Landschapspijn O Lege polders Al 16 jaar gaan we bijna iedere zondag eten bij onze vriend Fons die op de Poonhaven in een schattig arbeidershuisje aan de dijk woont. Meestal wandelen we dan ook een stukje, naar de schaapjes die aan de ene kant van het gehucht op de dijk grazen en dan weer naar de andere kant, waar paarden grazen. Vanaf de dijk heb je een fraai uitzicht over de aangrenzende polders. Naar het noorden is er de grootschalige Grote Huissenspolder, naar het oosten de smalle en veel kleinschaliger Van Lyndenpolder en naar het zuiden de Aan- en Genderdijkepolder. Door Lucien Calle (tekst foto's) Grootschalige akker Poonhaven leder voorjaar was het er een drukte van jewelste, tenminste met vogels die lentekriebels hadden. De kieviten buitelden luid roepend achter elkaar door de lucht en ook scholeksters konden luidruchtig hun territorium verdedigen. Tot dit voorjaar. Op zondag 14 april waren de omstandigheden ideaal. Lekker voorjaarszonnetje en bijna geen wind. Toch was heel de polder stil. Geen enkele kievit of scholekster te bespeu ren. Ook geen enkele veldleeuwerik en zelfs ook nul graspiepers. Jawel, we bespeuren een paar fazanten en ook de houtduif laat zich zien. In de verte een zwarte kraai. Verder helemaal stil, een merkwaardig gevoel. Hoewel het de laatste jaren wel duidelijk was dat de vogelrijkdom van de akkers geleidelijk was afgeno men, hadden we dit zo nooit eerder meegemaakt. In de vochtige laagte van de uiterste noordpunt van de van Lyndenpolder zit nog steeds wel een paar tureluur en er broedt een bruine kiekendief. Op de Drie Gezustersdijk bij Vo gelwaarde, die als akkerrand beheerd wordt, zitten nog steeds twee koppels patrijzen. Maar de tussenliggende akkers lijken wel helemaal van vogels ontdaan. Aan de Genderdijksedijk is een laatste stukje holle bollig weiland met een meter grond opgehoogd en geëgaliseerd. Het is een trend die al uitgebreid beschreven is maar nu ook in de polders tussen de Poonhaven en Vogelwaarde zichtbaar is geworden. De extreem droge zo mer van 2018 zal zeker niet meegeholpen hebben. De wormen en andere diertjes zitten nu heel diep in de uitgedroogde en harde bodem. Onbereikbaar voor de weidevogels. Een land- Lege polders bouwer uit de Stoppeldijkpolder vertelde dat een kievit op zijn akker er wel in slaagde jongen uitte broeden, maar dat die ver volgens allen gepakt werden door een buizerd. Jantien de Boer schreef er een boekje over, "Landschapspijn". Daarin komen al lerlei mensen uit Noord-Nederland aan het woord die vertellen over wat het hen doet, het verdwijnen van de vogels uit de pol ders. Het is zoiets als heimwee: de fysieke pijn die je kan voelen als je 'thuis' mist; maar in het geval van 'landschapspijn' mis je het rijke landschap met de talrijke weidevogels van vroeger. Zoogdieren Waar het met de vogels op de akkers slecht gaat, zien we in deze polders best veel zoogdieren, zoals hazen en af en toe ook konijnen. De populatie reeën is er duidelijk op vooruit gegaan, er zijn zelfs regelmatig grazende groepjes overdag op de akkers te zien. Tot zes dieren bij elkaar en er zitten in dat groepje twee bijna zwarte dieren. Ook de hermelijn heeft er een populatie. Deze fraaie roofdiertjes worden meestal op of rond de dijken waargenomen. Vossen zijn 's nachts makkelijk te zien, in de koplampen van de auto, vooral als die even over de akkers schijnen. Nu de akkervogels hier zijn verdwenen zal hun voedsel voor het overgrote deel uit muizen bestaan. Erven Overigens vormen de verschillende erven in deze polders nog wel refugia voor de vogels van het platteland. Op de verschil lende erven rond de Poonhaven zien en horen we vaak steen uilen. Ook de kerkuil en ransuil zien we regelmatig in de sche mer jagen langs de dijken. Rode lijst soorten als ringmus en groene specht broeden op de erven. Veel soorten zangvogels als putters, vinken, zwaluwen en huismussen zijn rondom de bebouwing aanwezig. Maar de akker en weidevogels zijn hier nu wel grotendeels verdwenen en dat is heel spijtig. Ree in het polderland De steltkluut zomer 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 4