Bijzondere Waarnemingen in onze regio O Bijzonder kerkuilen broedgeval Een ongebruikelijke buizerdprooi 1001 soortendag 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 Bonte brandnetelmot Houtspaander - Axylia putris 5 Huismoeder - Noctua pronuba 10 Hyena - Cosmia trapezina 1 Kleine groenuil - Earias clorana 3 Koperuil - Diachrysia chrysitis 3 Lijnsnuituil - Herminia tarsipennalis 1 Lindepijlstaart-Mimas tiliae 1 Morpheusstofuil - Caradrina morpheus 6 Paardenbloemspanner - Idaea seriata 1 Rietluipaard - Phragmataecia castaneae 3 Snuitvlinder - Pterostoma palpina 1 Stompvleugelgrasuil - Mythimna impura 4 Stro-uiltje - Rivula sericealis 1 Variabele spikkelspanner - Alcis repandata 2 Witstipgrasuil - Mythimna albipuncta 7 Witte grijsbandspanner - Cabera pusaria 1 Witte tijger - Spilosoma lubricipeda 2 Zuidelijke stofuil - Hoplodrina ambigua 2 Zwarte-c-uil - Xestia c-nigrum 2 Totaal aantal macro-vlinders 115 Vroege grasmot Tabel 1 Overzicht van aangetroffen (macro) nachtvlinders Lindepijlstaart Bij de microvlinders waren de bladrollers en grasmotten de meest algemene soorten. Groene eikenbladroller Bijzondere waarnemingen in de regio Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl Dit keer een bijdrage van Marian Sponselee over een bijzonder kerkuilen broedgeval, een ongebruikelijke prooi bij buizerd door Bas de Maat, de herkomst van een zwarte ooievaar in het Waterwingebied door Alex Wieland en Carola André zag een fraaie roodmus en plaatstrouwe visarenden. Door: Marian Sponselee (tekst en foto) Op 24 juli gingen we naar een nestkast om kerkuilen te laten ringen. Zeer verbaasd zagen we zowel kuikens van ca 40 dagen, maar tevens kuikentjes van nog geen week oud. Een tweede legsel is bij kerkuilen niet vreemd, maar normaal zijn de jongen van het eerste legsel dan uitgevlogen. Nu was het tweede legsel al begonnen toen de eerste kuikens nog klein waren broedduur kerkuilen is ongeveer 30 dagen). Een jonge kerkuil van ca. 40 dagen oud naast een jong van nog geen week oud, samen aangetroffen in dezelfde nestkast Door: Bas de Maat (tekst en foto's) Haas, konijn, mol, veldmuis, bruine rat, wilde eend, zwarte kraai en fazant. En zo kan ik nog wel een aantal soorten noemen die meer dan regelmatig als prooi in een buizerdnest eindigen. Dan is er nog een heel scala aan soorten die wel eens worden gevonden. Tjiftjaf, kneu en grote bonte specht bijvoorbeeld. Af en toe kom je iets tegen wat toch wat meer bijzonder is. Van een nog levende gewone pad op >20 meter hoogte in een populier kijkje toch even raar op, om maar iets te noemen. Maar wat tot nog toe toch wel alles overtreft zijn de resten van een ree. Niet uniek, maar toch wel uiterst ongebruikelijk. Rob G. Bijlsma meldt in het verslag Trends en broed resultaten van roofvogels in Nederland in 2017 tweemaal ree als prooi. 1 keer bij havik op een totaal van 807 prooien en 1 keer bij buizerd op 868 prooien. Het is onwaarschijnlijk, of zeg maar gerust onmogelijk, dat de buizerds het gepresteerd hebben een volledige ree op het nest te krijgen. Ondanks dat het de poot van een klein jong betrof moet het toch minstens 1,5 kilo gewogen hebben. Het ligt meer voor de hand dat het bijvoorbeeld de resten zijn van een maaislachtoffer. Konijnen, een veelvoorkomende prooi bij buizerd. Zoals hier op een nest in de buurt van de Gasdam in Saeftinghe waar konijnen nog talrijk aanwezig zijn. De poot van een jonge ree als prooirest op een buizerdnest Macro's Aantal 1 Berkeneenstaart - Drepana falcataria 1 2 Bleke grasuil - Mythimna pallens 2 3 Bleke grasworteluil - Apamea lithoxylaea 1 4 Bont halmuiltje - Oligia versicolor 8 5 Bruine sikkeluil - Laspeyria flexula 1 6 Bruine snuituil - Hypena proboscidalis 1 7 Donker halmuiltje - Oligia latruncula 9 8 Drielijnuil - Charanyca trigrammica 1 9 Gelobd halmuiltje - Oligia strigilis 1 10 Gerande spanner - Lomaspilis marginata 3 11 Gevlekte zomervlinder - Comibaena bajularia 1 12 Gewone stofuil - Hoplodrina octogenaria 3 13 Gewone velduil - Agrotis segetum 2 14 Gewone worteluil - Agrotis exclamationis 14 15 Graswortelvlinder - Apamea monoglypha 1 16 Grijze stipspanner - Idaea aversata 2 17 Groene dwergspanner - Pasiphila rectangulata 1 18 Groente-uil - Lacanobia oleracea 6 19 Haarbos - Ochropleura plecta 1 Tabel 2 Overzicht van aangetroffen Microvlinders Micro's aantal 10 Gewone witvlakbladroller- Hedya nubiferana 3 1 Berkenoogbladroller- Epinotia demarniana 1 11 Groene eikenbladroller -Tortrix viridana 7 2 Bleke grasmot - Crambus perlella 11 12 Grote appelbladroller - Archips podana 8 3 Bonte brandnetelmot - Anania hortulata 4 13 Leverkleurige bladroller - Pandemis heparana 1 4 Brandnetelbladroller - Celypha lacunana 1 14 Paardenbloembladroller - Celypha striana 2 5 Bruine huismot - Hofmannophila pseudospretella 1 15 Vroege granietmot - Scoparia ambigualis 4 6 Distelbladroller - Agapeta hamana 1 16 Vroege grasmot - Crambus lathoniellus 7 7 Fruitmot - Cydia pomonella 2 17 Zonnesproetbladroller - Aleimma loeflingiana 1 8 Gevlamde bladroller - Archips xylosteana 1 Totaal aantal micro-vlinders 62 9 Gewone grasmot - Chrysoteuchia culmella 7 De steltkluut herfst 20 7 9

de Steltkluut | 2019 | | pagina 5