O Toon'aard Op de foto hierboven zie je nog andere vormen. De peul die je ziet wordt ook wel een doosvrucht genoemd. Je kent ze natuurlijk ook van een sperzieboon. Deze grote is van de valse christusdoorn. Ook de acacia en de goudenregen hebben peulen. Op de foto zie je er ook nog twee ronde vruchten. De grootste is van de plataan. In deze bolvorm zitten vele zaadjes die ook wel dopvruchtjes worden genoemd. Pluis er maar eens een open. En pak dan een vergrootglas. De andere is van een amberboom. De bolvormige vruchthoofdjes bevatten veertig tot zestig kleine doosvruchtjes die ieder weer één of twee zaden bevatten. Onder de peul liggen vier zwarte vruchtjes. Weet jij van welke boom die zijn? Heel anders zijn de zaden met een bolster. Een bolster is de buitenste schil van een vrucht. Je kent ze wel. Ze zitten bijvoorbeeld om een kastanje. Als ze vers zijn, zitten de zaden nog goed in hun jasje. Hun vervelende stekels doen pijn aan je vingers als je ze eruit wilt halen. Voorbeelden hiervan zijn de paardenkastanje, de tamme kastanje en de walnoot. Een beuk heeft ook een soort bolster, alleen heet het dan weer anders. Dat noemen we een napje. Een andere harde vrucht is de eikel. Die heeft geen schil zoals de kastanje. Hij heeft alleen een petje op, wat net als bij de beuk een napje wordt genoemd. De hazelnoot zit iets verder verstopt. Die wordt meer omhuld door een soort van blad. Meestal niet helemaal, waardoor je hem nog goed kunt zien zitten. Op de foto hiernaast zie je de vruchten van verschillende naaldbomen. De bekendste is natuurlijk de dennenappel. Heb je hem al gevonden op de foto? De vorm is die van ee kegel. De schubben liggen dakpansgewijs over elkaar. Net als bij de spar en de lariks. Een cipres heeft ook een kege Je ziet op de foto dat een kegel niet altijd taps toeloopt. Ze kunnen ook rond van vorm zijn. Hierbij overlappen de schubben elkaar weer niet. Dit is nog maar een klein aantal boomvruchten. Ga zelf op zoek in de natuur. Wie weet wat je zelf allemaal nog vindt, want ik heb het nog niet gehad over elzenproppen of katjes, het pluis van de populier of de vruchten van een kardinaalsmuts. Zo zie je maar. Dat waarvan ik dacht dat het een gemakkelijk onderwerp was, blijkt veel lastiger dan gedacht. Op de foto's zie je verschillende boomvruchten liggen. Herken je ze allemaal? Het is ook leuk om via de Zoekkaart van het IVN uit te zoeken welke het zijn. Succes! -oto 4: 3lataan met ernaast een paar /ruchtjes uit de bol, amberboom, /alse cnristusdoorn, eucalyptus ir\ elzenproppen. Foto 5: Dennenappel, twee kegels van de mammoetboom en verschillende cipressen met zaadjes.

de Steltkluut | 2019 | | pagina 21