H Buikelende rovers Op kamp Buitelende rovers boor. Sandra Dobbelaar Vechtende bruine kiekendief vrouwtjes. Foto's Carola André Heerlijk even uitwaaien in de polder. Genietend van de ruisende bomen en geurende bloesems loop ik over de onverharde Koning Willem III-weg. Zwartkopjes zingen en ik hoor een specht roffelen in de populieren op de dijk. Een haas schiet verschrikt weg en ineens scheren er twee vo gels hoog in de lucht boven me. Ze krijsen en vliegen elkaar aan. Even later zitten ze met de poten aan elkaar vast en buitelen ze naar be neden. Verbaasd blijf ik staan kijken naar dit vreemde toneelstuk. De vogels kekken luid en blijven maar vallen. De Baron uit de Efteling is er niets bij. Het zal toch niet zo zijn, maar ze lijken wel neer te gaan stor ten! Pas als ze slechts enkele meters boven de grond zijn, laten ze elkaar ineens los. Eén vogel kan zich nog net omdraaien en landt met hoge snel heid op zijn poten. Hij veert even in elkaar en gaat daarna rechtop zit ten. Die is er goed vanaf gekomen. De andere vogel weet een doorstart te maken. Rakelings scheert hij over de grond, maar na een tiental meters gaat hij eindelijk omhoog en al snel is hij zo hoog dat hij uit het zicht verdwijnt. Stil blijf ik staan kijken naar de vogel die op de akker is achtergeble ven. Hij zit hoog op de poten en kijkt om zich heen. Af en toe roept hij. Het lijkt wel een boomvalk, maar dan veel groter. Het moet een«slechtvalk zijn. Die heb ik hier al eens vaker gezien. De andere was iets don kerder van kleur, maar had ook die zwarte kap met dat soort van bak kebaardje over zijn wang. Waarom deden die vogels dat en waar kwa men ze zo ineens vandaan? Zagen ze elkaar als vijand of juist niet? Als ik dit verhaal vertel aan Carola, staat ze er niet vreemd van te kij ken. Zij heeft het al een aantal keer gezien bij roofvogels. Ze vertelt over buizerds die buitelend door de lucht kunnen gaan. Van de buizerd is bekend, dat ze elkaar versieren met een echte vliegshow. Ze maken duik vluchten en sierlijk draaien ze om elkaar heen. Vechten doen ze op een andere manier. Als een buizerd te dichtbij het territorium van ander een koppeltje buizerds komt, dan wordt deze vogel aangevallen. In vol le vlucht duikt een van de buizerds op de indringer. De veren kunnen dan wel eens door de lucht dwarrelen. Zo fel wordt er gereageerd. De in dringer vliegt van schrik naar zijn eigen gebied. Bij de Van Lijndenkreek heeft Ca rola ook wel eens bruine kiekendie ven gezien, die als acrobaten door de lucht gingen. Het waren twee vrouwtjes, die ruzie hadden. Het ging er best heftig aan toe. Met hun scherpe klauwen proberen ze elkaar te pakken. Soms haken de poten dan in elkaar en draaien ze als wieken door de lucht. Daarbij vallen ze met een behoorlijke snelheid naar bene den. Mogelijk hadden de dames een oogje op dezelfde man. Of het was gewoon een ordinaire burenruzie. De ene dame komt te dicht bij de ander haar nest. Als niet twee vrouwtjes, maar een mannetje en vrouwtje kiekendief dit soort buitelingen maken, dan doen ze dat om indruk te maken op elkaar. We noemen dat baltsen. Dan wordt er wel met de poten gegrepen, maar gaat het er niet vals aan toe. Het is niet altijd meteen duidelijk waarom twee vogels op deze toch wel gekke manier vliegen. Het is wel een prach tig gezicht! Stekkertjes kamp Ook dit jaar gaan we weer op kamp met de kinderen van 't Stekkertje, de jeugdgroep van De Steltkluut. Dit doen we samen met jeugdgroep de Visdief jes van Na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. Iedereen van 8 tot 12 jaar mag mee. Het is altijd weer een avontuur: samen eten, slapen in een tent en in het donker er op uit om dieren te spotten. Met de batdetector speuren we naar vleermuizen en op het terrein waar we kamperen staan muizenvallen uit. Soms vangen we nachtvlinders en natuurlijk is er ruimte voor spelletjes of spontane bele venissen in de natuur. Vind jij het ook leuk om ons mee op kamp te gaan en allerlei (nachtdieren te ontdekken? Pak dan snel je laarzen en je slaapzak en meld je aan! Wanneer? Zaterdag 31 augustus en zondag 1 sep tember. Zie voor verdere details, de agenda in dit blad. Door: Sandra Dobbelaar (tekst foto's) De maan spiekt tussen de wolken en zaklampen schijnen over het pad. Het is heel spannend, maar toch is ieder een rustig. Stil lopen we met ons groepje door het bos. Een egeltje steekt plotseling het pad over. Iedereen blijft stokstijf staan. Hij snurkt en smekt even als hij onze kant op kijkt en rent er dan snel vandoor. Als er weer een aluminiumpapiertje schittert in het lamplicht, loopt de spanning op. De muizenval ligt in twee delen uit elkaar. Is het een vos geweest, die ook graag muesli met pindakaas lust? Of zat er een muis in de val, die door de vos is opgemerkt? De val wordt weer in el kaar gezet, opgevuld en terug geplaatst. Op zoek naar de volgende val. Wat zullen we deze keer vangen? Een van de kinderen mag de muizenval opsporen. Altijd kijken we eerst zon der de val aan te raken of het deurtje nog open staat of dicht is. Dat is belangrijk, want we willen de omgeving van de muizen niet verstoren en liefst zo min mogelijk (geur)sporen achterlaten. Yes! De val zit dicht! De life- trap, want zo heet de val, wordt meegenomen naar het pad en bij de groep opengemaakt. Het hooi en voer en alles wat er in zit wordt in een doorzichtige plasticzak geschud. Wat gek. Er beweegt helemaal niets. Zou het loos alarm zijn? Voorzichtig kijken we tussen het hooi en in het tunneltje van de lifetrap. Jawel hoor, daar zit het slachtoffer. Twee kraaloogjes kijken ons bang aan. We schudden nog eens en met een plof valt de muis in de zak. Wild springt hij op en neer. Net op tijd de zak dicht gedaan! Een van de kinderen mag hem stevig bij het nekvel pakken en uit de zak halen. Iedereen is enthousiast. Wat een prachtig diertje! Zwarte glimmende ogen, beige vacht, witte buik, een hele lange staart, grote oren en super springpoten. Het is een bosmuis. We moeten snel zijn, want meneer tje bosmuis spartelt wild en vindt het wel genoeg. Hij kan zich bijna helemaal omdraaien in zijn vel en duwt met zijn sterke achterpoten tegen je vingers om los te komen. Snel maken we een kring en de muis mag op de grond. Met twee grote kangoeroe sprongen is de bosmuis in de struiken verdwenen. Alles wordt op ge schreven. Ondertussen maken we de muizenval weer in orde en gaan op zoek naar de volgende val... 't stekkertje zomer 20 J 9

de Steltkluut | 2019 | | pagina 16