Bladgroen voor volgend joor Sandra Dobbelaar Als het buiten kouder wordt, laten veel bomen hun bladeren vallen. Wilgen, elzen, eiken en beuken wachten daar het langst mee. Dit jaar vallen de blaadjes later dan vorig jaar. Vorig jaar in november waren de meeste bomen al kaal. Nu hangen er hier en daar nog gekleurde bladeren aan de bomen. Hoe dat komt? Waarschijnlijk omdat het dit jaar nog niet zo koud is geweest en het heeft nog niet vaak gestormd. Maar waarom vallen de blaadjes eigenlijk af? Het grootste deel van de boom zit onder de grond. De wortels zorgen voor stevigheid en nemen voedsel en water op uit de bodem. Bladeren verdampen veel water. Daardoor blijft de sapstroom in de boom op gang. In de winter nemen de wortels bijna geen water op en wordt er bijna geen sap vervoerd. Als de bladeren zouden blijven zitten, zouden ze doorgaan met verdampen. Bomen zouden uitdrogen. Bomen verliezen dus hun bladeren om te voorkomen dat ze uitdrogen. Voordat bomen hun blade ren laten vallen, proberen ze er zoveel mogelijk bladgroen uit te halen. Dat slaan ze op in hun stam en takken. Dan kan het 't volgend jaar weer worden gebruikt. Als het groen verdwijnt, komen er andere kleuren tevoorschijn. Die kleuren zaten vaak al in het blad, maar waren niet te zien. Dat zijn de mooie herfstkleuren geel, rood, bruin en allerlei mengvormen daarvan. Het weggaan van het bladgroen kan per blad op een andere plek beginnen. Ook bij bladeren van verschillende soorten bomen en struiken kun je verschillen ontdekken. Zoek wat herfstbladeren en vergelijk ze maar eens. Als er geen blaadjes aan de boom zitten, groeit de boom niet. Het is net alsof de tijd even stil staat. In het voorjaar, als het weer warmer wordt, lopen de knoppen uit en vormen zich nieuwe bladeren. Dan komt ook de sapstroom weer op gang. Bewaarexemplaar

de Steltkluut | 2019 | | pagina 24