O Nieuwe heukels 4 Nieuwe heukels 'W niet bepaald stukgelezen! Het is een fantastisch naslagwerk, maar het interpreteren van het specifieke jargon en de manier van beschrijven vergt nog wat oefening. Ik heb al gemerkt dat het door mijn onervarenheid bijna niet te doen is om bij een mij totaal onbekende plant tot een goede determinatie te komen. De beste manier om te oefenen is denk ik de mij bekende planten eens letterlijk onder de loep te nemen en dan de informatie bij die soort te bestuderen: zie ik de genoemde kenmerken ook daadwerkelijk terug? Om vervolgens ook eens hogerop in de sleutel de kenmerken van verwante soorten te bekijken. Een goed voornemen is het halve werk! Ingrid Smit Deze week voor het eerst het veld in met de Heukels in de hand. Bij een witte bloem gafwaarneming.nl twee sugges ties, die nam Nathalie samen met mij door.Toen stond het onomstotelijk vast: Avondkoekoeksbloem. Dat was vooraf wel duidelijk, maar het ging om de oefening: hoe gebruik je de Heukels, volg je de stappen en bekijk je heel zorgvuldig een plant, welke termen zijn essentieel? Zal ik de Heukels veel gaan gebruiken? Ik merk dat ik door internet behoorlijk verwend ben. Daar kun je heel veel vin den zonder daar al te veel moeite voor te hoeven doen. Voor Heukels moet ik wel moeite doen. Ik moet nieuwe termen leren, kleine lettertjes lezen en heel zorgvuldig lezen, kijken, beslissen, lezen, kijken, beslissen etc. Heel wat anders dus dan bijvoorbeeld een foto invoeren op waarneming.nl en twee seconden later een determinatie op je scherm te hebben. De Heukels blijkt een heel nauwkeurig naslagwerk. Daarnaast leer je als gebruiker heel goed naar elk detail van planten te kijken en genietje uiteindelijk nog meer van de Nederlandse flora. Bert van Broekhoven Nu ik mijn allereerste Heukels van de provincie heb gekregen MOET ik hem wel gaan gebruiken. Ik ben erg benieuwd of deze nieuwe editie iets laagdrempeliger is en ik er ook beter mee uit de voeten kan. Met een geleende oude al eens geprobeerd en dat viel toen best tegen. Essentieel is datje de basisterminolo gie kent. Dit jaar ga ik proberen aan de hand van uitgebloeide ereprijzen te bepalen welke het is. In de Heukels staan er maar liefst 24 beschreven. Ik kan vooruit. Dat wordt puzzelen voor mij. Simpel beginnen en daarna uitbouwen. Christine Lombaerts Deens lepelblad gedetermineerd met de nieuwe Flora. Duide lijke lay-out, aangenaam om mee te werken. Nathalie De Somer Midden februari 2020: de feestelijke presentatie van de 24ste editie van de Heukels' Flora te Leiden, een mooi moment om erbij te zijn. Die dag werden de eerste exemplaren verkocht, maar ik reisde zonder nieuwe Heukels'terug naar Zeeland. De provincie had kort ervoor laten weten de flora-vrijwilligers in Zeeland te erkennen voor hun inventarisaties door hen de nieuwe flora cadeau te doen. Wat precies veranderd is kan je niet zien als je het nieuwe boek in je handen hebt. De vormgeving is wat moderner en tabkleu- Ingrid's eerste test met de Heukels' flora. Foto door Nathalie De Somer Christine determineerde Deens lepelblad. Foto Christine Lombaerts De steltkluut zomer 2020 ren geven de verschillende secties in het plantenrijk aan. Voor de belangrijkste wijzigingen zijn details te vinden bij Floron https://www.floron.nl/publicaties. Met een snelle blik haal je eruit wat relevant is voor eigen streek. Het maakt niet uit wat veranderd is, maar ik wil natuurlijk wel mijn kennis bijspijkeren met wat veranderd is. Het boek sla ik nu meer dan ooit open tijdens mijn floratochten. Zelfs bij een doodgewone grassoort als Kweek neem ik nu de tijd om de sleutel na te kijken, die is namelijk grondig op de schop gegaan. Speenkruid, Vroegeling, krijgen allemaal nieuwe wetenschap pelijke namen. Zandkweek is verdwenen, dat is nu een hybride kweeksoort. En ik merk dat ik nieuwe energie vind om moei lijke soorten uit te sleutelen: van Middelste waterranonkel tot Fijn schapengras en Duizendknoopfonteinkruid. Voor de nieuwe Bramensleutel zal ik zeer zorgvuldig moeten kijken. Hanneke Smulders Een nieuw boek is altijd heerlijk om vast te pakken, zo ook de nieuwe Heukels. Door omstandigheden heb ik een hele poos niet veel kunnen determineren, maar het kilometerhok dat ik geadopteerd heb wacht, en dit is een goede stimulans. Het floradeterminatie jargon is en blijft soms een cryptogram voor mij en de herindeling van soorten gaat mijn petje te bo ven. Toch red ik me doorgaans met de flora, hoef gelukkig niet bij elke'plant onbekend'bij Sleutel 1 van de Hoofdsleutel te Duizenknoopfonteinkruid is bijzonder en zeker met Heukels'. Foto Mare Sosef beginnen. Het Dwerg- en Klein kroos in mijn vijver kon ik 1-2-3 determineren! Zelfs een kruisbloemige lukte, het begint weer te borrelen. Peter Maas Als groot fan van de Heukels'flora durfde ik er bijna niet op te hopen dat er nog eens een nieuwe druk zou verschijnen. Al ja renlang waren er geruchten, maar zeg nu zelf, hoe actueel kan een papieren flora zijn? Het vergt immers vele jaren voorberei ding, om over de kosten nog maar te zwijgen. Mijn oude, 23e druk liep op z'n laatste pootjes. De kaft verfrommeld, gerim peld en ingedeukt. Tal van aantekeningen her en der in het boek. Ingeplakte papiertjes met hulplijstjes van de fïjnstralen, rozen of basterdwederikken. Hier en daar een paperclipje of een geeltje. Eigenlijk kon ik me met deze zwaar versleten flora niet meer in het veld vertonen. Tot dit voorjaar dan toch de 24e druk verscheen van de hand van Leni Duistermaat van Naturalis Biodiversity Center. Waar om ik zo'n fan ben van de Heukels? Dat zit vooral in de syste matische opbouw en de dichotome sleutels. Planten op naam brengen is in essentie supereenvoudig (een understatement): goed lezen, goed kijken, veel geduld en doorzettingsvermo gen! De nieuwe flora is natuurlijk wel wennen. Bijna 2x zo dik, met nieuwe namen, nieuwe soorten, andere inzichten. Deze flora roept op tot een herijking en verdieping van kennis. Deze flora zal je meer dan ooit doen stilstaan in het veld. Altijd fan van Heukels'. Foto door Peter Maas.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 7