mossen en korstmossen Mossen en korstmossen boor: Sandra hobbelaar. Foto 's Lucien Calle Gelobde zeecitroenkorst Boomvorkje, een levermos De bomen zijn kaal en planten zijn voor een groot deel afgestorven. Eigenlijk ziet het er buiten best saai uit. Of toch niet? Als je goed kijkt is er toch nog kleur te vinden. Fris groene mossen en korstmossen in verschillende tinten grijs en groen. Nu het lekker vochtig is buiten, komen zij tot leven. En als je nog beter kijkt zul je zien dat sommige soorten bloeien. Mos Heb je wel eens een mosje van dichtbij bekeken? Nee? Moet je echt eens doen. Het is net of je in een mini bos kijkt. Duw maar eens wat van die miniplantjes opzij. Het lijken net kleine boompjes met bladeren. Soms zitten er zelfs nog beestjes tussen ook. Mossen zijn primitieve sporenplanten net als varens, schimmels Paddenstoelen) en algen. Hiervan komen zo'n 650 soorten in Nederland voor. Een aantal soorten komt heel algemeen voor. Andere soorten zijn kieskeuriger en vind je slechts hier en daar. Groeiplaats Bij mossen denken we meteen aan vocht. Ze hebben geen wortels om vocht op te nemen, dus doen ze dat op een andere manier. De blaadjes van mossen zijn maar een cellaag dik, zodat ze water uit de lucht kunnen halen. Dat kan natuurlijk alleen als het niet te droog is. Vandaar dat mossen graag groeien daar waar het vochtig is, denk maar aan bossen, natte muren of schaduwrijke plaatsen. Doordat mossen water direct opnemen, hebben ze snel last als de kwaliteit van het vocht niet goed is. Je kunt mossen dus ook gebruiken om de kwaliteit van de lucht (met vocht er in) te bepalen. Op hele droge plekken of in de felle zon kunnen sommige mossoorten ook prima leven. Vaak zijn er dan witte glasharen die het zonlicht terugkaatsen. Of de blaadjes rollen erg makkelijk op waardoor er van binnen geen water verdampt. In de zomer beschermen veel mossen zich tegen uitdrogen. Ze krullen hun blaadjes op en zien er dan heel anders uit. Na een regenbui of in de herfst zien ze er weer fris groen uit. Handig als je mossen wilt bestuderen. Even een regenbui nadoen met de plantenspuit en je kunt het mosje ziet er weer uit alsof er niets is gebeurd. Uiterlijk Mossen kunnen er heel verschillend uitzien. Ze zijn te verdelen in twee groepen: de Levermossen en de Bladmossen. Levermossen groeien in een flap of als stengeltje met twee rijen blaadjes op de ondergrond. Het sporenkapsel zit in de plant. Bladmossen hebben blaadjes rondom en hun sporen groeien in een kapsel op een steeltje dat boven de bladeren is uitgegroeid. Als de sporenkapseltjes op de mossen staan, ziet dat er prachtig uit. Met hun bruinrode kleur, steken ze fel af tegen het groen van de blaadjes. Boombekleding Met de avondwandeling tijdens de nacht van de nacht, liepen we langs een eik met een prachtig kleed aan van mossen en korstmossen. Van boven naar beneden en vooral op de horizontale takken, zaten dikke mostapijten met daartussen plakkaten van korstmossen. Een prachtig gezicht! Hoeveel soorten zouden daar wonen? Vast wel meer dan 10 soorten. Korstmos Op een boomstam of steen kun je soms rare vlekjes vinden. Dat zijn 't stekkertje winter 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 22