de Bierkreek De Baeckermat r Stervend naaldhout en hun bastkevers in het Clingse bos Kelvin Terminals Boerderijfrestaurant Landwinkel Akkerbouwbedrijf O Restaurant Paviljoen 't Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl Advertenties Bernhardstraat 80 - 4554 BD Westdorpe - tel. 0115 453832 - info@debaeckermat.nl Adverteren? info@steltkluut.nl Droogte en houtkevefêj?. Door: Lucien Colle (tekst en foto's) In Noordwest Europa vindt op enorme schaal een sterven van naaldhout plaatst. Vooral de fijnspar is zwaar getroffen. In de Benelux, Duitsland en Frankrijk zijn er vele duizenden opstanden dood of inmiddels al geruimd. Algemeen wordt aangenomen dat de warme en uitzonderlijk droge zomers van 2018,2019 en 2020 gevolgd door aantastingen van bastkevers, daarvan de oorzaak zijn. De afweerreactie van de naaldbomen tegen knagende kevers is het aanmaken van hars, waarin de eitjes, larven, en volwassen kevers verdrinken. Door de droogte ontbreekt echter het vocht om daarvoor voldoende hars aan te kunnen maken en hebben de bastkevers vrij spel. Ze kunnen zich explosief vermeerderen en binnen enkele generaties het cambium van de stam en de takken wegvreten. Als hoofdschuldige wordt steeds de Letterzetter aangewezen, maar dat is te kort door de bocht. Er zijn veel meer soorten bastkevers en het is zeker de moeite waard om te onderzoeken welke soorten bij de verschillende naaldhoutsoorten van belang zijn. Ecologie Elke naaldboom heeft zijn eigen set aan bastkevers. Al deze soorten hebben hun eigen ecologie. Zo zijn er die vooral in de stam en dikkere takken leven, anderen zoeken juist uitsluitend de dunnere takken op. De meeste van deze kevers lijken heel erg op elkaar en zijn in verse toestand zelfs met een goede loep nog lastig te onderscheiden. Ook het onderscheid aan de hand van hun vraatpatronen is soms ingewikkeld, zeker als die sporen dwars door elkaar lopen. Gewapend met een hamer en een set aan beitels is in het vroege voorjaar van 2020 een flink aantal bomen open gekapt en zijn vraatpatronen bekeken en bastkevers verzameld. Deze zijn onder een binoc en aan de hand van voornamelijk Duitstalige tabellen gedetermineerd. De kevers zijn aan de hand van kleine uitsluipgaatjes in de schors te vinden. Verse kevers zijn alleen in nog levende of pas afgestorven delen van de bast te vinden. Behulpzaam bij het zoeken zijn ook de plekken waar spechten recent hebben zit ten hakken. Ze zijn immers dol op de kevers. Je vindt dan flinke hoeveelheden houtspaanders aan de voet van de boom. BIOLOGISCHE R O Z E N K W E K E R I CORRIE MACCOLL LIMITED ■*r< De steltkluut herfst 2020

de Steltkluut | 2020 | | pagina 6