H' In de herfst Wat kun je zelf doen? Egels in de tuin jÉHhk. I Een lage langgerekte schaduw schuift voorbij het raam. Het blijkt een egeltje te zijn (foto Hanneke Smulders) Het was nog een jonge egel, een klein stekelbolletje op pootjes. Het liep precies dezelfde route als zijn moeder: eerst langs de muur, het hoekje om, even snuffelen bij de bloemen en dan recht naar de tuin, tussen de planten onder de struiken. Het diertje was nog niet uit het zicht verdwenen of er kwam er nog eentje aan getrippeld, langs precies dezelfde weg. Moeder moet toch wel een geurspoor hebben uitgezet of zo. Hanneke had gelezen dat egels niet de hele nacht actief zijn. Zijn eerste actieve periode bij het vallen van de avond duurt zo'n 3 uur. Rond middernacht en tegen de ochtend gaat hij telkens nog eens voor enkele uren op pad. Lekker nestje gezocht Waar zouden de egels in de tuin zich eigenlijk verschuilen? Hanneke besloot de volgende dag eens op zoek te gaan. Eerst zocht ze bij de voordeur. Daar had ze de egels voor het eerst gezien. Ondertussen wist ze al een heleboel over egels en waar ze zich het liefst verstoppen. Onder de passiebloem, onder de dikke laag dode bladeren hoorde ze iets ritselen. Ze schoof voorzichtig wat bladeren opzij en zag daar een klein egeltje zitten. Het stak zijn neusje omhoog, snoof en kroop wat dieper weg tussen de bladeren. Egels bekleden hun nest met bladeren, planten, mossen en grassen. Ze slepen dit in hun bek naar hun schuilplaats. Dit kan een zelfgemaakt hol zijn, maar ook een holle boomstam, een konijnenhol of onder oude stallen of heggen. Als de schuilplaats bevalt, kan het zijn dat de egel er jaren lang terug komt om te slapen. Het plekje in de bloembak onder de passiebloem zou wel eens een nest kunnen zijn. Misschien dat de kleine egels daar geboren zijn. Later in de zomer zag Hanneke de egeltjes nog een paar keer door de tuin lopen. Ondertussen is het al een hele tijd geleden dat ze ze ontmoet heeft. Zouden ze er nog zijn of zijn ze vertrokken? Winterslapers De egel is van nature een insecteneter. 's Winters kan hij bijna geen voedsel vinden en daarom gaat hij dan in winterslaap. Om de lange koude periode te kunnen overleven, moet de egel eerst flink eten. Al het extra voedsel dat hij in de herfst eet, wordt opgeslagen als vet reserve. Vervolgens zoekt de egel een geschikte overwinteringsplek. Dat kan een composthoop zijn maar ook een bladhoop of een bos takken. Daar maakt hij zijn Egeltjes scharrelen graag wat rond in de tuin, op zoek naar insecten en vruchten (foto Hanneke Smulders) nest. Hij sleept het nestmateriaal naar de uitgekozen plek, maakt een hoop, graaft zich in en begint te draaien. Zo ontstaan er dicht op elkaar gepakte bladeren die de wanden van het nest vormen. Deze wanden kunnen wel 20 cm dik zijn. Dan gaat de egel in winterslaap. Zo'n winterslaap is veel dieper dan een gewone slaap. De lichaamstemperatuur van de egel daalt mee met het kouder worden van omgeving. Normaal is een egel 38°, maar in de winter kan dat dalen naar 4°! Zijn hart slaat nog maar 20 keer per minuut en ook ademen gaat heel langzaam. De egel verbruikt nu nog maar heel weinig energie. Zo kan de egel het zonder eten of drinken wel een half jaar uithouden. Soms wordt hij tussendoor even wakker en eet wat. Daarna gaat hij opnieuw slapen. In het voorjaar, als er voldoende voedsel is, komt de egel weer tevoorschijn en begint te eten. Hij moet dan weer op gewicht komen, want hij kan ongeveer 30% van zijn lichaamsgewicht Zorg voor een afwisselende tuin met planten, struiken en bomen. Maak compost-, takken- of bladhopen in de tuin. Ruim een composthoop nooit op voor je gekeken hebt of er een egel in slaapt. Verbrand nooit stapels takken die langere tijd liggen, misschien zit er een egel onder. Geef alleen water te drinken. Melk zorgt voor diarree en daar kan een egel aan doodgaan. Geef kattenvoer. Zorg dat uw tuin geen dichte afscheiding heeft en zeker niet een die eindigt bij een autoweg. Maak een paar openingen in de afscheiding. Gebruik netten die niet tot op de grond hangen. Maak een egeltrapje in een tuinvijver of zwembad, schuin tegen de kant. Egels kunnen zwemmen, maar tegen steile kanten kunnen zij niet op klimmen Laat geen (jam)potten, blikjes, plastic buizen of ijzerdraad rondslingeren. Egels kunnen er in vast komen te zitten, omdat ze overal hun neus in steken. Gebruik geen gif. \^Egels in de tuin kwijtgeraakt zijn. Het nest wordt verlaten, maar vaak komen ze er nog heel lang terug om er overdag te slapen. de egels. Het aantal egels gaat achteruit. Daarom staat de egel op de lijst van beschermde dieren. Vijanden Egels zie je niet dagelijks. Misschien zie je ze nog wel het vaakst dood langs de kant van de weg liggen. Eigenlijk hebben ze weinig natuurlijke vijanden, maar voor roofvogels moeten ze toch oppassen. Die kunnen egels met hun grote klauwen en hun harde snavel in stukken trekken. Bunzingen en vossen pakken zieke of gewonde egels. Vaak gaan egels dood aan parasieten. Die kunnen zowel op als in de egel leven. De meeste parasieten krijgt een egel binnen bij het eten van slakken en insecten. Het grootste gevaar voor de egel is nog wel de mens. Die zorgt voor drukke wegen, die egels niet veilig kunnen oversteken. Tuinen zijn tegenwoordig vaak voorzien van tegels of grind. Slakken en ander eten is daar niet te vinden. Als ze er al terecht kunnen, want heel veel tuinen zijn afgesloten door een hek. Steile randen van tuinvijvers of zwembaden, rondslingerende potten, blikjes, ijzerdraad waarin ze vast komen te zitten, netten (over de aardbeien bijvoorbeeld), maar ook gif (slakkengif of muizenkorrels) en vervuild water zijn oorzaak van ziekte en sterfte onder Ondertussen is het herfst en worden de dagen steeds kouder. Veel mensen maken hun tuin zogenaamd winterklaar. Gevallen bladeren worden opgeruimd en dode plantenstengels afgeknipt. Hannekes tuin is al klaar. De blaadjes blijven liggen. Tussen het gras liggen nog wat gevallen appels en ook het snoeihout gaat niet weg. Het blijft in de tuin. Wie weet vindt er wel een egel een plekje onder. Hanneke besluit nog een keer te kijken in de bloembak onder de passiebloem. Eigenlijk hoeft ze niet te kijken, want als ze dichterbij komt hoort ze blaadjes knisperen en zacht gesnuif. Het plekje is nog bezet! Hanneke besluit het plekje nu met rust te laten. Wie weet gaat er wel een egel in winterslaap. Het jaar 2019 is uitgeroepen tot het Jaar van de Egel! Kijk eens op: www.zoogdiervereniging.nl/2019-het-jaar-van-de-egel In de herfst boor: Anja van der Giessen Als de nacht en de dag even lang zijn, dan begint de herfst officieel. Bij ons op het noordelijke deel van de aarde, is dat meestal rond 23 september. Omdat de zon lager komt te staan en de dagen in de herfst korter worden, wordt het steeds kouder. De natuur reageert daarop. Bomen en struiken laten hun bladeren vallen en dieren bereiden zich voor op koudere tijden. De zomer is voorbij, de winter komt er aan, de herfst begint. We kennen de herfst als een jaargetijde waarin de bladeren verkleuren en gaan afvallen. Een periode waarin er veel paddenstoelen groeien, de wind harder gaat waaien en spinnendraden in je gezicht plakken als je door het bos loopt. Vogels gaan op trek. Als ze dat nog niet zijn dan, want veel vogels zijn al weg. De gierzwaluw bijvoorbeeld. Die vertrekt altijd al begin augustus. Het is ook de tijd van vruchten en zaden. Dieren maken daar handig gebruik van. Snel eten ze zich dik en rond voor de koude winter komt. Of ze leggen een voorraadje eten aan. Denk maar aan de eekhoorn. Aan het eind van de herfst gaan sommige dieren in winterslaap. Officieel begint op 21 september de herfst. Dat betekent niet dat alles is uitgebloeid. Sterker nog, echte herfstbloeiers beginnen pas. Klimop gaat bloeien en trekt met zijn stuifmeel en nectar nog een heleboel insecten. Zoek op een zonnige dag maar eens een bloeiende klimop. Je zult versteld staan wat er allemaal op komt zitten! Je ziet vlinders, bijen, wespen, vliegen, kevers, spinnen, wantsen en nog veel meer. Ken je nog meer planten die in de herfst gaan bloeien? Zitten daar ook zoveel insecten op?

de Steltkluut | 2019 | | pagina 12