Bijzondere Waarnemingen in onze regio Reünie kolganzen na 19 jaar? Bijzonder broedgeval gierzwaluwen Axel Bijzondere waarnemingen in de regio Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl. Dit keer een bijdrage van Marian Sponselee over een ganzen reünie en een ongebruikelijk broedgeval van de gierzwaluw doorTonny de Caluwe. Door: Marian Sponselee (tekst en foto) Tijdens de ganzentelling van oktober waren de eerste groepjes kolganzen terug uit het hoge noorden. Van de brand- en grauwe ganzen die we in september zagen is niet duidelijk of ze uit noord Nederland of het hoge noorden komen, maar kolganzen broeden op Groenland en in Rusland en overzomeren niet in Nederland. Bij de groep in de Putting zaten 2 kolganzen met een zwarte halsband met witte code op. De dag nadat ik ze gemeld heb bij www.geese.org kreeg ik de levenslijsten van de vogels al. Ze waren beiden geringd als volwassen vrouw en volwassen man op 12 januari 2000 in Eernewoude (Friesland). Van de vrouw zijn 24 waarnemingen gemeld vooral uit het eerste jaar uit Friesland. Tot 2002 verschillende waarnemingen uit Gelderland 1x, maar vooral uit Nordrhein-Westfalen (D). Alle waarnemingen zijn in de winter. De man wordt tot 2002 7 maal gemeld uit Mecklenburg-Vorpommern (D). Ze werden geen enkele keer samen gezien tot nu. Jammer dat er tussen 2002 en 2019 geen waarnemingen gemeld zijn, maar ik vind het geweldig dat de oudjes nu samen aan het grazen waren. Misschien zijn ze al lange tijd samen of was dit een toevallige reünie, we zullen het nooit weten. Dus als u ganzen met een halsband ziet meld ze dan op geese. org. een zeer gebruiksvriendelijke site waar je snel te zien krijg waar "jouw" gans allemaal geweest is. Door: Tonny de Caluwe (tekst en foto) Zoals elk jaar arriveerden de gierzwaluwen (dit jaar op 1 meiin Axel om te komen broeden onder de dakpannen bij Tonny. Op het eerste zicht gebeurde er niets bijzonders. De eitjes werden bebroed en op 20 mei lag er één eitje op de stoep met daarin een embryo. Dat was dus mislukt, maar de gierzwaluwen bleven broeden. Later werden de jongen gevoerd en 25 juli vlogen de jongen uit 5 nesten uit. Bij het 6e nest was eerst niets te zien, maar enkele dagen na het uitvliegen werd aan de hoek van het huis nog gevoerd. Daar zaten dus nog jongen. Soms werd er dagen geen beweging waargenomen, maar dan plots waren de ouders daar weer met voer. Als ze na enkele dagen afwezigheid terug komen hebben ze een grote prop voedsel bij voor de jongen. Tonny hield alles nauwkeurig bij, wanneer ouders kwamen voeren, hoe lang ze bij het nest bleven, of er poepspetters onder het nest lagen enz. Uiteindelijk zijn de jongen op 25 augustus uitgevlogen, 1 maand nadat de andere jongen uitgevlogen zijn. Heel opmerkelijk omdat gierzwaluwen maar één legsel per jaar hebben en de broedduur 18-22 dagen is. Over wat er gebeurd is kunnen we alleen speculeren. Heeft het op de stoep gevonden eitje er wat mee te maken? Zijn deze ouders gewoon heel laat begonnen met leggen? Als iemand er idee van heeft horen we het graag. De steltkluut winter 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 10