Op zoek naar de Bruingemarmerde schildwants Bruingemarmerde schild wonts Door: Lucien Calle (tekst en foto's) Kortgeleden plaatste de Nederlandse Fruittelers Organisatie op haar website een alarmerend bericht over de opkomst van de Bruingemarmerde schildwants (Halyomorpha halys). Dit dier komt oorspronkelijk uit Azië en heeft zich in Zuid Europa, o.a. Italië, zeer succesvol gevestigd. Daar blijkt deze soort massaal in fruitboomgaarden voor te komen. Vooral de perenteelt heeft er onder te leiden, maar ook andere teelten van groente- en fruitsoorten worden bedreigd. Het plaaginsect verspreidt zich in Europa noordwaarts. Nadat in het najaar van 2018 het eerste dier in Limburg werd ontdekt zijn er recentelijk in diverse provincies in Nederland vondsten gedaan. Nog niet in Zeeland, maar dat lijkt een kwestie van tijd te zijn. Omdat deze opvallende exoot een flinke negatieve impact kan hebben, kijk ik al een poos op kansrijke plekjes rond. Tot nu toe steeds met een negatief resultaat. Voor controles van kraamkamers van vleermuizen kom ik regelmatig ook op kerkzolders en in torens. Opvallend is daar de vaak enorme hoeveelheden dode en stervende insecten, die in de bovenste etages aanwezig zijn. Daar zitten tegenwoordig vaak ook veel wantsen tussen. Torens als warmteval Veel insecten zijn warmte lievend. In het najaar en winter is de temperatuur buiten dikwijls lager dan binnen. Via allerlei kiertjes ontsnapt warme lucht uit gebouwen. De gevoelige insecten vinden deze plekjes moeiteloos en kruipen door de spleetjes de warmte tegemoet. In de torens stijgt de warme lucht op, waardoor het in de bovenste delen vaak warmer is dan beneden. De meeste insecten verplaatsten zich dan ook naar boven. Soms zie je er duizenden die zo bij elkaar willen overwinteren. Niet alleen in torens, maar soms ook in huizen treedt dit verschijnsel op. In het voorjaar proberen ze weer naar buiten te gaan. Ze willen dan het licht tegemoet gaan, maar kunnen niet door het glas van de raampjes. De meeste streven daarvan uitputting of droogte. Verspreiding Bruingemarmerde schildwants in Nederland, opgehaald uit Waarnemingen.nl op 31-10-2019 Dode Grauwe schildwants uit de watertoren Watertoren van Axel In de watertoren van Axel liggen er 's winters zo vele duizenden vliegen en wantsen bij elkaar. Een beetje luguber gezicht. Hier en daar zie je nog een bewegend pootje... Het leek een ideale plek om daar eens een uitgebreide steekproef te nemen en op 21-8-2018 klommen we omhoog. Brrr, die lange steile trappen, toch altijd een beetje griezelig. Met een veger en blik werden enkele honderden insecten voorzichtig in een doos geveegd. Thuis gekomen het hele zaakje op een aantal grote witte vellen gelegd en met een insectenpincet de zaak uit gesorteerd. Omdat het er zo veel waren duurde dat wel even. Mijn huisgenoten waren aanvankelijk nog, laten we zeggen best wel geïnteresseerd. Na een paar avondjes begonnen die stapels dode beesten echter een zekere geur uit te stoten, waardoor er steeds kritischer mijn kant op gekeken werd. Zelf wen je er wel een beetje aan, maar duidelijk was dat de klus nu snel afgerond moest worden... Verschillende soorten De meeste vliegen bleken Klustervliegen (Pollenia rudis) te zijn, een soort die 's winters ook veel in huizen komt. Ook de Herfstvlieg (Musea autumnalis) was talrijk aanwezig. De rest van de vliegen is omwille van de huisvrede maar op de composthoop gedaan. Wat de kevers betreft bleek het Aziatisch veelkleurig lieveheersbeestje (Harmonia axyridis) met vele tientallen exemplaren de absolute winnaar. Bij de wantsen waren er slechts twee soorten. Naast een paar De steltkluut winter 2019

de Steltkluut | 2019 | | pagina 8