O M Bijzondere Waarnemingen in onze regio mee, steeds duikend op de wouw. Toen hij dit te gortig vond worden sloeg hij zelf een paar keer metz'n klauwen, waarvoor zelfs de kauwen toch wel respect hadden en hem wat ruimte gaven. Hij deed zelfs even een poging tot jagen, maar werd daar toch weer bij verstoord en ging terug zitten poetsen. Dit keer niet zo lang, want kennelijk had hij toch wel honger. Dit keer kon hij zonder kauwen of eksters weg "fladderen", daar leek voor mij de vlucht het meest op, het gefladder van een grote vlinder. Daarna ging hij bidden, niet zoals een torenvalk maar meer verticaal, met hangende poten. Na een paar keer bidden kwam er een duikvlucht en het was meteen raak. Hij Op 10 mei reden we na het werk nog even langs Terhole om de in de Polsvliet broedende bruine kiekendieven te checken. We houden vanaf de dijk in de gaten of ze nog broeden enzo. Het mannetje zagen we vrij snel en hij verdween met een kleine prooi in de poten achter de struiken. We gingen een stukje ver derop staan en bleven in de auto. Vanuit de auto zijn kieken dieven prima te observeren als je niet te dicht bij gaat staan. Zodra je uitstapt vertrouwen ze het niet meer en laten zich gewoonlijk niet meer zien. Met de kijker speurde ik alle paal tjes en struiken af waar hij meestal gaat zitten. In een van de stuiken ver weg, ontdekte ik een vreemde erg bleke vogel iets groter dan een torenvalk. Deze was de rug aan het poetsen en het duurde zeker een kwartier eer we de kop zagen. Toen we die eindelijk zagen was ik vrij zeker dat ik een zeldzame grijze wouw in het beeld had. Kicken hoor, wat een prachtig beestje. Ze komen hier zeer zelden dus voor alle zekerheid stuurde ik een foto door naar bevriende vogelaars en zij bevestigden mijn vermoeden. YES In de appgroep zette ik de foto ook en al snel waren enkele vrienden op weg om hem ook te komen bewonderen. Er kwam een buizerd naar de wouw toe en samen vlogen ze op. Eerst een paar rondjes vliegen en daarna op thermiek de hoogte in. Er kwamen steeds meer buizerden meevliegen tot 6 stuks, alsof ze hem allemaal kwamen bewonderen. Ondertussen wa ren ze best wel al ver weg. Net toen ik de mensen wilde waar schuwen dat hij weg was besloot hij weer terug te komen. Net toen de eerste bewonderaar arriveerde kwam hij snel dalend onze kant op en maakte zelfs een rondje boven ons hoofd, om daarna weer in een struik te gaan zitten. En toen begon het poetsen weer opnieuw. Ondertussen kwamen er steeds meer bewonderaars aan en de wouw bleef maar poetsen. We be spraken of er verschillen tussen man en vrouw te zien zijn. Dat is niet zo, maar het zeer langdurig poetsen en mooi getekende gezichtje vonden we toch wel vrouwelijke trekjes. Na anderhalf uur was het behoorlijk druk aan het worden bij de Molenhoek. Natuurlijk veel mensen uit Zeeuws-Vlaanderen, maar ook"d'n overkant" was goed vertegenwoordigd. Voor velen was het de eerste keer dat ze de grijze wouw konden bewonderen, in ieder geval in Nederland. De grijze wouw komt vrij algemeen voor in Afrika, en rukt op naar noordwest Europa. In Spanje broeden ze al regelmatig, en ook ten noorden van de Franse Pyreneeën komen ze steeds vaker tot broeden. Mede daardoor komen ze vaker tot hier. In 2014 was pas de 8e goedgekeurde waarneming voor Neder land. Tot en met 2018 zijn er ondertussen 34 gevallen aan vaard door de Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avifauna. Dus er is een vrij snelle toename. Deze grijze wouw zal aan gemeld worden door Corstiaan Beeke en zodoende de vierde waarneming voor Zeeland worden. (Bron CDNA via Corstiaan Beeke). Groepen eksters afgewisseld met groepen kauwen vonden het duidelijk maar niets zo'n vreemdeling in hun gebied. Ze wer den steeds brutaler in hun toenadering. Eerst in de buurt gaan zitten, dan in dezelfde struik en zo steeds dichterbij. De wouw keek eerst wel wat er nu weer gebeurde, maar ging dan rustig verder met poetsen. De kauwen waren duidelijk brutaler dan de eksters, die vlogen er met 8 stuks vrij direct op af. Daardoor ging de wouw toch weer even vliegen. De kauwen vlogen De grijze wouw trekt veel vogelaars aan. Foto Marian Sponselee Bijzondere Waarnemingen in onze regio De eksters (Foto Luc Bekaert) en kauwen (Foto Henk Nijskens) in de omgeving zijn niet gediend van de komst van deze rare snuiter. vloog op met een vette muis in z'n poten. Die muis wilden de meute kagwen en eksters ook wel weer hebben, dus werd hij weer belaagd. Hiervan was hij duidelijk niet gediend en rea geerde dus feller, even later zat hij op een paaltje lekker te eten. Daarna was het uiteraard weer tijd om in de notelaar te gaan zitten poetsen. Na dit alles te hebben mogen bewonderen gin gen we naar huisom zelf ook te eten. Later zijn we nog teruggegaan stiekem hopend dat de wouw vertrokken zou zijn. Ongeveer twee uur na het ontdekken van de grijze wouw hoorden we de vrouw bruine kiek vanuit het riet roepen naar haar man. Waarschijnlijk had ze honger. De man liet zich echter niet zien. Bruine kiekendieven zijn zeer schuw en al die auto's en mensen op de dijk vertrouwde hij dui delijk niet. Deze avond bleef de wouw echter nog daar, want ze zat heerlijk te rusten en stopte de kop al regelmatig tussen de veren om te gaan slapen. Hopelijk heeft vrouw kiekendief net na zonsondergang nog eten gekregen van manlief, maar dat weten we niet. Zaterdag ochtend hadden we andere plan nen, maar ik hoorde dat bij zonsopkomst de eerste bewonde raars reeds aanwezig waren. Dit keer werd de man kiekendief wel jagend gezien. Tegen 10 uur was duidelijk dat de wouw echt gevlogen was en keerde de rust op de Molenhoek terug. Later hebben we de man kiekendief weer zien jagen boven de kreek en antwoorde hij de roep van zijn vrouw in het riet. Gelukkig heeft het dus voor de kiekendieven geen nadelige gevolgen. Volgende keer zal ik echter 2 keer nadenken of ik het wel meld. Natuurlijk wil je zoveel mogelijk mensen laten mee genieten van zoiets unieks en genoten hebben ze, dat was ook prachtig om te zien en horen. De afstand tot de wouw was ook oké, want die was niet te benaderen, maar het broedgeval van de gewingtagde kiekendief is ook belangrijk. Later hoorden we van mensen die in de ochtend op de proefakker aan het werk waren dat ze een rare vogel gezien hadden. De kraaien hadden duidelijk een hekel aan hem. En toen werkten ze verder. Achteraf veel spijt dat ze niet even be ter gekeken hebben. Via waarneming.nl zag ik dat de wouw kennelijk al dagen aanwezig geweest moet zijn, maar duidelijk door geen van de vogelaars opgemerkt. Ik ben blij dat ik wel ben blijven kijken totdat ik de kop van de vogel zag en het niet heb afgedaan als een "mooie tamme duif" of iets dergelijks. De wijze les die we ooit van Jean Maebe kregen: "bekijk elke vogel of je hem voor het eerst ziet" was zoals altijd weer de moeite waard. De stelt kluut zomer 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 3