de Bierkreek (Lm De Baeckermat^ Haaientand Boerderijresta uran t Landwinkel Akkerbouwbedrijf Kelvin Terminals O ^^fflRI3inT3S!n fitfïfWjjB Restaurant Paviljoen 't Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl Bernhardstraat 80 - 4554 BD Westdorpe - tel. 0115 453832 - lnfo@debaeckermat.nl Adverteren? info@steltkluut.nl Advertenties Toon's natuur boor: Toon Hagenaar (tekst foto) Anouk en Mart lopen samen op het strand. Ineens bukt Mart zich. Hij raapt iets op. Anouk is nieuwsgierig. 'Wat heb je gevonden?' vraagt ze aan hem. Mart opent zijn handje. Erin ligt een schelp. 'Die is toch niet mooi,' zegt Anouk. 'Nee,' zegt Mart. 'Hij is misschien niet mooi, maar hij is wel heel erg oud.' 'Hoezo is die schelp oud?' 'Hij is misschien wel tien miljoen jaar oud,' antwoordt Mart. Tien miljoen jaar, denkt Anouk. Ze kan het niet geloven. 'Hoe weet je dat?' 'Dat heeft opa mij verteld.' 'En hoe weet jouw opa dat dan zo zeker?' Mart weet het zelf ook niet meer. Hij weet dat wat zijn opa vertelt, waar is. Soms maakt opa weieens grapjes, maar niet over de natuur. 'Opa heeft thuis een heel oude schelp laten zien,' probeert hij. 'Daarvan ver telde hij dat die zo oud was.' De stem van Mart klinkt niet meer zo zeker. Samen lopen ze verder. Allebei kijken ze naar het zand. Ineens bukt Anouk zich. Ze pakt iets op. Het is een roze schelp. 'Kijk!' zegt ze. 'Deze vind ik mooi.' Mart knikt. Hij vindt hem ook mooi, maar niet bijzonder. Niet zo bijzonder als zijn schelp. Ze zoeken verder. Ze zijn niet alleen. Een heleboel mensen lopen gebogen. Allemaal kijken ze naar het zand. Verderop zijn grote machines bezig om de duinen te verbreden. Een grote boot ligt in het water. Die spuit zand. Mart en Anouk kijken toe. 'Opa heeft gezegd dat je nu veel haai- entanden kunt vinden,' zegt Mart. 'Haaientanden!' De stem van Anouk klinkt verbaasd. 'Hier, op dit strand?' Mart knikt. 'Heel veel vroeger was dit ook een zee. Toen leefden hier heel Haaientanden veel haaien. Die zijn gestorven. Hun tanden kun je hier vinden.' 'Zijn die dan nog steeds wit?' 'Nee,' antwoordt Mart. 'Van ouderdom zijn die zwart geworden. Men noemt ze ook wel fossielen.' 'Zijn ze dan beschimmeld?' vraagt Anouk. 'Want dan wordt iets ook zwart.' Mart zegt niets omdat hij het niet weet. Samen zoeken ze verder. Ineens bukt Mart zich. Hij heeft iets in zijn hand. Het is zwart. 'Zou dit er een zijn?' vraagt hij. 'Ik weet het niet,' antwoordt Anouk. Een vreemde man loopt op hen af. Hij kijkt in het handje van Mart. 'Dat is geen haaientand,' zegt de man. Mart kijkt sip. 'Het is een roggentand,' zegt de man. 'Is die ook bijzonder?' vraagt Anouk. 'Ja,' antwoordt de man, 'en ze zijn net zo oud.' 'En deze?' vraagt Mart. Hij laat de schelp zien die hij heeft gevonden. 'Die is ook oud. Misschien nog wel ouder.' Nu gelooft Anouk hem wel. Ze begint gelijk te zoeken. Ze wil eerder dan Mart een haaientand vinden. Eerst deed ze een tijdje alsof. Net als Mart wil ze ook iets vinden wat heel erg oud is. Ze kijkt om zich heen. Sommige mensen zitten op hun hurken. Dat doet Anouk nu ook. Ze kijkt voor zich uit. Ze wrijft over het zand. Net als iedereen. Zo ziet ze beter wat er nog allemaal ligt. Dan ineens ziet ze iets. Het is heel erg scherp. Ze pakt het op. Hierdoor verandert de vorm van een scherpe punt in een soort van drie hoek. Hij is zwart en lijkt op een soort tand. 'Zou dit er een zijn?' vraagt ze hardop. Mart en de man lopen naar Anouk. 'Ja,' zegt de man. 'Dit is een echte haaientand. Het is zelfs een heel mooie. Hij heeft aan de zijkant ook nog kleine tandjes.' Anouk danst op het zand. Ze is blij. Ze heeft haar eerste haaientand gevon den. Als ze de man mag geloven, is het een heel mooie. Hij is nog helemaal gaaf. Wat was het een goed idee van Mart om naar het strand te gaan. Straks laat ze hem aan Marts moeder zien. BIOLOGISCHE ROZENKWEKERIJ .hi,. jrfN x 't stekkertje herfst 20 9 CORRIE MACCOLL LIMITED

de Steltkluut | 2019 | | pagina 10