e Tuin in Vogelwaarde Door: Lucien Calle (tekst foto's) Veel mensen vinden het leuk om natuurwaarnemingen te doen in de eigen tuin. Een groeiende groep voert daarbij deze waarnemingen in op Waarneming.nl. Zo ontstaat vanzelf een heel databestand van al deze die ren en planten in deze tuinen. Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden metWaarneming.nl die het nog leuker maken. Bijvoorbeeld van je eigentuin een "Eigen gebied" maken. Je kunt dan allerlei gegevens uit jouw tuin in handige over zichtjes sorteren, overzichten maken van alle waargeno men soorten of verspreidingskaartjes maken. Dat gaat heel makkelijk. Je moet wel ingelogd zijn. Dan ga je naar "Mijn waarnemingen", je krijgt dan een uitklapmenu, waar je "Mijn gebieden" vindt. Dan "Eigen gebied"aanmaken. Vervolgens moetje eerst je gebied een naam geven, daarna op het kaartje je gebied inzoomen en dan met icoontjes de buiten rand van het terrein vastleggen: klaar. In onze "Eigen tuin" hebben we de tuin van de buurtjes Eddie en Paula ook be trokken. Tenslotte snoeien we daar de fruitbomen en doen we er al een aantal jaar aan vegetatiebeheer. Heb je een Eigen gebied aangemaakt dan kan je er allerlei gegevens uit halen bijvoorbeeld het totaal aantal waarne mingen en het totaal aantal soorten. Pas dan ook de ge wenste tijdsperiode aan. In onze tuin is dat respectievelijk 1952 waarrnemingen en 595 soorten. Je kunt overzichten maken van alle soorten, of desgewenst per soortgroep. In onze tuin heeft dat het volgende beeld (niet alle soortgroe- pen benoemd): Waarnemingen in eigen tuin Het is natuurlijk sterk afhankelijk van watje allemaal invoert. Bij vogels voeren we bijvoorbeeld ook alles in wat overvliegt, als het maar recht boven de tuin is. Dat is misschien wat flauw, want die soorten hebben geen directe relatie met de tuin. Langs de andere kant is het wel aardig ook deze gegevens te hebben, want ze zijn wel een voorbeeld van een punttelling. De bij ons best onderzochte groep is ongetwijfeld de bijen, die met 55 soorten bijna even hoog scoren als de planten, waar voor we nog niet erg onze best hebben gedaan. Wat ook han dig is, datje zo tegelijk een overzicht kunt hebben wanneer de soorten voor het eerst zijn gezien. Dit voorjaar zagen we ineens een morielje in de tuin. We wisten niet zeker of we deze prachtige paddenstoel hier al eerder gezien hadden. Dat bleek niet het geval. Het totaal aantal waarnemingen geeft een indicatie van de biodiversiteit. Die blijkt soms veel hoger dan van tevoren werd verwacht. Zo zijn er tuinen bekend met wel meer dan 800 ge registreerde soorten. Het werkelijke totaal aantal aanwezige soorten is uiteraard nog veel hoger. Wanneer de tuin niet al te klein is en een beetje natuurlijk is ingericht, hoefje niet eens zo heel intensief te inventariseren om enkele honderden soorten te kunnen vaststellen. Je kunt zelfs een gebiedje van je eigen dakterras maken. Ook als je op de zevende etage woont is het aardig om te weten welke soorten allemaal op bezoek komen. Zet wat geurende planten op het balkon neer en op zonnige dagen kunnen daar heel wat insectensoorten op bezoek ko men... Er zijn nog meer mogelijkheden. Je kunt bijvoorbeeld kaartjes maken per soort, zodat je kunt zien waar de betreffende soor ten zich meestal ophouden. Vraag de soortenlijst op en klik dan bij de gewenste soort op het icoontje van het kaartje. Een voorwaarde daarbij is uiteraard datje bij het invoeren de pijl tjes wel steeds op de juiste plek neerzet. Zo zitten er aardig wat bosmuizen in onze tuin, ze zitten in alle verschillende hoekjes. Je kunt ieder willekeurig terrein als Eigen gebied uitkiezen. Stel je wilt van een bepaalde overhoek gaan bijhouden welke soorten er voorkomen. Ook dan kan je een "Eigen gebied" daarvoor maken en de soortoverzichten dan daaruit opvragen. Let dan wel op datje bij het selecteren van de waarnemingen "Alle waarnemingen" aanvinkt, en niet op "Alleen eigen waar nemingen" (waar die standaard op staat ingesteld). Overigens is Waarneming.nl bezig de website te vernieuwen. We zullen even moeten afwachten hoe het eruit komt te zien bij de nieuwe versie. Gewone molrielje in een tuin in Vogelwaarde Soortgroep Aantal soorten Vogels 64 Zoogdieren 21 Dagvlinders 21 Nachtvlinders en Micro's 129 Libellen 12 Bijen 55 Wespen 26 Vliegen 68 Kevers 22 Wantsen en luizen 16 Planten 67 Paddenstoelen 26 De steltkluut zomer 20 9 m M m

de Steltkluut | 2019 | | pagina 5