur- en mili eubescherming. Ze heeft altijd met plezier de bladen gelezen zonder direct actief te zijn. Maar ze wou dan toch wel eens iets gaan doen, dus is Ria eerst bij Staatsbosbeheer gaan kijken. Ze is daar vrijwilliger geworden en doet er beheertaken."Ik vind het vrijwilligerswerk wel aangenaam als afwisseling met mijn werk, waarvoor ik vrijwel de hele dag achter de computer zit. Het is een leuke manier om buiten te zijn en actief te zijn." Tijdens een excursie van Staatsbosbeheer liep ook Nathalie De Somer mee en zij nodigde Ria uit voor de plantenwerkgroep. Zodoende is ze met zoveel mogelijk excursies mee gaan doen. "Zo probeer ik langzaam mijn kennis uit te breiden van de planten. Destijds waren ze ook voor de Flora Zeelandica bezig voor de inventarisaties." Inmiddels heeft Ria ook een 'eigen hok' geadopteerd. "Bram Vroegindeweij heeft aangeboden me hier bij op weg te helpen, want hoe ga je te werk? Je hebt een kaart en daar staat bijvoorbeeld onder meer een woonhuis op, een stukje akker en een kreekje. Ja, hoe begin je dan? En herken je alles een beetje aan planten?" In het begin kwam ze niet veel verder dan paardenbloem of madeliefje. In 2 jaar tijd heeft ze al heel wat bijgeleerd. Maar er is nog gigantisch veel meer te leren, zegt Ria. Ze is blij met de plantencursus die eraan zit te komen. Ria is ook actief in een fotoclub. "Ik fotografeer ook heel erg graag, met name macro. Ik wil dan wel graag weten welke beestjes ik fotografeer. Je denkt iets te zien en nadat je de foto hebt gemaakt zie je het helemaal levensgroot. Zo had ik een keer een klein spinnetje gefotografeerd, de Wolfspin, en toen ik het resultaat op de computer bekeek, bleken er allemaal baby-spinnetjes mee te liften. Zo fascinerend! Of een op het eerste gezicht onopvallend insect blijkt fantastische kleuren te hebben." "De natuurbeleving begint bij mij al in de tuin." Ria heeft een vijver aangelegd met inheemse planten. "Er zitten heel veel bruine kikkers rondom de vijver. En er komen veel libellen en waterjuffers op af. Dat is echt genieten." Ria probeert ook aansluiting te vinden bij de vogelwerkgroep. Er zijn genoeg mensen die hun kennis willen delen en ze heeft plannen om met vogeltellingen mee te gaan. "Je merkt wel dat er mensen zijn met enorm veel kennis, en dan is de drempel wel groot om je ertussen te begeven. Maar het is een kwestie van doorzetten en maar gewoon aanhaken." Voor Sovon telt Ria vogels in de stad in het kader van MUS (Meetnet Urbane Soorten)."Het is opgezet als laagdrempelig project, ook geschikt voor mensen met alleen basale vogelken nis." Inmiddels doet ze dat al een jaar of zes. "Je telt dan in een bepaald postcodegebied op 10 tot 12 plaatsen en telkens 5 minuten. Het is een leuke telling en het gaat vooral op geluid. In het begin maakte ik nog wel eens een foutje toen ik dacht de Tuinfluiter te horen terwijl het de Zwartkop was. Af en toe komt er een gebiedje vacant." Wat trekt je aan in de winter? "Ja, toch ook weer fotografie. Uitgebloeide planten zijn soms extra fraai met een laagje rijp. En er is een andere verscheidenheid aan vogels die in de winter voorkomen." Wat Ria expliciet nog wil melden is dat ze met haar fotografie mensen probeert bewust te maken van de natuur. "Een op het eerste gezicht dóódsimpel plantje zit al zo ingenieus in elkaar. Hoe meer mensen weten hoe mooi de natuur is, hoe meer ze hopelijk hun best doen om die te beschermen en behouden." Met macrofoto's wil ze laten zien hoe bijzonder het is. En hoopt ze meer mensen enthousiast te maken. "Biodiversiteit lijkt zo'n abstract woord maar natuurlijk is het enorm concreet. Je ziet het ook met het spuiten van onkruid wat nu niet meer mag. Dat mensen daar heel geïrriteerd op reageren, terwijl ik denk goh wat leuk. Je moet er natuurlijk niet over struikelen, maar wat maakt het eigenlijk uit als er iets in een hoekje groeit." De steltkluut winter 20IB T*

de Steltkluut | 2018 | | pagina 2