Gezocht: "EDE"LAND WetlandWaditen Westerschelde De najaarsvergadering op dinsdag 3 december Er opuit O Vogelbescherming AGENDA: De zeearend in het Delta gebied De natuurwerkdag op zaterdag 2 november Vacature Tijdsbesteding Interesse? Korte berichten Dat kan in de buurt: De Steltkluut organiseert excursies in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Kansen dus, om de voor jou nog onbekende hoeken van je eigen streek (beter) te leren kennen. Soms is het in de ochtend, soms juist in de avondschemering te doen. Deelnemers zijn iedere keer blij verrast over wat er te ontdekken valt. Aan flora, fauna, mooie doorkijkjes en oorstrelend gezang. Met verrekijker of loep kom je een nieuwe wereld binnen. Want, wat vliegt daar?, wat bloeit daar? en wat zoemt daar?! Ervaring leert, op pad gaan en kijken, dat geeft voldoening. Belevenissen in de agenda van dit blad. leder seizoen volop opties om te genieten van "de buiten". De vrijwilligers van De Steltkluut delen graag hun kennis. Deelname staat open voor iedereen en is gratis. Door: Nico Korporaal (Vogelbescherming Nederland) Houdt u van de natuur? Bent u betrokken bij een wetland in uw omgeving en wilt u u daarvoor inzetten? Word dan WetlandWacht van Vogelbescherming Nederland. Vogelbescherming maakt zich hard voor de bescherming van natte natuurgebieden, de wetlands. We hebben al 20 jaar een uniek en effectief systeem van vrijwilligers voor de bescherming van wetlands: het netwerk van WetlandWachten. Dit netwerk bestaat uit circa 85 personen. Voor het Natura 2000-gebied Westerschelde Saeftinghe zoekt Vogelbescherming WetlandWachten voor de volgende deelgebieden: Terneuzen - Paal Zwin - Breskens Sloegebied - Bath Functieomschrijving Een WetlandWacht is ogen en oren voor Vogelbescherming in zijn/haar gebied en voert de volgende werkzaamheden uit: Houdt zijn/haar wetland scherp in de gaten en volgt ontwikkelingen in en rond het gebied. Signaleert situaties of ontwikkelingen die voor vogels ongunstig zijn. Bijvoorbeeld bouw van windmolens, nieuwe woonwijken en wegen. Maar ook veranderingen in de landbouw, waterbeheer of het natuurbeheer kunnen van belanq zijn. Is 'spreekbuis'voor vogels: onderhoud contacten met terreinbeheerders, de lokale overheid, ondernemers, bewoners, vogelwerkgroepen en andere die bij het gebied betrokken zijn. Zorgt voor lokaal draagvlak voor het gebied. Maakt jaarlijkse een rapportage over het gedane werk. Profiel vrijwilliger U hebt een band met het Natura 2000-gebied Westerschelde Saeftinghe. U bent alert op ontwikkelingen die mogelijk de kwaliteit van het wetland kunnen beïnvloeden. U bezit over goede communicatieve vaardigheden. De tijdsbesteding verschilt per WetlandWacht en kan verschillen per periode. Globale inschatting is gemiddeld circa 2 tot 4 uur per week. Wat biedt Vogelbescherming? Vast contactpersoon en goede begeleiding van de werkzaamheden Inhoudelijke ondersteuning zoals regionale en landelijke bijeenkomsten en cursussen Informatie over ontwikkelingen in beleid en wet - en regelgeving Internetforum voor onderlinge uitwisseling en materialen Vrijwilligersvergoeding Eindejaarsgeschenk Deelname aan vrijwilligersdag Gezellige werksfeer Neem dan contact op met het Nico Korporaal (Beleidsmedewerker Wetlands, Vogelbescherming Nederland) via de website van Vogelbescherming (www.vogelbescherming.nl/help-mee/kom-zelf-in-actie/word-vrijwilliger/wetlandwachtl of telefonisch via 088 56 35 655. Als WetlandWacht van het Natura 2000-gebied Westerschelde Saeftinghe volg je ontwikkelingen zoals de aanleg van strekdammen of de uitbreiding van recreatie (foto Bas de Maat). «V De ledenvergadering wordt gehouden op dinsdag 3 december om 19.30 uur in onze clubruimte, Edvard Grieghof 113, Terneuzen (ingang aan achterzijde). Welkom Mededelingen Begroting 2020 Verslagen werkgroepen over 2019, per werkgroep maximaal 10 minuten Rondvraag Pauze 20.30 uur. Napauze programma: Dirk van Straalen is als specialist actief binnen de zeearendenwerkgroep en volgt de zeearenden populatie in de Delta, en ook in de rest van Nederland nauwgezet. Met vele fraaie foto's verhaalt Dirk over de gestage groei van de populatie. Als broedvogel breidt de soort steeds verder uit, wat maakt dat er ook steeds meer van deze majestueuze roofvogels onze streek bezoeken. Een succesverhaal uit de natuurbescherming die u niet mag missen. De eerste Zeeuwse jonge Zeearend in natuurgebied Slikken van de Heen 2018 (Krammer Volkerak). Foto Pepijn Calle Zoals voorgaande jaren wordt ook dit jaar het knotseizoen geopend met de Natuurwerkdag. Dit jaar zal die plaats vinden op zaterdag 2 november. Op het moment dat deze Steltkluut naar de drukker moet, is in Terneuzen helaas nog niet exact bekend waar deze dag gaat plaatsvinden. Mogelijk in Hoek en in de Braakman, zoals 3 jaar geleden. De exacte gegevens ontvangt u bij aanmelding voor de dag. ledereen die op een van de locaties meewerkt wordt voorzien van een natje en droogje, maar neem zeker ook zelf iets te eten en drinken mee. Aanmelden via: www. natuurwerkdag.nl Op beide locaties zoeken we nog vrijwilligers die iets kunnen betekenen in de begeleiding van groepen. Want een flink deel van de deelnemers zijn kinderen, die soms wat hulp kunnen gebruiken. Wilt u in de organisatie of begeleiding meedoen, neem dan even contact op met Lucien: Lucalle@zeelandnet.nl of 06-22792100. Kijk dus ook even goed op de site Natuurwerkdag.nl voordat u zich aanmeldt. (Door: Hanneke Smulders)

de Steltkluut | 2019 | | pagina 8