Ronden we de kaap van 5000 soorten* in 2020? Biodiversiteit Monitoring in Oost-Zeeuws-Vlaanderen Biodiversiteit Monitoring Bij de Steltkluut gebruiken we bij voorkeur Waarneming, nl als invoerportaal voor losse waarnemingen. Streek- waarnemingen zijn zo voor elkaar zichtbaar. Op de website www.steltkluut.nl volstaat het om het logo van Waarneming.nl aan te klikken om andere waarnemingen uit de streek te zien. Onder het hoofdje "overzichten" vind je de statistieken voor de streek. Natuurbeschermingsvereniging De Stettkluut Weitom Vereniging» Workoroepon* Aoenda Links Contact LOGO aanki kkon. Dan via "Overzichten" naar Statistieken Volg ons op Door Nathalie De Somer Steltkluut Plantenwerkgroep Insectenwerkgroep en Planologie Planten validator voor waarneming.nl en NDFF Nu reeds 1.000.000 waarnemingen voor Oost Zeeuws- Vlaanderen 2019 was een indrukwekkend jaar voor onze regio, er is op alle fronten goed gemonitord. Na de extreme droogte in 2018 en het bericht dat de insecten biodiversiteit en aantallen peilsnel daalden, werd er met hernieuwde energie gezocht naar aanwezige soorten. Soortgroepen die doorgaans minder populair zijn bij waarnemers kregen nu aandacht. Ruim twintig vooral prille insectenliefhebbers onder de Steltkluutleden deelden prachtige foto's op de nieuwe Insecten What's app groep, het werd al gauw inclusief Spinnen, Slakken, Pissebedden.... Zeg maar ongewervelden in de brede zin, de diersoorten zonder wervelkolom. Meedoen bleef laagdrempelig, want kennis vooraf was niet nodig. Enkel de bewustwording dat de soorten in onze nabije omgeving waar te nemen zijn, deed ons extra waarnemen. Deze'ware' ervaringen scoren bij mij persoonlijk hoger dan eender welke natuurdocumentaire, we zitten er midden in, en het geeft inzicht in de habitat soorten die we voor behoud van biodiversiteit nodig hebben. Ronden we de kaap van 5000 soorten in 2020? Zo hebben alle waarnemers samen in 2019 ruim 10%, en dat is meer dan 500 soorten toegevoegd. Boven alle verwachtingen. De teller staat op 4840 soorten. Dat zijn dan de inheemse soorten, zonder kruisingen, verzamelsoorten, ondersoorten en ook exclusief exoten en verwilderde soorten. 80% van die nieuwe inheemse soorten zijn ongewervelden. Ongetwijfeld zet de trend zich door en overschrijdt spoedig de kaap van 5000 soorten. Voor vele mooie natuurgebieden wordt 5000 als gewenste mijlpaal gezien, dat bereiken we dan toch voor de gehele streek op ruim 500 km2. Daarom een schouderklop voor alle bijdragen. En blijf vooral meedoen met de monitoring.

de Steltkluut | 2019 | | pagina 12