Bijzondere Waarnemingen in onze regio Een Noordse kauw in de tuin Winterbroedgeval Fuut Bijzondere waarnemingen in onze regio Bijzondere waarnemingen in onze regio Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl Dit keer een bijdrage van Luud Persijn over verwarrende geluiden, van Clara Dekker en Bert van Broekhoven over een broedende fuut in de winter en Lucien Calle over een Noordse kauw. Door: Lucien Calle In Vogelwaarde waar we wonen huizen enkele honderden kauwen. Een klein deel van die dieren is dagelijks meerdere keren te gast in onze tuin. Soms zijn er wel een stuk of 10 tegelijk, die meestal bezig zijn met voedsel zoeken. Het zijn bijzonder slimme vogels en altijd leuk om naar te kijken. Zo blijken ze het acceleratievermogen van de poezen in de tuin precies in te kunnen schatten. Ze blijven altijd buiten het bereik van deze roofdieren, maar ook niet overdreven ver. We hebben nooit gezien dat een van de katten een kauw kon pakken. En ze lijken ons te herkennen en weten dat ze van ons niets te vrezen hebben. Als we op ons terras een theetje zitten te drinken blijven ze rustig door de tuin scharrelen. De kinderen kunnen zelfs op de trampoline wild te keer gaan en op een paar meter afstand blijven de kauwen dan soms in het gras pikken. Maar dezelfde dieren vertonen in de tuin van buurman opa Eddie een schuw gedrag. Logisch ook, want opa houdt niet van kauwen en jaagt ze altijd weg. Ze zijn zelfs nog slimmer: als diezelfde opa bij ons in de tuin koffie komt drinken, lijken ze opeens minder bang van hem. Blijkbaar weten ze ook dat opa Eddie in onze tuin de vogels wel met rust laat! Overigens hebben die beesten altijd direct door als je ze bespiedt. Gewoon kijken is helemaal oké, maar als je er een verrekijker bij haalt worden ze argwanend. Ook fotograferen is best lastig, daar hebben ze lang aan moeten wennen. Kauwen die er net iets anders uit zien herkennen we makkelijk en zo weten we dat het steeds dezelfde vogels zijn die onze tuin bezoeken. Vanaf ongeveer begin december was er ineens een dier bij die er duidelijk heel anders uitzag. Het had een witte nekring die naar de beide voorzijden van de hals breder uitliep. Behalve het afwijkende uiterlijk had deze kauw ook een ander gedrag. Het dier was schuwer en liet zich veel minder goed fotograferen. Pas na veel pogingen kon ik er vanaf grote afstand door het raam een vage foto van maken. De kauw probeerde aansluiting te vinden met de bestaande groep, maar dat lukte slechts gedeeltelijk. De andere kauwen opereerden binnen de groep bijna altijd als koppeltjes, dit dier was binnen de groepsstructuur altijd alleen. De kauwen accepteerden de aanwezigheid van de nieuweling, maar een positieve interactie Winter broedende Fuut met 2 jongen Door: Clara Dekker en Bert van Broekhoven Begin november werd de familie Dekker verrast met een broedend futenpaar voor de deur in Axel. Het was de vierde poging voor dit futenpaar, de eerdere nesten afgelopen zomer waren niet gelukt, waardoor weten we niet, wel zagen we regelmatig een schildpad bij het nest Op 24 november werden de ouders wat onrustiger, maar omdat de intocht van de Sint a.s. was, die per boot op de kleine kreek van Axel arriveerde, was het nog even afwachten waardoor de onrust veroorzaakt werd. Op 25 november kregen we duidelijkheid, het kopje van nummer 1 was duidelijk zichtbaar tussen de vleugels van papa. Moeder gaf diverse veertjes die gretig naar binnen werden gewerkt Op 28 november werd nummer 2 geboren. De eerste dagen bleven de ouders bij het nest, na een week volgden de eerste uitstapjes, de ouders waren druk met voeren. Na een week of vier zagen we dat de jongen af en toe zwemmend achter de ouders aangingen, een voor een mochten ze zich warmen tussen de vleugels van pa of ma Fuut. Regelmatig komen ze nog langs zwemmen en zien we dat ze al grotere visjes van de ouders krijgen. Nu na 7 weken, half januari, zien de jonge Futen er gezond uit en zie je de veren veranderen. Ze duiken regelmatig onder de waterlijn, maar zelf een vis vangen is nog lastig. Wat een feestje zo voor de deur. Een winterbroedgeval van Fuut komt niet vaak voor. Op dezelfde plaats in Axel was er in de winter van 2014-2015 ook een broedgeval en toen ook met 2 jongen. In het lentenummer van De Steltkluut van 2015 is dit beschreven. Nu de winters steeds zachter worden zou het zo maar kunnen dat we dit vaker te zien gaan krijgen. Mocht u ook waarnemingen hebben van winter broedende Futen, geeft het dan door via bertusbvb@gmail.com Noordse kauw, vanaf2010, Russische kauw, vanaf2010, bron Waarneming.nl bron Waarneming.nl Onze buitenstaander bleek een noordse kauw te zijn en had dus al een flinke reis achter de rug. We zijn benieuw hoelang deze gast hier blijft rondhangen. Van de Russische kauw zijn er in Oost Zeeuws-Vlaanderen maar een paar waarnemingen. Henk Nijskens deed in de Waterleidingbossen van SintJansteen in het voorjaar van 2013 een opmerkelijke waarneming aan een Russische kauw. Dit dier probeerde aan te pappen met een koppeltje kauwen en deed zelfs mee aan nestbouw. Hoe het met dit triootje is afgelopen is helaas onbekend. Noordse kauw in Vogelwaarde. Foto Lucien Calle was niet op te merken. Pas eind januari merketen we dat de kauw zich met wat geweld probeerde in te knokken, althans het dier begon af en toe met een andere kauw te vechten. De vaste groep kauwen verplaatste zich altijd, waarbij de vreemdeling er steeds achteraan vloog en zich dan weer in de groep probeerde te voegen. In Noord en Oost Europa zijn er ondersoorten met een lichte halsring. De noordse kauw heeft een lichtere wang en achterhoofd en een lichtere buik dan de westerse kauw. En een witte band in een sikkelvorm rondom de nek. De Russische kauw heeft een nog wittere wangpartij en ook de sikkel is nog scherper. Overigens zijn er ook tussenvormen en lukt het niet alle dieren goed tot op ondersoort te determineren. Beide ondersoorten bezoeken Nederland in de winter, waarbij de noordse kauw algemener is dan de Russische.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 11