visie september 2019 Gaaien O 4 Gaaien invasie If Opvallend is dat de meeste Gaaien in het noorden van België ten zuiden van Antwerpen zijn waargenomen. In zuidoost België werden ze slechts in beperkte mate gezien. Een mogelijke verklaring kan ook zijn dan men daar minder actief is op de telposten. Hier in Zeeuws-Vlaanderen scoorden we op telpost Margarethapolder op 20,21 en 22 september resp. 527,272 en 109 stuks. Voor onze regio gigantisch aantallen. Opvallend was dat op 20 september op telpost 't Hellegat ook is geteld maar dat daar geen enkele Gaai werd genoteerd. Dit kwam zeer waarschijnlijk doordat men daar die dag de blik vooral buitendijks had gericht. De volgende dag de 21e werd op mijn advies de binnendijkse bomenrij in de gaten gehouden en scoorden zij uiteindelijk ook het mooie aantal van 202 Gaaien. Vorige dagrecord van Margarethapolder was 81 op 30-9-2012 en van telpost 't Hellegat 7 op 30-10-1991 In al die jaren dat ik nu op de telpost de vogeltrek tel heb ik dit zo nog niet eerder waargenomen, het was echt prachtig om te zien. De 20e heb ik iedereen van de vogelwerkgroep via de WhatsApp groep geattendeerd op de invasie van de Gaaien. De dagen daarna zijn door velen trekkende Gaaien gezien. Het vliegbeeld is eenvoudig te herkennen. De Gaaien vliegen ver uit elkaar en vliegen wat onbeholpen langzaam, vooral bomenrijen volgend, zigzaggend zwijgend door het gebied. Bij gevaar duiken ze gelijk in de bomen of struiken, ook dat heb ik enkele keren gezien. De gemiddelde grootte van de groepen lag tussen de 10 en 20, de grootste groep die ik heb waargenomen was maar liefst 85 stuks, een enorm aantal. Hiernaast 3 plaatjes van het verloop van de invasie op 20,21 en 22 september (bron trektellen.nl) Uit de plaatjes wordt duidelijk dat de meeste Gaaien in Midden Nederland, de Veluwe en omstreken worden gezien. In Noord Nederland ten westen van de lijn Delfzijl Rotterdam worden ze slechts beperkt waargenomen. Je ziet ook dat op de 20e, het Ie kaartje, de Veluwe dan nog slechts in beperkte mate hebben bereikt. Waar de Gaaien vandaan komen en waarom de Gaaien besluiten te gaan trekken is niet bekend. Men denkt dat dit komt door de combinatie van veel aanwas door een goed broed resultaat in een jaar met een slecht mastjaar waarin er weinig eikels en beukennootjes zijn. Doordat er dan veel Gaaien zijn en er een voedselschaarste aanstaande is vertrekken ze massaal. Men vermoedt dat de Gaaien uit Midden Europa komen. De trekrichting van de Gaaien is in het begin vooral in noordwestelijke richting, later wijzigt dat naar zuid of zuidoost. Krijgen we dit jaar nu ook weer eens een invasie van Pestvogels? Door: Bert van Broekhoven (tekst en foto) Ongeveer eens in de 8 jaar is er een sprake van een invasie van Gaaien in Nederland. Zo waren er invasies in de jaren 1972,1977,1983,1996,2004,2010 en 2019. Topjaar tot op dat moment was 1983, dat jaar werd het totaal aantal trekkende Gaaien geschat op 500.000. Wat het getal voor 2019 wordt is nog niet bekend. Normaal is van de trek van Gaaien in Zeeuws- Vlaanderen nauwelijks iets te merken. Dit jaar was daar een uitzondering op en ik heb dat samen met enkele anderen mogen aanschouwen. Meestal komen de Gaaien niet verder dan halverwege Nederland, sporadisch bereiken ze de kust en het is zelfs bekend dat af en toe een klein aantal het kanaal oversteekt naar Engeland. De piek van de invasie voor 2019 lag op 20,21 en 22 september. Het Nederlandse record van 1178 op 1 telpost in de buurt van Utrecht werd 3 dagen achter elkaar gebroken. Dat record staat nu met 2063 op naam van telpost De Blauwe Kamer ook in de provincie Utrecht. In België ging het record er ook dik aan. Bij telpost Kruibeekse Polder, dat onder Antwerpen ligt, kwam het aantal uit op maar liefst 3777. Hieronder een plaatje met de totalen in België over de periode 20-22 september (Bron: Waarneming.nl). Foeragerende Gaai. Foto Bert van Broekhoven

de Steltkluut | 2019 | | pagina 11