Zadellibellen A\ moment waren er zelfs drie tegelijk in het beeld. Ik heb geen voortplanting gezien maar dat kan er natuurlijk wel geweest zijn. Uit andere plaatsen werden wel ei-leggende tandems gemeld. Nu er ei-afzetting was gezien werd er op het forum van Waarneming.nl druk gespeculeerd over de kansen op nakomelingen. Het zou de eerste voortplanting voor Nederland zijn. De kansen leken goed zo vroeg in de zomer. Daar moest wel even op gewacht worden. De eieren komen vrij vlug uit, maar de ontwikkeling van larve tot libel duurt bij de Zadellibel in juiste omstandigheden nog 2 tot 3 maanden. Op 23 augustus werd de eerste'uitsluiper'gevonden bij Itteren in Limburg. In de dagen daarna kwamen er waarnemingen uit veel plaatsen, grote aantallen onder meer uit de Millingerwaard en Lithoijen. Zoals de meeste libellen sluipen ook de Zadellibellen 's nachts uit. Het uitsluipen begon rond 23 uur en duurde enkele uren waarna ze bij het aanbreken van de dag wegvlogen. De huidjes waar ze uitgekropen waren bleven in de beplanting langs de oevers hangen en zo kon geteld worden hoeveel er waren uitgeslopen. Waarnemers in het Stadspark in Antwerpen telden op opeenvolgende nachten honderden libellen en huidjes. Daar waren de omstandigheden voor de Zadellibel kennelijk precies de juiste geweest. Helaas waren ze voor de larven in de Braakman niet zo goed. Het grootste gedeelte van Braakman Noord kwam deze zomer al vroeg droog te staan en alleen in de ronde plas aan de kant van de Braakmanboerderij bleef water staan. Op 24 augustus en op 1 en 14 september heb ik de waterkanten afgezocht naar jonge Zadellibellen en huidjes maar ik heb jammer genoeg niets gevonden. Toch denk ik dat voortplanting best mogelijk was geweest. Volgens de boeken planten ze zich voort in stilstaande, ondiepe en snel opwarmende plassen met weinig begroeiing in een open gebied. De Braakman lijkt er dus wel geschikt voor. Was dit nu een eenmalige influx of zullen we de Zadellibel hier vaker gaan zien? Een eerste vereiste is dat de omstandigheden juist moeten zijn. Een langere periode van warmte in combinatie met een sterke zuidenwind zal denk ik opnieuw Zadellibellen kunnen brengen. De kansen daarop zijn door de opwarming van het klimaat groter geworden. We zien dat andere uit het zuiden afkomstige soorten zoals Zuidelijke glazenmaker en Zuidelijke keizerlibel ook in aantallen toenemen. In elk geval is dit jaar bewezen dat een succesvolle voortplanting in Nederland en België mogelijk is en dat er zeker kansen zijn dat de Zadellibel in de toekomst een regelmatige zomergast in de Braakman zal worden. Braakman Noord Locaties met waarnemingen in Braakman Noord De steltkluut winter209

de Steltkluut | 2019 | | pagina 4