Stadsplantenexcursie Terneuzen Stadsplantenexcursie Door: Marian Sponselee Foto's: Jaap Verhelst Het was een prachtige nazomeravond op donderdag 6 september, toen Pepijn ons opwachtte voor een plantenwandeling in Terneuzen. Helaas was de opkomst niet groot, maar wel erg geïnteresseerd. In de aankondiging stond dat je zo moge lijk met de fiets moest komen, maar dat had ik verkeerd begrepen, dus geen fiets bij. Gelukkig mocht ik bij Jaap achterop om de wat grotere afstanden te overbruggen. Nogmaals veel dank daarvoor Jaap. Pepijn heeft in Terneuzen al heel veel stukken op planten geïn ventariseerd en wilde ons op één avond al het prachtigs laten zien. We reden dus van hoogtepunt naar hoogtepunt, want er staat heel veel bijzonders in de stad. Bij elke plant kregen we ook uitleg over de bijzondere kenmerken en achtergrond infor matie over de planten. Uiteraard staan er vele verschillende grassen. Als je ze goed bekijkt (soms met een loepje) zie je pas echt hoe prachtig ze zijn. Ook de namen zijn vaak tot de verbeelding sprekend. Zo zagen we het zeer algemene klein liefdegras en het wat grove re straat liefdegras en ook het bleek cypergras, wat ook tot de liefdegrassen behoort. De uitleg over de (Latijnse) naamgeving is het opzoeken waard. Het harig vingergras was één van de volgende vrij algemene grassen, die je pas overal ontdekt nadat je er een keer goed naar gekeken hebt. Het stijf hardgras heb ik echter nog ner gens terug gezien, hoewel het een best wel opvallende vorm heeft. Via de muurpeper (pittige van smaak), de bosrank die als tuin plant in de stad is beland, komen we bij een gigantische rode ganzevoet. Een stukje fietsen brengt ons naar het kafferkoren, wat al eerder gevonden was door Bram. Een van oorsprong Ethiopische plant die 3000 jaar geleden al verbouwd werd, om als voedsel te dienen. Nu wordt het als veevoer verbouwd in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Waarschijnlijk is de plant hier in de berm terecht gekomen via vogelzaad van een voedertafel. Via de oude binnenstad, waar mensen toch wel even vreemd kijken als we met z'n allen de grond afzoeken naar kleine plantjes, komen we bij een braakliggend stukje met ook weer allerlei speciale planten. Op de plaats daarvan zullen volgende Bosrank Bleek cypergras Stadsplantenexcursie excursie waarschijnlijk appartementen of zo staan. Het gaat te ver om een opsomming van alle planten, allen even boeiend met een fantastische uitleg van Pepijn erbij, te geven. Maar de afsluiter wil ik jullie niet onthouden. Ondertussen was het al aardig donker aan het worden, dus gingen we met zaklampen op zoek naar de tongvarens op de kademuur. Die vonden we vrij snel. Het slaapkamergeluk waarmee de wande ling afgesloten werd was wat lastiger te vinden, maar het is ons toch gelukt. Zo konden we allemaal met een bevredigd gevoel naar huis. Namens de deelnemers dank je wel Pepijn voor deze fantastische avond. Helaas was het veel te vroeg donker, waardoor we lang niet al het moois hebben kunnen bewonderen. Voor diegenen die er niet bij waren, er komt een vervolgexcursie. Zeer aan te beve len. Houd de kalender in de gaten! Muurpeper Rode ganzenvoet Stijf hardgras Klein liefdegras Kafferkoren De stelt kluut winter 201B

de Steltkluut | 2018 | | pagina 7