Ganzentellers gezocht ■Mtimt-r. O Ganzentellers gezocht Door: Marian Sponselee&Afke van Dijkhuizen Foto: Carola André Genieten van ganzen die luid gakkend overvliegen of neerstrijken op grasland.... Op zoek gaan naar de betrekkelijk zeldzame Toendrarietgans.... Speuren naar die ene prachtige Roodhalsgans in die grote groep Brandganzen... Ongegeneerd gluren naar het familieleven dat zich afspeelt in de grotere groepen ganzen... Of ganzen ontdekken met gekleurde halsbanden waarmee je de levensgeschiedenis van deze wereldreizigers kunt terugvinden... Daar word je toch helemaal gelukkig van? Door mee te doen aan de Ganzen en Zwanentellingen kun je het allemaal meemaken. OK, je moet een beetje geluk hebben en je ogen open houden, maar tijdens de meeste ganzen en zwanen tellingen, heb je wel een mooie natuurontmoeting. In het winterhalfjaar, gaan we in het weekend rond de 15e van de maand met verrekijker op pad om ganzen en zwanen te tel len. De telronden zijn voor heel Nederland in hetzelfde week end. De Steltkluut coördineert dat in Oost Zeeuws-Vlaanderen. We zoeken nog nieuwe tellers voor polders rond Hulst en ten westen van het kanaal Terneuzen-Gent. Je bepaalt zelf hoeveel polders je wilt tellen. Een uitgebreide vogelkennis is niet nodig, het gaat om een beperkt aantal soorten. Tellen kan met de auto of de fiets. Met z'n tweeën op pad gaan kan natuurlijk ook. Uitleg over hoe je moet tellen zullen we vanzelfsprekend geven. Wil je een keer mee om te zien hoe het gaat, dat kan ook. Op het hoogtepunt van de winter verblijven meer dan 2 mil joen ganzen in Nederland. Nederland is in Europa een belang rijk overwinteringsgebied. Van sommige soorten verblijft meer dan 75% in ons land. Door mee te doen aan de tellingen help je informatie te verza melen die wordt gebruikt bij de (internationale) soortbescher ming en beleid. De landelijke organisatie van de Ganzen en Zwanentellingen wordt gedaan door Sovon. Wil je meedoen of meer informatie neem dan contact op met Afke van Dijkhuizen of Marian Sponselee, vogelwerkgroep@ steltkluut.nl. Meer lezen: www.sovon.nl/ganzen Een gemengde groep met Brandganzen, Kolganzen, Grauwe ganzen en een Roodhalsgans Peleteria varia, nieuw voor Nederland Door: Luciën Calle (tekst foto's) Dat de laatste jaren steeds warmer worden is een bekend gege ven. Dat daarmee veel dieren en planten hun verspreidingsge bied naar het noorden verplaatsen is ook al een poos bekend. Het lijkt er op dat beide processen zich wat versnellen. Tijdens de extreem hete en droge zomer van 2018 zagen we een hele rij nieuwe soorten Zeeland binnen komen. Bij de insecten waren er bijvoorbeeld nieuwe soorten wantsen, vliegen, bijen en wespen voor Zeeland. Denk bijvoorbeeld ook aan het Kaasjeskruiddik- kopje. In dit stuk wat anekdotische informatie over de komst van enkele nieuwe vliegen, bijen en wespen. Peleteria varia Op 28-8 ontdekte een groep waarnemers in Schoondijke een nieuwe sluipvlieg waarvan de eerste sprietleden opvallend geel gekleurd waren. Specialist Theo Zeegers wist de soort te determineren. Het bleek een nieuwe Sluipvlieg voor Nederland te zijn: Peleteria varia (helaas nog geen Nederlandse naam). Het is een opvallende en grote soort die veel op de Woeste sluipvlieg lijkt. De soort is helaas niet met de Nederlandstalige tabel (Zeegers 1992) te determineren, omdat deze soort des tijds nog niet in Nederland en omgeving aanwezig was. Er zijn slechts minimale verschillen in de beharing met de Woeste sluipvlieg. Opmerkelijk was dat er op die plek tenminste wel 4 exemplaren aanwezig waren, dat duidt op een populatie. De dagen daarna werd op een aantal plekken in de directe omge ving gezocht en ook gevonden, tot wel 15 exemplaren op één locatie! Begin september heb ik in Oost Zeeuws-Vlaanderen op een aantal plekken naar het dier gezocht. De soort bleek ook in Vogelwaarde en omgeving aanwezig. Ik kon hem zelfs in onze eigen tuin fotograferen. Dat was een flinke verrassing, want daaruit kan afgeleid worden dat het dier in Zeeuws-Vlaanderen al behoorlijk verspreid aanwezig was. Tot voor kort was deze soort vooral uit Zuid Frankrijk bekend. Tschorsnig en Herting (2005) vermelden: "Zuid Europa tot Slowakije, Frequent in Zuid Europa, in Centraal Europa zeer zeldzaam". Op Waarnemingen.be is de soort nooit gemeld vóór 2017. In 2017 waren er plotseling meldingen van wel 6 verschillende plekken, voornamelijk vanuit Vlaanderen. In 2018 waren er 12 plekken. En nu dus ook in Zeeuws-Vlaanderen. Opvallend is de grote snelheid waarmee dit insect zich noordwaarts begeeft en zich lokaal weet uit te breiden. De soort parasiteert op nacht vlinders. In Nederland nu dus nog alleen in Zeeuws-Vlaande ren, maar dat zal waarschijnlijk niet lang meer duren. Sikkelsprinkhaan en Sikkelsprinkhaandoder De sikkelsprinkhaan is een uit het zuiden oprukkende grote sprinkhaan die al een 15 tal jaren in Zeeland aanwezig is. De Sikkelsprinkhanendoder is een spectaculaire langsteelgraaf- wesp die graag op deze sprinkhaan parasiteert. Ze neemt soms echter ook andere grotere soorten sprinkhanen als prooi voor haar larven. Het is de grootste graafwesp van Nederland. De snelheid waarmee deze wesp zijn prooi naar het noorden volgt is indrukwekkend. In 2005 werd het eerste individu voor Ne derland waargenomen in de Kievittepolder bij Cadzand (Calle en Jacobusse 2008). Twee jaar later zaten er al veel meer exem plaren. Niet lang daarna werd de Westerschelde overgestoken. In de zomer van 2018 vlogen er in de Tuin van Terra Maris zelfs wel een 30-tal dieren bij elkaar! Zuidelijke boomsprinkhaan en Mexicaanse zwartstee! De zuidelijke boomsprinkhaan is zoals zijn naam al zegt, ook De steltkluut winter 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 5