Glad Biggenkruid Bloeistengels, bloemen en twee modellen vruchten Glad biggenkruid is in alle opzichten zuiniger dan Gewoon biggenkruid: zelden behaard, minder gelobde bladeren, de bloemen hebben nauwelijks 1cm diameter. Deze smalle bloemen zijn slechts enkele uren per dag geopend, zo rond het middaguur. Gewoon biggenkruid bloem Glad biggenkruid bloem Terug van weggeweest In Flora Zeelandica lezen we hoe de situatie gewijzigd is voor Glad biggenkruid in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In het begin van de 20ste eeuw was deze soort nog te vinden op de pleistocene zandgronden met de laatste vondst in 1957 bij Overslag. De soort stond hier oorspronkelijk bekend als akkerkruid en is uit dit habitat verdwenen door het gebruik van herbiciden. Ruim vijftig jaar later, in deze 21 ste eeuw, is de soort helemaal terug van weggeweest. Ze is met duizenden exemplaren aanwezig op het schiereiland van de Braakman camping, begraasd door konijnen en belopen door camping-gasten. Daarnaast zijn duizenden exemplaren aanwezig op de industrieterreinen van de Mosselbanken bij Terneuzen, een schraal begroeid zandgebied. Het is bijzonder dat de soort niet verdwenen is en een nieuw habitat gevonden heeft in de regio, dit geeft de mensheid een nieuwe kans om de soort te behouden. Glad biggenkruid bloeiende plant Opvallend is de aparte bouw van de plant. De bloeistengels van Glad biggenkruid staan vanaf de rozet haaks op elkaar, met verticale stengels en horizontaal opstijgende stengels. Dit geeft de soort een apart beeld, want de stengels, de bloemen en tenslotte de vruchthoofdjes staan wijd uiteen en daarmee alle kanten op. Bijzonder is dat Glad biggenkruid zo geëvolueerd is dat het twee types vruchten heeft: lang gesnavelde vruchten bovenaan en ongesnavelde vruchten rondom. Zo zorgen weer en wind ervoor dat de soort nieuwe gebieden bereikt. Gewoon biggenkruid bloeiende plant Afb 10 Glad biggenkruid verspreidingskaart- Bron Verspreidingsatlas (Jan. 2020) Glad biggenkruid heeft een herkenbaar beeld: de stengels staan alle kanten op. Hypochaeris glabra Glad biggenkruid 2010 (424 atlasblokken) 2010 - 2024 (95 atlasblokken) O 2020 NDFF Gewoon big^epkrüid met lang gesnavelde vruchten Bescherming Beheer Glad biggenkruid geniet bescherming onder de Wet natuurbescherming, wat betekent dat de beheerder in dit gebied deze plant en het ecosysteem waarin deze groeit dient te behouden ofte versterken. Op een camping kan dat veelal door het huidige beheer voort te zetten. De soort komt nu ook voor op kunstmatige zandgebieden in industriële zones en havens. Juist in die gebieden vinden veel grondwerkzaamheden plaats, zoals het aanleggen van pijpleidingen, en het leggen van mantelpijpen voor kabels. Het is heel goed mogelijk dat de huidige beheerders van de groeiplaatsen nog niet op de hoogte zijn, en nog geen idee hebben hoe er met de soort moet worden omgesprongen. Vele onbebouwde bedrijfterreinen worden kortgemaaid om de groei van beschermde soorten en de bijkomende wettelijke verplichtingen te voorkomen, maar dit regelmatige beheer heeft de komst van Glad biggenkruid en andere eenjarigen juist bevorderd. Nu de soort opnieuw aanwezig is in onze regio, is het belangrijk om van het verleden te leren en anders met de soort om te gaan.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 7