A V?* r Steenuilinventarisatie A/ f A sJ jim Steenuilinventarisatie V wegen in Zeeuws-Vlaanderen. De aanleg en de hiermee samenhangende verdichting van het wegenstelsel (o.a. Tractaatweg) leiden ertoe dat leefgebieden van de steenuil steeds meer in een isolement en in de verdrukking komen te zitten. Met als gevolg dat vrijgekomen bestaande territoria niet snel meer worden bezet door nieuwkomers uit de wijdere omgeving en het risico van aangereden te worden aanzienlijk wordt vergroot. Predatie Predatie van steenuilen vindt plaats door huisdieren (katten en honden), roofvogels (o.a. bosuil, buizerd, sperwer) en roofdieren zoals steenmarter. Of er in Zeeuws-Vlaanderen een verband is tussen het toenemende aantal bosuilen en de predatie van steenuilen is niet onderzocht. Wat de predatie door zoogdieren betreft constateren we dat de steenmarter de afgelopen jaren Zeeuws-Vlaanderen vanuit Vlaanderen aan het koloniseren is. Er is echter op dit moment nog onvoldoende beeld van de verspreiding van de steenmarter in Zeeuws-Vlaanderen. De impact van de steenmarter op de steenuilpopulatie lijkt op dit moment in Oost Zeeuws-Vlaanderen op dit moment nog niet significant te zijn. Aantasting leefgebied als gevolg van planologische ontwikkelingen De uitbreiding van woonwijken en wijzigingen van bestemmingsplannen kunnen ertoe leiden dat het leefgebied van de steenuil bedreigd en/of vernietigd wordt. Planologische ingrepen die het leefgebied van de steenuil aantasten waarbij geen mitigatie of compensatie plaatsvindt, leiden tot een verdere afname van de steenuil en is strijdig met wetgeving. Sloop gebouwen Regelmatig komt het voor dat in het buitengebied gebouwen waarin steenuilen broeden gesloopt worden. Het betreft veelal bouwvallen die vanuit landschappelijk oogpunt of vanuit de veiligheid voor de omgeving verwijderd moeten worden. Door dit tijdig te signaleren kunnen mitigerende maatregelen getroffen worden om het steenuilenpaar tijdig van vervangende nestgelegenheid te voorzien. Hiernaast is het zaak dat de gemeente de indiener van sloopmeldingen op voorhand wijst op het uitvoeren van een controle op de aanwezigheid van steenuilen in het te slopen object en in voorkomende situaties contact met ter zake deskundigen opneemt indien een steenuil wordt aangetroffen. Sanering asbestdaken Als gevolg van aangescherpte regelgeving zijn er de afgelopen jaren in het landelijk gebied veel asbestdaken vervangen. Onder de asbest golfplaten treffen we regelmatig steenuilen aan. Het verwijderen van de asbest golfplaten tijdens het broedseizoen leidt dikwijls tot het verstoren/verlies van de steenuil. Ook hier geldt dat de eigenaar die voornemens is asbestgolfplaten te verwijderen op voorhand contact opneemt met ter zake deskundigen j» - V. Foto Timo Jansen Foto Carola André indien er het vermoeden is dat er ter plaatse een steenuil gehuisvest is. Functiewijziging van boerderijen De agrarische sector in Zeeuws-Vlaanderen is aan het vergrijzen. De opvolging door een jonge generatie landbouwers is al jaren geen vanzelfsprekendheid meer. Het gevolg hiervan is dat er in het buitengebied steeds meer bedrijfsgebouwen leeg komen te staan. Dit leidt tot verpaupering en verval van gebouwen en uiteindelijk sloop. Anderszins hebben we te maken met functiewijziging van boerderijen. Zo worden boerenerven getransformeerd tot woningen annex B&B, mini camping of zorgboerderij. Op zich een positieve ontwikkeling voor wat betreft de instandhouding van boerderijen. Keerzijde is dat de eens zo rommelige erven worden opgeruimd en gebouwen hermetisch worden dichtgemaakt, waardoor het voor de steenuil moeilijk is om zich op deze locaties te handhaven. Het verdwijnen en het gewijzigde gebruik van boerenerven is een ontwikkeling die zich de komende jaren verder zal doorzetten en impact zal hebben op de steenuilpopulatie in Zeeuws-Vlaanderen.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 4