Verschillen tussen Bruingemarmerde en Grauwe schildwants Bruingemarmerde schildwants Bladpootwantsen (Leptoglossus occidentalis, ook al zo'n recent aangekomen, warmtelievende en uit het zuiden afkomstige soort) bleek de rest (enkele honderden, niet precies geteld) te bestaan uit de Grauwe schildwants. Nog nooit zoveel Grauwe schildwantsen bij elkaar gezien. Ook deze soort is de laatste jaren vanuit het zuiden flink toegenomen. Een vergelijking met 2016 Twee jaar eerder, op 18-11 -2016, had ik al eens dergelijke massa's dode insecten gefotografeerd, hoog in de kerktorenspits van Zuiddorpe. Daar lag in hoekjes wel een tot ca 10 centimeter dikke laag. Op die foto's is geen enkele wants te vinden! Dit geeft aan dat de toename van die zuidelijke wantsen wel heel erg snel is gegaan. De verwante schildwantsen Terug naar het doel van de zoekactiviteit. De Grauwe schildwants lijkt zeer sterk op de Bruingemarmerde schildwants, slechts enkele minimale details zijn verschillend. Omdat we op zoek waren naar de Bruingemarmerde schildwants zijn alle in de watertoren verzamelde schildwantsen even onder de binoc bekeken. Het makkelijkste verschil vond ik de sprieten. Waar het vierde sprietlid bij de Grauwe donker eindigt (of daar een minimale lichte ring heeft) is die bij de Bruingemarmerde wit. Waren de sprieten afgebroken dan zijn er aan de buikzijde nog wat kenmerken, zie hiervoor nevenstaand kader. Helemaal voor niets? Dat de steekproef niets aan Bruingemarerden opgeleverd <RhaphlgasternubulogS De onderkant van de Grauwe schildwants (links) is bezaaid met zwarte stipjes; dat van de Bruingemarmerde schild wants (rechts) heeft geen stipjes. De Grauwe schildwants (links) heeft een langwerpige, witte doorn aan de onder kant. Deze ontbreekt bij de Bruingemarmerde schildwants (rechts). De kleuring van het vierde en vijfde antenne-element verschilt: bij de Grauwe schildwants (onder) is het eind van het vierde antenne element donker en de helft van het vijfde licht gekleurd, bij de Bruingemarmerde schildwants (boven) zijn einde vierde en basis vijfde element licht gekleurd. In ra/Jean-uaude Streito Halyomorpha halys Rhaphigaster nebulosa Duizenden dode insecten in de kerktoren van Zuiddorpe. heeft is eigenlijk goed nieuws. Want zo'n plaaginsect kan je maar beter niet hebben. Nog steeds is er in Zeeland geen enkele vondst. Mocht u zo'n schildwants zien, dan is het nuttig om even goed te kijken of het misschien onze nieuwe exoot betreft. En er een paar goede foto's van maken. Wanneer u uw vondst met foto op Waarneming.nl plaatst zal deze zeker gedetermineerd of gecontroleerd worden. Het zou ook goed zijn om dergelijke steekproeven op dode insecten in torens te herhalen. Want daar is de trefkans heel groot. Welke enthousiasteling schrijft zich hiervoor in? Met dank aan Karin Winkler van de Wageninger Universiteit voor het beschikbaar stellen van de Foto's met de determinatiekenmerken.

de Steltkluut | 2019 | | pagina 9