Klaverwespvlinder in Zeeland H x \i f- Blijft het bij die eneof volgen er meer? Glad Biggenkruid Klaverwespvlinder Want er is goed nieuws: ook het bestaan van dit type industriële gebieden zorgt voor het bestaan van kwetsbare natuur en in samenwerking met de ecologen is er is een eenvoudige manier ontwikkeld om er mee om te springen. Het volstaat om de bovenlaag van de grond met zaden van de eenjarige plant bovenaan te houden. Dat betekent dat deze bij aanvang van de werkzaamheden wordt afgeschraapt en opzij gelegd. Tenslotte kunnen diepere sleuven worden gegraven, de diepere grond wordt gescheiden van de bovenlaag neergelegd. Bij het afwerken worden de lagen op dezelfde wijze opgebouwd: de ondergrond onderaan, de bovenlaag met de zaadbank komt weer bovenaan te liggen. Voor het aanleggen en inrichten van nieuwe gebieden is de aanbeveling om maaisel van bestaande gebieden te gebruiken. Dat maaisel bevat veel zaden van lokale soorten die uitstekend wortelen in de bovenlaag en effectief zanderosie beperken. Deze keuze bevordert de biodiversiteit in tegenstelling tot de commerciële zaadmengsels. In de haven van Rotterdam is de ervaring met deze werkwijze bijzonder positief. Het verder uitwisselen van ervaring tussen ecologen en beheerders zal een effectieve stap zijn in het behoud van de soort. 'Een van de Teunisbloem soorten in oprhars:- Oenothera ersteinensfè in de Canisvliet binnenpolder '(Zeeuws-Vladnberen)2ijuli2019 \l rx- 1 ie--. J s >-. Foto,boven:iKlaverw'espvlinaer-Bembecia V - Ju icnnhjmónifórmjs r Cani'syfiet binnenpdldèr (Zèeuws-VldanderJ'n) 21 juli'2'Ó19 - i Door: Nathalie De Somer (tekst en foto's) Insecten- Plantenwerkgroep Op weg naar een kilometerhok op de zuidelijke landsgrens voor een flora-inventarisatie, stop ik op allerlei interessant ogende plekken. Via de nieuwe afrit van de verbrede Tractaatweg sla ik bij Westdorpe af naar de Eversdam. Daar zijn nog zijwegen zonder asfalt en zo sla ik de Groene dreef in. Een dreef is het al lang niet meer: er staan geen bomen, maar de berm ziet er rijk bloeiend uit en de brede diepe sloot lijkt veel ruimte te laten voor waterplanten en insecten. Bij een groep Teunisbloemen met knalrode stengels ga ik zitten voor de determinatie met een recente en lastige sleutel die daardoor hoogdrempelig is. Wat leuk dat het Oenothera ersteinensis blijkt te zijn, er zijn maar een 20-tal groeiplaatsen in het land aangetoond en dit is de 2de voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen. In mijn ooghoeken zie ik een vlinder met zeer snelle vleugelslag. Ik volg op afstand en hoop dat die zal landen. En gelukkig, op een uitgebloeid bloemhoofdje van een margriet landt een heel bijzondere vlinder. Op dat ogenblik durf ik het bijna niet te geloven. Ik neem heel voorzichtig een foto, en controleer de identificatie: een Klaverwespvlinder, gewoonweg fantastisch! Terwijl ik ter plaatse ben, informeer ik de Insectenwerkgroep via de app, misschien lukt het iemand om naar hier te rijden en het dier te zien? In het veld zoek ik gauw gegevens op: de Klaverwespvlinder komt hier volgens vele bronnen helemaal niet voor. Ik controleer dat de unieke kenmerken van de soort zichtbaar zijn op de foto's: Zes gele dwarsbanden op het lichaam, een rode dwarsband op de voorvleugel... en heel even zie ik de korte gele roltong. Het dier ziet er gaaf uit, geen versleten vleugels. Als ik ruim twee uur later vertrek, zit de vlinder er nog. 's Avonds zoek ik thuis verder naar informatie. Hoe komt het dat deze soort nu in Zeeuws-Vlaanderen vertoeft, is dit exemplaar zijn koers kwijt? Verspreiding In deTirion Nachtvlinder Veldgids met alle in Nederland en België voorkomende soorten lees je dat soort in Nederland bijna uitsluitend in Zuid en Midden Limburg voorkomt, en in België in het zuiden en zuidoosten van het land. Eerdere waarnemingen uit Brabant worden in de veldgids in twijfel getrokken. Maar sinds de publicatie van het boek in 2006 is de situatie behoorlijk aan het veranderen. In Waarneming.NL is vanaf 2015 een gestage opmars van de Klaverwespvlinder naar het noorden te zien. Twee weken voor de eerste Zeeuwse waarneming was er een onbetwistbare waarneming uit Noord-Brabant. Gelukkig dat bewijsmateriaal beschikbaar is. Deze waarnemingen hoeven niet te worden betwijfeld. - *-.y. t Glad biggenkruid met 2 soorten vruchten, het ene type ongesnaveld en hét andere type lang gesnaveld Wil je zelf vertrouwd worden met het zoekbeeld van Glad biggenkruid, of simpelweg de nieuwe groeiplaats bezoeken? Neem dan deel aan de vroege florawandeling medio april naar voorjaarssoorten met de plantenwerkgroep van De Steltkluut. Zo leren we ze kennen... herkennen... en talrijk vinden! Zie de agenda voor de planning van deze excursie, deze datum is echter onder voorbehoud omdat we zo afhankelijk zijn van het weer, wijzigingen melden we via de app groep en aan de personen die zich vooraf hebben aangemeld bij bij Plantenwerkgroep@steltkluut.nl onder vermelding van "Aanmelding florawandeling Glad biggenkruid andere mooie voorjaarssoorten".

de Steltkluut | 2020 | | pagina 8