(15e) Nationale NachtvlinderNacht op 30 augustus 2019 te Lamswaarde Buxusmot het talrijkst aanwezig! Nationale NachtvlinderNacht 4 Door: Joop de Bakker Eddy Taehnan (tekst en foto's) In het weekend van 30-31 augustus 2019 konden vlinderliefhebbers op 66 excursiepunten in het land kennismaken met nachtvlinders. In Zeeland waren er excursies gepland te Grijpskerke (Poppendamme), Groede, Cadzand-Bad (Zwin) en te Lamswaarde. Excursie Lamswaarde Voor de vijftiende keer op rij nam de insectenwerkgroep van de Steltkluut annex vlinderwerkgroep Zeeuws Vlaanderen (Oost) deel aan de NNN onder leiding van Joop de Bakker en meestervanger EddyTaelman. De kinderen hielpen met het klaarzetten van de potjes en bij het plaatsen van het laken en later op de avond met het vangen van de vlinders. Bezoekers Om half negen waren de meeste bezoekers aanwezig. Daarna werden nachtvlinders op licht gevangen en binnenshuis gedetermineerd tot 23.30 uur. De lamp bleef de hele nacht branden en zaterdagochtend werd de val geleegd vanaf 8.30 uur. De deelnemers konden dus kiezen voor vrijdagavond of zaterdagmorgen of beide dagen. Later komen of eerder huiswaarts gaan was mogelijk. De vijftien deelnemers kregen tijdens de excursie een toelichting op de nieuwste ontwikkelingen, zoals vangen met de Startklaar bij het invallen van de duisternis (foto E Taelman) led-licht-emmer. Joop had de val 11 keer getest en vergeleken met de Skinnerval. Hij had plus- en minpunten en was niet tevreden over de vangstresultaten. Misschien dat de val in een donkere omgeving beter werkt. Ook het determineren van waarnemingen door fotoherkenning met een app op een smartphone of via een invoerportaal kwam aan de orde. Het werkt fantastisch maar nog niet 100% correct voor alle soorten. De determinatieploeg bekeek binnenshuis de 139 vlinders (70 macro's en 69 micro's) die op het laken waren geland. Om half twaalf sloten we de avondeditie. Half negen was de ochtendploeg, groot 4 personen, weer present. Er zaten nog 140 vlinders in de val, waaronder 10 macro- en 4 micro-soorten die we op het laken niet gevangen hadden. De eindbalans van Lamswaarde werd door de ochtendploeg opgemaakt. Totaal werden 167 macro's en 112 micro's genoteerd van 38 macro- en 17 microsoorten. Bedankt Wij danken de Vlinderstichting voor de publiciteit en alle mensen die hebben bijgedragen aan het welslagen van de NNN. .edEmmer versus Skinnerval Pluspunten Lichtingewicht Powerbank batterij Energiezuinige LED-strip Weinig lichthinder Schemerschakelaar Overal inzetbaar Koud licht Regenbestendig Minpunten 88% minder vlinders 63% minder soorten Geen waterafvoer Ronde emmer niet zo handig om vlinders in potjes te doen Probleem deksel Windgevoelig Volgende keer Wilt u er ook eens bij zijn of meedoen? Dat kan, want de volgende Nationale Nachtvlinder-Nacht is in 2020 in het weekend van 20 juni. De steltkluut winter 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 6