O Ei afzettende zadellibel Door: Marian Kief er (tekst) Luc Bekaert (foto's) Bestendig zomerweer en een aanhoudende zuidenwind zijn weersomstandigheden die het hart van een libellenspotter sneller doen kloppen. Dan bestaat immers de mogelijkheid dat er zeldzame soorten naar onze omgeving komen. Dit jaar bracht de wind een nieuwe soort naar de Braakman: de Zadellibel (Anax ephippiger). De Zadellibel is een lichtbruine glazenmaker met een felblauw 'zadel'. Jonge mannetjes en vrouwtjes hebben een flets violet gekleurd 'zadel 'en soms is het bij de vrouwtjes zelfs afwezig. Ze zijn ongeveer 64mm., zo groot als een Paardenbijter en hebben donkerbruine ogen met een gele achterrand. De Zadellibel kan verward worden met de Zuidelijke keizerlibel, maar deze laatste is groter, heeft olijfgroene ogen en een zadel dat verder aan de zijkanten doorloopt. De Zadellibel komt voor in de subtropen, Afrika en het Midden oosten, en wordt als dwaalgast een paar keer per jaar in Nederland en België gezien. Ze komen meestal in augustus/ september en dan is het te laat in het jaar om zich nog succesvol te kunnen voortplanten. De larven overleven onze winters niet. Dit jaar was er echter sprake van een heuse influx. Waarschijnlijk waren ze afkomstig uit de omgeving van Israël en Egypte en werden ze met de sterke wind meegevoerd naar ons land. De eerste meldingen kwamen op 9 juni van de Hatertse Vennen en in de weken daarna volgden meldingen uit het hele land op Waarneming.nl. Sommei vdtjk. Zferfkzee .Middelburg vtosjogefi; ÏNcdetünd nokke-Heht Terneuzen Assenede SJnt-GHSs Waas ^Maldegem, ^Stekene -Zelzate De zadel li bel in 2019 in Zeeland, bron Waarneming.nl Ook uit de Braakman. De eerste waarneming hier was op 17 juni van een vrouwtje. Daarna werden er van 22 tot 31 juni alleen mannetjes gezien. Op 23 juni zag ik in de Braakman op meerdere plaatsen Zadellibellen vliegen. Op een bepaald

de Steltkluut | 2019 | | pagina 3