O De steltkluut zomer 2020 O Grijze grootoorvleermuis Grijze grootoorvleermuis op kerkzolder. Foto Bernadette van Noort. gebeuren. Om geen extra risico voor de soort te introduceren: terug houdend zijn met plaatsen van een slechtvalk nestkast. Met deze informatie werd het voorstel voor plaatsing van de Slechtvalk nestkast bijgewerkt, maar verscheidene werk groepleden kwamen tot een heel andere conclusie op basis van deze gegevens en wensten geen extra risico in plaats van een berekend risico. De twee uiteenlopende invalshoeken werden opnieuw aan de zoogdier-specialist voorgelegd met het verzoek om extra feitelijke informatie. Hopelijk zou die informatie de werkgroep toelaten om de knoop door te hakken en een beslissing voor de lokale situatie te nemen. Daags nadien hadden we een bijzonder uitgebreide reactie van de Zoogdiervereniging ontvangen. Spoedig volgde een overleg op verzoek van vele werkgroepleden. De werkgroep was met nog extra genodigden, o.a. de Kerkuilen Werkgroep Zeeuws-Vlaanderen, voltallig aanwezig, allen met ervaring over de verschillende soortgroepen en/of met verschillende profes sionele achtergrond. De informatie vanuit de Zoogdiervereniging werd bespro ken. Daarnaast telden nog de overwegingen: Een nestkast in de toren met uitvliegopening naar het noordoosten zou hier gunstig zijn, want dan kan de rest van de kerkgebouw niet bekeken worden. Daarnaast vlie gen uitvliegende grijze grootoorvleermuizen onmiddellijk naar de beschutting van aanwezige landschapselementen. Op ca. 30 meter ten zuidoosten van de kerk begint een boscomplex, wat dus gunstig is voor de vleermuizen. Ook al is de kans gering dat een kerkuil of een slechtvalk een grootoorvleermuis pakt, er kan nog wel een verjaging- seffect plaatsvinden. Aanvalspogingen komen veel vaker voor en kunnen ertoe leiden dat een vleermuis zich onvei lig voelt en er niet langer blijft. Dat effect is vooral van de kerkuil bekend. Natuurlijk kunnen er ook slechtvalken en (in mindere mate) kerkuilen aanwezig zijn zonder nestkasten. Wanneer er echter gebroed gaat worden, neemt het aantal uilen of slechtvalken met een veelvoud toe, en daarmee de kans op predatie of verjaging. Een voorwaarde voor het plaatsen van de kasten is dat de uitvliegopeningen van de vleermuizen goed geïnventa riseerd zijn. Dat is nu niet het geval en het zou een flinke inventarisatie inspanning vragen om dat te doen. Er moet dan gedurende een heel jaar (uitgezonderd winter) een aantal keren met veel waarnemers rond de kerk gepost worden. Als we daarvoor zouden kiezen zijn we een jaar verder. Als de uitvliegplekken van de vleermuizen bekend zijn, wordt er bij de plaatsing van de kasten rekening mee ge houden. Dit kan voor de vleermuizen positief uitpakken, maar onvoorziene effecten blijven mogelijk. Bijvoorbeeld de kans dat vleermuizen van meerdere openingen gebruik maken en dat ze hierbij wisselen, wordt groot geacht. De kans op predatie door slechtvalk neemt bij het in het licht zetten van de kerk en de nabije omgeving toe. Nu is de kerk niet verlicht en er zijn geen concrete plannen voor lichtbeperking. Onverwachte effecten blijven mogelijk. Het besluit Tijdens het overleg is het volgende besloten: Als vereniging gaan we in de grensstreek en alle kerken waar grijze grootoorvleemuizen verblijven (of recentelijk verbleven) voor het behoud van de soort in de regio. Dat wil zeggen: In alle kerken langs de grens: Nieuw Namen, Clinge, Sint-Jansteen, Heikant, Koewacht en Zuiddorpe plaatsen we geen nestkasten voor kerkuil en slechtvalk. De 2 aanwezige kerkuilkasten op de kerkzolder van Koe wacht worden ontoegankelijk gemaakt. We willen bekijken of we via het Soortenbeleid van Provincie Zeeland weer een nieuw project voor de grij ze grootoorvleermuis in deze regio kunnen opstarten. Mogelijk kan er vernieuwd worden gekeken naar de leefomgeving van de soort, zoals hoge bomen, groene infrastructuur en beperken van nachtverlichting. Een pro jectaanvraag is inmiddels opgesteld en door de provincie gehonoreerd. In de zomer van 2020 zullen twee stagiaires verder onderzoek gaan doen naar de situatie van de grijze grootoorvleermuis in en rond deze kerken. Er is gekozen voor een verenigingsaanpak, hoewel persoonlij ke meningen en invalshoeken van elkaar mogen blijven ver schillen. Het is de kracht van de vereniging dat we met elkaar een breed spectrum aan meningen, en professionele achter gronden bestrijken, met respect voor elkaar. Het zijn troeven die we in de toekomst nog hard nodig zullen hebben om de biodiversiteit in de regio te behouden. Niet iedereen staat ach ter dit besluit maar respecteert het wel. Verspreiding Grijze grootoovleermuis in Nederland. Bron: Verspreidingsatlas <1990 (49 atlas blokken) 1990-2019(81 atlasblokken) O niet wild ©2019 NDFF Grijze grootoorvleermuis. Foto Bernadette van Noort.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 5