Vi Plantencursus winter 2018-2019 Heermoes 3 Hoornbloemen O Plantenwerkgroep Door Ria van Minnen, Bert van Broekhoven en Marian Sponselee In de plantencursus die afgelopen winter plaats had onder de bezielende leiding van Nathalie De Somer, kwamen di verse plantenfamilies aan bod, waarbij werd gekeken naar de typische kenmerken van de bijbehorende soorten. Het was meer dan een boeiend inkijkje in de fascinerende plantenwereld. De deelnemers kregen ook tal van tips en aan wijzingen om in het veld beter en scherper waar te nemen. Naar aanleiding van wat er in de cursus is behandeld zetten Ria, Bert en Marian hier graag een aantal specifieke planten in de spotlights. Ria van Minnen Het leukste onderdeel van de cursus vond ik telkens weer het 'practicum', waarbij we planten letterlijk onder de loep namen. Er gaat dan een wereld voor je open. Prachtige ha ren, typische vruchtjes, noem maar op. Heel gewone plan ten die je overal wel tegenkomt, zijn allemaal op hun eigen manier heel bijzonder. Zo'n heel gewone soort is ook Heermoes, die hoort bij het ge slacht van de Paardenstaarten en bij veel tuinliefhebbers be rucht is omdat je hem nauwelijks weg geschoffeld krijgt en hij uit elk stukje dat blijft zitten, weer opnieuw kan uitlopen. Deze plant heeft twee heel verschillende verschijningsvormen. Als eerste, vroeger in het voorjaar, verschijnt een dikke bruin rode sporenaar met sporendoosjes: Later verschijnt een dunne groene stengel, die onvruchtbaar is. Op de volgende foto kun je mooi een van de diverse scheden zien, met zoge noemde 'tanden' (hier met zwarte punt jes) die een vliezig randje hebben. Heermoes heeft een heel stelsel aan wortelstokken die meterslang kunnen worden. Geen wonder dat hij zo hard nekkig is als'onkruid'in tuinen. Van dichtbij bekeken is het absoluut een prachtige, fascinerende plant. Een soort die hier in zijn beginstadium wel mee te verwarren is, is Lidrus: VflH r Plantenwerkgroep In een later stadium ontwikkelt deze plant zich geheel anders dan Heermoes, maar om in het vegetatieve stadium het verschil te ontdekken, kun je de stengel doorsnijden. De stengels hebben een heel verschillend patroon van binnen. Foto links: Waar Heermoes er zo uitziet (foto Nathalie De Somer) Foto rechts: Ziet het binnenste van Lidrus er zo uit (foto Nathalie De Somer): Bert van Broekhoven Voordat ik de plantencursus had gevolgd vond ik het erg lastig om de diverse Hoornbloemen uit elkaar te houden. Ik wist toen nog niet waar ik op moest letten. Met enkele simpele aanwijzingen van onze cursusleidster Nathalie De So mer lukt me dat nu een stuk beter. Nathalie bedankt voor je inzet en engelengeduld. In dit stukje beperk ik met tot 3 soorten namelijk de Kluwenhoornbloem, de Akkerhoornbloem en de Viltige Hoornbloem. Deze soorten komen algemeen voor en zijn door iedereen, dus ook u, eenvoudig te herkennen. Door foto's te maken en de waarnemingen vast te leggen in waarneming.nl en daarbij de kenmerken op foto vast te leggen kun je later e.e.a. eenvou dig nog eens nakijken. Kluwen-, AKKer- en Viltige Hoornbloem 1 e rij met de bloemen. 2e rij met de bladeren en beharing. Ziet u de verschillen \1' De steltkluut zomer 2019 Artikel gaat verder op pagina 25»

de Steltkluut | 2019 | | pagina 7