Steltkluten op plastickeuteljacht Steltkluten op plostickeuteljacht Door: Hanneke Smulders en Marion Sponselee Het was kort dag, amper tien dagen vóór de geplande actie, toch gingen we graag in op de oproep van burgerbeweging Antwerpen Schaliegasvrij. Zij organiseerden een plastickeuteljacht op zondag drie november, om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de vervuiling met plastic korreltjes in het estuarium van de Schelde (onderdeel van het Natura 2000-netwerk). Doel was om het probleem bekend te maken bij een breed publiek en de mogelijkheid te onderzoeken om een rechtszaak te beginnen. Bij de verlading van plastic korrels ('nurdles' of'pellets'in het Engels) of zoals onze Belgische vrienden het noemen "plastic keutels", wordt veel gemorst. Dit gaat grotendeels rechtstreeks de Schelde in. Uiteraard spoelt dat uiteindelijk ergens aan, ook bij ons langs de gehele Westerschelde. We kregen een uitgebreide beschrijving over hoe de metingen gedaan dienden te worden. Het wetenschappelijk onderzoek sluit namelijk aan bij het wereldwijde project waarvan u de resultaten kunt zien op https://www.nurdlehunt.org.uk/take- part/nurdle-map.html Negen vrijwilligers van de Steltkluut hebben helaas van Baalhoek tot aan Terneuzen steekproefsgewijs dertien bewijzen van deze plasticvervuiling gevonden langs de hoogste vloedlijn. Ook uit de haven van Antwerpen zijn door een dertigtal vrijwilligers en 15 zeescouts de nodige monsters binnengebracht. heUl-MQUlrth knjWa1" Links: Voorbeeld van een vindplaats van plastic korrels - foto Hanneke Smulders Rechts: Een monster bevat vaak verschil lende soorten plastic korrels - foto Marian Sponselee Het laboratorium in Antwerpen waar de monsters dankbaar in ontvangst werden genomen - foto Hanneke Smulders Het positieve bij het verzamelen van de monsters waren wel de reacties van voorbijgangers. Ze waren oprecht geïnteresseerd en verbaasd over hoeveel van die korreltjes er op een stukje van 25 x 25 cm vonden. Sommigen begonnen spontaan te helpen, wat heel erg leuk was. Ook zelf stonden we wel te kijken dat we op sommige meetpunten honderden korrels vonden. Ook waar je ze eigenlijk niet zag liggen vond je volop als je een stukje onder het bovenste laagje zand ging kijken. Komend voorjaar zal er een wereldwijde actie zijn waar we zeker weer aan mee zullen werken. Hopelijk doet u dan ook mee. Team Steltkluten - foto Tony Madou i Uitleg over het nemen van een monster van plastic korrels - foto Lucien Calle De door ons team verzamelde monsters - foto Hanneke Smulders

de Steltkluut | 2019 | | pagina 5