Gallen SSêè 11 Sandra hobbelaar. Foto 's Lucien Calle Heb je wel eens een eikenblad gezien met een balletje erop? Dat balletje is een gal. Er zijn allerlei gallen. Groot en rond: net knikkers. Of kleine, platte die op knoopjes lijken. Er zijn ook puntige en harige gallen. In zo'n gal groeit een beestje! Ga eens gallen zoeken. Zijn de bladeren al van de bomen, kijk dan tussen de bladeren op de grond. Eitje leggen Hoe ontstaat een gal? Voor de meeste gallen is een insect nodig. Een galwesp bijvoorbeeld. Ze boort een gaatje in het blad en legt er een eitje in. Daar komt een larf uit. Net een wormpje. Uit het blad groeit dan een gal, om de larf heen. Een eik zit vaak vol met gallen. Die ronde galappeltjes zijn van de eikengalwesp. Maar eiken kunnen ook andere gallen hebben. Zoals knoopjesgallen en aardappelgallen. Die zijn van andere soorten insecten. Aardappelgal gal op. Hoeveel gallen heeft jouw blad? Zit de gal aan de onderkant of aan de bovenkant van het blad? Voel aan een gal. Hoe voelt-ie? Hard of zacht? Ruw of glad? Van ei tot galwesp Middenin eet de larf van het galappeltje. Dat is zijn eten. Hij groeit en groeit. Na een tijdje verpopt hij en wordt een galwesp. Zie je een klein, rond gaatje in een gal? Dan is het galwespje (of ander beestje) er al uitgekropen. Neem een paar gallen (zonder gaatje) mee naar huis. Doe ze in een pot met onderin wat blaadjes. Maak gaatjes in het deksel. Zet de pot koel weg en kijk elke dag even. Af en toe water in de pot sproeien. Wat zie je na een tijdje? Laat het beestje buiten vrij. Perebloedluis Tetraneuri ulmi Knoppergal op Zomereik Galappel op zomereik Ga I-onderzoek Ga op zoek naar een eik. Of kijk eens bij een beuk, een iep, wilg of een wilde roos. Op wilde rozen kun je mosgallen vinden. Heb je een gal gevonden? Welke kleur(en) heeft de gal? Zoek nu gallen die op een blad zitten. Vaak zit er meer dan één Gallen-weetje Vroeger schreven mensen met'galnoteninkt'. Ze maakten dat van galnoten (=knikkergallen). Die hakten ze fijn en deden ze in een potje, enkele roestige spijkers erbij plus wat water en na een tijdje heb je blauwige inkt. Aceria fraxinivora t Wilgenbast galmug Esdoornnerfhoekmij t 't stekkertje winter 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 18