De 1001 soortendag op Koewacht O 1001 soortendag 1001 soortendag Door: Lucien Cal Ie en Bert van Broekhoven (teksten foto's) Op 15 juni 2019 werd in de omgeving van Koewacht een 1001 soortendag georganiseerd. We waren te gast in de Thee tuin, bij Jan van Os en Nellie Rijk, aan de Klapstraat. De Theetuin werd gebruikt als uitvalsbasis en pauzeplek. Het was er de hele dag gezellig druk, ook omdat het vooral 's morgens langdurig regende. De vogels in de ruime omgeving werden al heel vroeg in de ochtend geïnventariseerd. Vanaf de ochtendschemering werd een gebied afgezocht rondom de Fort- dijk en de Tweede Verkorting. De overige activiteiten startten om 10.00 uur. Enkele Stekkertjes inventariseerden waterin secten en amfibieën in de poel achter de Theetuin. Een paar mensen noteerde insecten uit diverse groepen op het erf en in de directe omgeving. Planten werden geïnventariseerd in het blok "Koewacht- Grote gat eo". Duizend soorten hebben we lang niet gehaald, dat is helemaal niet erg, want het plezier van het samen werken en leren van elkaar staat voorop. Toch zijn er wel enkele honderden soorten waargenomen en was er voor iedereen genoeg te zien. Groep Aantal soorten Vogels 57 Planten 123 Nachtvlinders 55 Overige insecten 24 Amfibieën 2 In totaal deden 25 mensen mee aan de activiteiten op deze dag. Er waren geen deelnemers van buitenaf (van buiten De Steltkluut). Planten Nathalie, Peter en Marian gingen op pad om in het hok "Koewacht- Grote gat eo." planten te inventariseren. Op deze dag zijn door hen wel 123 plantensoorten vastgelegd, waaronder diverse opmerkelijke soorten zoals: Zomerbitterling, Duits viltkruid, Geelhartje, Kleverige ogentroost en Bonte wikke. Maar ook soorten als Vroege haver, Echt duizendguldenkruid, Stijve ogentroost, Klein vogelpootje, Ruige klaproos, Knolboterbloem, Echte koekoeksbloem, zijn fijne soorten die werden gestreept. In totaal zijn in dit blok nu 190 plantensoorten bekend. Waterdieren t De poel op het erf bleek bewoond door de Kleine watersalamander en de Bruine kikker. Daarnaast werden ook de volgende waterkevers uit het water opgevist: Gegroefde haarwaterroofkever, Bruine duiker, Gewone snelzwemmer en Rhantus exsoletus. Vogels Om 5.30 was het verzamelen bij de Fazantendreef. Ondanks het slechte weer, langdurige zware regenbuien, was ik (Bert) niet alleen en zijn we 5.40 gestart met de vogelexcursie. Met goede kleding kun je er altijd wel op uit. We waren met 4 personen Ria, Bas, Huub en Bert. Marian, Tony en Wally hadden gemeld dat ze de zware bui even gingen afwachten en later zouden aansluiten. Puzzelen op waterdiertjes. Een van de doelen van de excursie was om zingende Wielewalen te horen. We werden op onze wenken bediend. We waren nog maar net op pad en we hoorden, zij het wat voorzichtig, de 1e Wielewalen zingen. Het blijft een geweldig mooi geluid, tiedeljoho, tiedeljoho, wie kent het niet. We hebben best wel wat meters afgelegd en 3-4 uur rondgestruind door het gebied. In totaal 57 vogelsoorten kunnen waarnemen, enkele aardige daarvan; Wielewaal, Bosrietzanger, Roodborsttapuit, Sprinkhaanzanger, Fitis, Ijsvogel, Blauwborst, Cetti's Zanger, Koekoek, Zwarte Akkerklokje Groot Glidkruid De steltkluut herfst 2019 Van links naar rechts Wally, Bas, Huub, Marian, Ria, en Tony. De sfeer was prima. Roodstaart en Tuinfluiter. De zangertjes zongen niet erg uitbundig, maar door de aanwezigheid van de uitzonderlijk goede oren van Huub hebben we er nog best wel wat kunnen ontdekken. We hoopten ook op een Boomvalk, die hebben we helaas niet gezien. Onderweg hebben we ook nog naar plantjes gekeken en 67 soorten kunnen registreren als bijvangst. We vonden Akkerklokje en Groot Glidkruid, best wel leuke soorten. Motto van vandaag: Weer of geen weer, er gewoon lekker op uit trekken om van alles te genieten watje tegenkomt. Nachtvlinders De vooruitzichten voor nachtvlinders waren eigenlijk helemaal niet zo best. Er was die nacht best wel veel regen voorspeld, zodat er nog twijfel was of het zinvol was om de lichtval te plaatsen. Op het erf bij Jan en Nellie bleek gelukkig een plaats te zijn waar de val op een voor regen beschutte plaats onder een afdak kon worden gezet. Het was maar goed ook dat Joop en Eddy dat deden, want de volgende ochtend bleek de val behoorlijk vol te zitten met veel verschillende soorten. De hele ochtend bleef het regenen, maar gelukkig was er binnen genoeg ruimte voor een hele ploeg belangstellende mensen die de verschillende soorten uitgebreid konden bekijken. Aan een lange tafel zat een aantal liefhebbers en voortdurend kwamen andere belangstellenden ook even kijken. Eddy en Irma haalden de vlinders snel en behendig uit de val en stopten ieder dier in een potje. Irene sorteerde alles netjes op tafel, de micro's, de spanners en de uilen allemaal in aparte groepen. Joop determineerde alle exemplaren, waarbij de verschillende soorten werden besproken en Eddy hield de boekhouding bij. Irma en Lucien fotografeerden de meest bijzondere exemplaren. Daarna werden de vlinders weer vrijgelaten. Zo was het een heel gezellige boel bij elkaar. Tegen een uurtje of twaalf was alles wel zo'n beetje gedetermineerd en gefotografeerd. Uiteindelijk werden er 55 soorten genoteerd, met in totaal 177 exemplaren. Bijzondere soorten waren: Bruine sikkeluil, Gevlekte zomervlinder, Lindepijlstaart, Rietluipaard en Variabele spikkelspanner.

de Steltkluut | 2019 | | pagina 4