O Biodiversiteit Monitoring J? ID of identificatie met de invoer appiOBS ofOBSmapp voor waarnemingen, hier bevestigt ID de herkenning van de rups van het Kaasjekruiddikkopje - Carcharodus alceae (Foto Nathalie De Somer) Bijzonder grote bijdragen bij de nieuwe soorten vinden we bij 4 groepen: Nacht- en microvlinders (82), Kevers (104) en de Wantsen-Cicaden-Plantenluizen (97), Vliegen-Muggen (61Samen goed voor 60% van de nieuwe 2019 soorten. Veel nieuwe soorten voor de regio zijn trouwens ook nieuw voor Zeeland, en enkele zijn nieuw voor Nederland. Bij de nieuwe keversoorten is het nog wachten op validatie door een huidig tekort aan validerende specialisten. Deze zomer, op 6 juli 2019, kreeg het wantsenonderzoek in de streek een flinke impuls met het Saeftinghe bezoek van de werkgroep Wantsen van EIS-Naturalis. Zo waren we even met de specialisten aan het werk. Met diverse vangtechnieken malaise-val, sleepnetten én gewoon geduldig observeren leidde dit bezoek tot meer dan 100 gevonden soorten waarvan 55 wantsen. ID-revolutie In 2019 zorgt ID, de herkennings-software voor een ware kennis-revolutie. Het bedrijf dat achter de deep-learning kennis-software zit is Cosmonia. Zij werken intensief samen met de waarneming portalen in Nederland om alle goedgekeurde foto's om te zetten in geavanceerde herkenningstechnologie. Schertsend noem ik ID de'democratisering van soortenkennis'. Met ID heb je zo de meest ervaren natuurgids elk moment bij je. Met een goede foto van de soort krijg je een identificatie suggestie. De apps iObs en ObsMapp voor de mobiele telefoons hebben de ID knop op het invoerscherm. Wie liever rechtstreeks foto's invoert on-line bij waarneming.nl krijgt eveneens identificatie bij de invoer van foto's. Soms krijg je een reeks van suggesties met waarschijnlijkheden erbij, zodat je met wat extra zoekwerk naar de gesuggereerde soorten toch een goede indruk krijgt waar je bij toekomstige waarnemingen op moet letten. Als je zelf ID nog niet gebruikt en toch even hulp wil, volstaat een bericht naar een van de Steltkluut werkgroepen (zie email adressen bij colofon op p.2). Landelijk heeft de ID identificatie technologie voor een sterke toename van het aantal waarnemingen geleid, vaak een verdubbeling. Zelfs bij het controleren van ingevoerde waarnemingen wordt de ID herkenningssoftware ingezet, en een deel van de waarneming validatie loopt reeds volkomen geautomatiseerd. Voor veel soortgroepen en zeldzame soorten is manuele controle door validatoren er nog steeds. Zelf controleer ik maximaal de ID en doe ik wat nazoekwerk, daardoor strijkje zelf soortenkennis op ...en zo zien en beleven we steeds meer, en dat in eigen streek! Soorten Bron: Steltkluut. waarneming.nl - status op 8 november 2019 Mallow Skipper Cartharodus akreae 1 caterpillar present Number Appearance caterpillar Activity present Remarks Certain Count real count Method Nachtvlinders 887 en micro's Planten 863 Paddenstoelen 553 Wantsen, Vliegen en muggen 481 cicaden en Kevers 354 plantenluizen Bijen, wespen 339 4,4% en mieren Vogels 328 Mossen en korstmossen Mossen en korstmossen 265 5.5% Wantsen, cicaden en 214 plantenluizen Vogels Geleedpotigen (overig) 6.8% Vissen 77 Bijen, wespen Weekdieren 73 en mieren 7% Zoogdieren 50 Libellen 44 Insecten (overig) Kevers Dagvlinders 37 7.3% Sprinkhanen 24 Vliegen en en krekels muggen Overige 16 9.9% ongewervelden Algen, wieren 15 en eencelligen Reptielen 8 en amfibieën Totaal Nachtvlinders en micro's 18,3% Planten 17.8% Paddenstoelen 11.4%

de Steltkluut | 2019 | | pagina 13