Vleermuizen op kerkzolders en torens V V V V V V V V V V V V V V V V Vleermuizen op kerkzolders en torens In het project werd samengewerkt met de Zoogdiervereniging en twee stagiaires Toegepaste Biologie, Tamara Raven en Laetitia Geraets, waren bereid om een aantal weken naar Zeeuws-Vlaanderen te komen om zo veel mogelijk kerken te inventariseren. Zowel de kerkzolders als de torens. Er werd een hele trits aan technische hulpmiddelen ingezet. Wel 15 camera's werden in de gebouwen opgesteld. Afhankelijk van de situatie konden die bv. iedere 10 minuten een foto maken (gericht op vaste hangplekken) of met bewegingscensors reageren op langs-vliegende dieren (bv bij veronderstelde uitvliegopeningen). Overigens hebben de vleermuizen geen last van de camera's, er werd geen flits gebruikt. Daarnaast waren er 2 warmtecamera's beschikbaar, die buitengewoon handig zijn om aan de buitenzijde uitvliegers op te sporen. Er werden verschillende inventarisatietechnieken gecombineerd: 1, tellingen op zicht van de ruimten in de gebouwen (met behulp van zaklampen en verrekijkers) 2, inzet van camera's in de gebouwen 3, uitvliegtellingen door vrijwilligers aan de buitenzijde van de gebouwen, ondersteund door warmtecamera's. In totaal 13 mensen hebben aan de uitvliegtellingen meegewerkt, tot maximaal 6 per kerk. Een oproep op de app van de Zoogdierwerkgoep Zeeland en de Socie-app van De Steltkluut volstond om de vrijwilligers bij elkaar te krijgen. Resultaten Er zijn 11 kerken bezocht die allemaal op zicht zijn afgezocht. In 7 kerken zijn aanvullend camera's geïnstalleerd. Bij 5 kerken zijn er uitvliegtellingen uitgevoerd. In onderstaande tabel zijn de resultaten samengevat. Tabel 1, overzicht van onderzoeksresultaten. Bij "Geen" is geen opname apparatuur geplaatst. Kerk Telling zicht uitgevoerd Uitvliegtelling gedaan Aantal uitvliegers Aantal Film/foto opnames Grijze grootoorvleermuis Gewone grootoorvleermuis Gewone dwergvleermuis Kleine dwergvleermuis Zuiddorpe 0 1 1 Koewacht 2(+3) 0 4 Clinge 32 2 Mogelijk 37 Heikant 15 Geen 1 Veel 1 St Jansteen - 11 Hengstdijk 7 0 54 1 Boschkapelle - Geen 2 Rapenburg - Geen 6 Lamswaarde - 4 8 Kloosterzande - 0 2 Hulst - Geen De steltkluut herfst 2020 /•p imJUITROPHY CAM 73°F22°C€> 07-28-2020 01:02:03 Twee vliegende grootoren bij uitvliegopening, Foto Tamara Raven en Laetitia Geraets Kraamkolonie van Gewone grootoor in torenspits van Hengstdijk Foto Leatitia Geraets. *De verschillende inventarisatietechnieken zijn deels aanvullend op elkaar. In St Jansteen is bijvoorbeeld geen enkele vleermuis op zicht gevonden, terwijl er wel 11 opnames met de camera's zijn gemaakt. In Heikant werd op zicht in het gebouw slechts 1 vleermuis waargenomen, terwijl er toch 15 uitvliegers geteld werden. Dat geeft aan dat de dieren zich soms zo goed kunnen verstoppen dat ze op zicht in de gebouwen gemist worden. *De voornaamste doelsoort, de Grijze grootoorvleermuis is slechts in 2 kerken en met lage aantallen vastgesteld. Dit aantal wijkt niet veel af van wat er tijdens de reguliere NEM tellingen wordt aangetroffen. Er is geen voorplanting vastgesteld. *Er zijn veel Gewone grootoorvleermuizen aangetroffen, 108 exemplaar verdeeld over 6 kerken. In twee kerken zijn daarvan kraamkolonies gevonden. In Hengstdijk waren 32 volwassen dieren aanwezig en 22 jongen. In Rapenburg waren 3 volwassenen en 3 jongen aanwezig. Overigens zaten de vrouwtjes in Hengstdijk hoog in de torenspits op een andere plek dan de jongen. De jongen zaten een meter of 6 lager en diep weggekropen tussen balken. *De warmtecamera's blijken zeer effectief in het vastleggen van de uitvliegers uit de kerken. Helaas zijn door een montageprobleem de filmbeelden van de uitvliegers verloren gegaan. Gelukkig zijn voor de montage wel de uitvliegplekken geregistreerd. Van alle kerken zijn schematische weergaven van de voornaamste gegevens gemaakt. *Met een warmtecamera werd gefilmd dat een Torenvalk even heel kort precies boven de uitvliegopening van de kerk in Zuiddorpe landde en direct weer doorvloog. Het is aan te bevelen om met nieuwe opnames te controleren of dat vaker voorkomt. *Met een grotere groep mensen rondom een kerkgebouw observeren om de uitvliegers te tellen blijkt een nuttige activiteit te zijn. Naast het uitvliegen kunnen de mensen de vleermuizen soms ook nog een stukje volgen richting jachtgebied. Zo konden de mensen bij de kerk van Hengstdijk waarnemen dat veel vleermuizen gingen jagen langs de bosrand van het aanpalende bosje. *De waarneming van de zeldzame Kleine dwergvleermuis lijkt een toevalstreffer. Vervolgonderzoek zou eventueel duidelijk kunnen maken of hier een populatie aanwezig is. *Er is nog geen systematisch onderzoek gedaan naar het effect van verlichting. Opvallend was al wel dat bijvoorbeeld de voorzijde van de kerk van Clinge tijdens de eerste uren van de nacht in het felle licht staat. Daar vliegen alle vleermuizen alleen in en uit langs de onverlichte achterzijde van de kerk. Conclusies: *Het blijkt dat met inzet van zoveel mensen en middelen op korte tijd heel wat gegevens verzameld kunnen worden. *De Grijze grootoorvleermuis blijkt in onze streek, zoals eerder werd verondersteld, echt zeldzaam. Ze is opnieuw niet buiten de al bekende kerken langs de grenskant aangetroffen. Clinge 23 24 juli 2020 Figuur 7, voorbeeld van schematische weergave van de kerk in Clinge: opstelling camera'svastgestelde uitvliegopening aangetroffen vleermuizen en vastgestelde vliegroute. Links de kerkzolder, rechts de kerktoren. Verbetering van de situatie lijkt urgent. De kerk in Koewacht is de enige piekwaar meerdere (4) exemplaren zijn aangetroffen. Het besluit om hier geen nestkast voor een Slechtvalk op te hangen en de nestkasten voor de Kerkuilen af te sluiten, lijkt ook hierdoor een verstandige te zijn geweest. Vervolg Dit eerste inventarisatiejaar is er al een flinke slag gemaakt. Net voordat deze Steltkluut naar de drukker ging werd bekend dat dezelfde stagiaires nog twee extra weken in het najaar van 2020 kunnen uitvoeren. Voor de komende jaren blijft er nog voldoende te onderzoeken. Nog niet alle kerken konden worden bezocht. Aan de jachtbiotopen kon nog maar weinig aandacht besteed worden. Ook het effect van verlichting moet nog in kaart gebracht worden. Er zijn nog twee jaren te gaan... Dank Stichting Landschapsbeheer Zeeland en De Zoogdiervereniging worden bedankt voor de samenwerking in dit project, de begeleiding van de stagiaires en het mogen gebruiken van de cameravallen.Tamara Raven en Laetitia Geraets worden bedankt voor het uitvoeren van het grootste deel van het werk tijdens de stage. Alle vrijwilligers worden bedankt voor de (vaak gezellige) avonden posten rondom de kerken. Alex Wieland en Mark Dobbelaar worden bedankt voor het uitlenen van een warmtecamera. De Provincie Zeeland wordt bedankt voor de financiële ondersteuning. De eigenaren en beheerders van de kerkgebouwen worden bedankt voor de toestemming en de vaak vriendelijke hulp bij het onderzoek. Bron Calle L., L. Persijn en N. De Somer, 2020. Grijze grootoorvleermuis, Slechtvalk en Kerkuil, drie zeldzame soorten in één kerk, een weloverwogen beslissing, Steltkluut zomer 2020.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 5