Klaverwespvlinder Klaverwespvlinder rzuiÖ-Hotlaf^d Luxembout 10x10 Km gebieden waar de Klaverwespvlinder sinds 1900 t/m 2019 is waargenomen - Bron observation.org Met Observation.org kijkje over de landsgrenzen heen: de kaart toont 10x10 kmhokken en GBIF waarneming locaties waar de soort sinds 1900 is waargenomen. Het is duidelijk dat de Zeeuwse en Brabantse waarnemingen in 2019 geen exemplaren uit de koers zijn maar dat deze waarnemingen helemaal aan de rand van het verspreidingsgebied liggen, dat verklaart al één en ander: De soort wordt steeds meer noordelijk waargenomen in Nederland. Ook de waarnemingen ter hoogte van Arnhem zijn in 2019 de meest noordelijke in Nederland en zijn noordelijker dan in 2018. Zowel in Observation.org, Waarnemingen.BE en Waarneming. NL vertoont de soort sinds 2016 een opvallende toename. In 2019 is er versus 2018 sprake van minstens een verdubbeling van het aantal waargenomen exemplaren en het aantal atlasblokken (5x5 km2). Het zijn nog steeds lage aantallen en met conclusies op basis van niet-systematisch onderzoek moeten we voorzichtig blijven. Opvallend dat de allereerste waarnemingen vanaf 1900 uit de archieven van Linz- Oostenrijk zijn: zeldzame soorten krijgen vanzelf meer aandacht. Wat we niet weten is of de trend zich doorzet. Dat zullen we samen kunnen aantonen met waarnemingen. Zowel klimaatveranderingen als het beheer van de waardplanten zullen een rol spelen. Daarvoor is het belangrijk dat we weten wat deze soort nodig heeft. Dordrecht Venlor ncwerpen lerquc Ook gefascineerd door insecten en andere geleedpotigen, en je wil je ervaringen delen in De Steltkluut app-groep voor insecten? Welkom! De werkgroep is een bonte mengeling van interesses, ervaring is niet belangrijk. Onze uitstappen zijn weersafhankelijk, en soms trommelen we elkaar kort van tevoren op om dan samen soorten te zoeken. Meedoen? Stuur een bericht naar insectenwerkgroep@steltkluut. nl met je naam en verzoek. En idem geldt voor de Plantenwerkgroep: een bericht naar Plantenwerkgroep@ steltkluut.nl volstaat. Levenscyclus De Klaverwespvlinder gebruikt diverse soorten klaver als waardplant, vooral Gewone rolklaver en Honingklaver. Dit zijn planten die in de winter bovengronds afsterven, de soort is daarom eenjarig. De mannetjes gaan in de namiddag op strategische posities plaatsvatten, meestal worden ze op bloemhoofdjes van pimpernel gevonden. Bij ons komen die niet voor, dit mannetje vond dat Gewone margriet voldeed. Bevruchte vrouwtjes zetten hun eitjes tenslotte op klaverplanten af. De rupsen boren zich in de waardplanten zoals vele houtboorders. De rupsen zien er daarom heel anders uit dan van de andere dag- en Ik ben ontgoocheld, maar vermoed dat de bestuurder op de klepelmachine niet doorheeft hoeveel habitat en soorten vroegtijdig onklaar zijn gemaakt. Ik laat het voor nu bij deze gedachte en besluit dat het glas nog halfvol is: er staan nog enkele mooie bloeiers. Mijn oog valt op een hoge bloeiende Havikskruid, die zie je zelden in de regio en het vraagt zorgvuldigheid om ze uit te sleutelen. Ik ga op de geklepelde planten zitten met de Heukels'Flora. Na controle van alle kenmerken sla ik toch tevreden het boek dicht: Het is Boshavikskruid, sinds de tachtiger jaren niet meer in de regio waargenomen! Familie van Wespvlinders - Herkenning en camouflage De Klaverwespvlinder is een dagactieve nachtvlinder uit de prachtige familie van Wespvlinders-Sesiidae. Velen onder ons kennen andere dagactieve nachtvlinders zoals de Sint-Jansvlinder en de Vijfvlek-sint-jansvlinder, uit de familie van Bloeddrupjes-Zygaenidae. Qua vleugelslag zijn die vergelijkbaar, ook de gekromde vorm van de antennes met verdikte top is gelijkend. Er bestaat wereldwijd een duizendtal soorten wespvlinders, waarvan 13 in Nederland voorkomen. Al deze soorten zijn ongewoon tot zeer zeldzaam in Zeeland. In de insectenwereld imiteren vele soorten de wesp, dat is een gevreesde predator, en de imitatie vergroot de overlevingskansen, zeker als je als nachtvlinder besluit om overdag te leven. Sommige wespvlinders zijn zo subliem in het imiteren van een wespensoort, datje ze als waarnemer ook voor wesp aanziet. Zorg voor een snelle blik op de antennes om gauw uit de twijfelzone te komen. Ook de opvallende dwarsband of vlek op de voorvleugels is iets wat niet bij de wespen te vinden is. De ogen en de kop zijn veel kleiner, en de rijkelijke beharing op het lichaam is typisch voor de vlinders. Omdat je de soort gemakkelijk over het hoofd ziet, blijven vondsten ongewoon. De aanwezigheid kan heel effectief worden aangetoond met feromoon-vallen. Met soorteigen geurstoffen worden de mannetjes gelokt en geteld. Vrouwtjes worden bij toeval gevonden, bijvoorbeeld als er met sleepnetten over waardplanten wordt gesleept, én: er was daar toevallig een eileggend vrouwtje aanwezig. nachtvlinders: ze hebben geen uitsteeksels en zijn naakt, glad en kleurloos wit. Waar de soort veelvuldig voorkomt, kunnen restanten van poppen bij de waardplanten gevonden worden. De Klaverwespvlinder vliegt van half mei tot begin augustus en kent 1 generatie per jaar. Een bijzondere eigenschap van de wespvlinders zijn de doorzichtige vleugels. Zo komen de vlinders echter niet uit de pop: oorspronkelijk is de hele vleugel met schubjes bedekt, maar al gauw gaan de schubjes er op bepaalde plaatsen afvallen en ontstaan er doorzichtige delen op de vleugels, zoals bij Wespen. Nadat ik al die informatie heb bekeken, vraag ik me af: zouden er toch meer exemplaren zijn, zijn er eitjes afgezet in de buurt. Zijn er daar veel waardplanten aanwezig? Daar had ik niet op gelet. Enkele dagen later trek ik terug, precies naar de plek waar ik de vlinder heb gezien. Maar van de bloeiende berm blijft enkel een strook aan het water over. De bijzondere teunisbloemen zijn er niet meer, het bloemhoofdje van de margriet waarop de vlinder zat is met ruim de helft van de berm helemaal platgeklepeld.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 9