Biodiversiteit monitoring in Oost-Zeeuws-Vlaanderen We hebben de kaap van 5000 soorten gerond in 2020! V Biodiversiteit De volgende Nationale Nachtvlinder-Nacht is in 2021 op 4 5 september Door Nathalie De Somer Jullie herinneren je misschien een gelijkaardig artikel in het winterblad van vorig jaar? Eind 2019 stond de teller van het aantal waargenomen inheemse soorten voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen op 4840, en in de loop van 2019 waren ruim 500 nieu we soorten gevonden. We dachten dat de trend zich zou doorzetten en dat we in 2020 de kaap van 5000 soorten zou den kunnen ronden...Halverwege 2020 was het al zo ver. Of de corona pandemie hier een handje geholpen heeft? Vast wel, waarnemen is een van de weinige activiteiten die door de pandemie niet grondig veranderd is. Amper 5 maanden later, eind oktober staat de teller op 5415 soorten. Dat is een toename met 575 nieuwe soorten of 6% voor de regio over 1 jaar. Wellicht zal dat wat minderen na controle door de specialisten, maar er zullen 500 nieuwe soorten overeind blijven en we kunnen met z'n allen daarom terugblikken op een weliswaar ingrijpend maar toch actief natuurjaar. Tips voor Nieuwe Leden Monitoring is voor velen een solitaire bezigheid, een activiteit waarbij het aandachtig observeren ons telkens iets nieuws in eigen streek laat ontdekken. Door de corona pandemie hebben veel mensen ruimte gezocht in de natuur. Een aantal onder hen heeft besloten om zich lid te maken van de Steltkluut afgelopen jaar, een hartelijk welkom aan deze nieuwe leden. Voor hen die zich in een bepaalde soortgroep interesseren is er de tip: sluit je aan bij de werkgroep naar je keuze. In de Colofon op pagina 2 van dit Steltkluut blad vind je een overzicht van de werkgroepen met e-mail adressen. Kennis vooraf van de soortgroep is altijd fijn maarzeker geen vereiste, interesse en nieuwsgierigheid zijn veel belangrijker. Elke werkgroep heeft een eigen WhatsApp groep. Via deze app-groepen kan je gemakkelijk aansluiten en samen op stap gaan, daarbij tijdens de pandemie de anderhalve meter in acht houdend. Kleinschalige activiteiten verschijnen niet op de officiële Steltkluut agenda op de webpagina, maar zo kom je die toch te weten. Een leuk alternatief is om uitje werkgroep zelf iemand uit te nodigen om samen op stap te gaan. Ook zijn er bij alle werkgroepen gerichte monitoringsprogramma's waaraan je deel kan nemen, want natuurvrijwilligers die zich systematisch willen inzetten zijn bij alle werkgroepen welkom. Blijf in ieder geval samen actief, de pandemie neemt ons sociale leven al aardig op de schop. Waar zitten de grote verschuivingen? Net als jullie ben ik benieuwd bij welke soortgroepen de grote verschuivingen zitten, en hoe dat zo gekomen is. Daar zitten bijzondere inspanningen achter. Elk seizoen in 2020 lazen jullie in dit blad een verslagje van het 1001 soorten project in Axel. Zo'n project motiveert om soorten te zoeken en samen een Soorten Nachtvlinders en micro's Planten Paddenstoelen Vliegen en muggen Kevers Bijen, wespen en mieren Vogels Mossen en korstmossen Wantsen, cicaden en plantenlulzen Geleed potigen (overig) Weekdieren Vissen Insecten (overig) Zoogdieren Libellen Dagvlinders Sprinkhanen en krekels Algen, wieren en eencelligen Overige ongewervelden Reptielen en amfibieën Totaal 874 612 586 437 407 324 280 206 86 doel te halen. Door zo'n project wordt er zeer actief waargenomen. Ook hebben enkele insectenliefhebbers uit de streek zich fanatiek ingezet en heel frequent lichtvallen gezet in Vogelwaarde, Lams- waarde, Axel, Clinge, Kloosterzande en Terneuzen. Met alle inspanningen bij elkaar zijn 111 nieuwe soorten nacht vlinders en microsoorten bijgevonden, een toename van 13% voor de groep. Op de 2de plaats scoort de soortgroep 'Vliegen en muggen'met 105 nieuwe soorten voor de streek, een toename van 22%. Ook 82 nieuwe soorten kevers en 68 nieuwe soorten bij'bijen, wespen en mieren', 63 nieuwe soorten bij de 'want sen, cicaden en plantenluizen'. Samenge vat horen zo'n 500 of 86% van de nieuw gevonden soorten onder de insecten en overige ongewervelden. De goed onderzochte soortgroepen blijven zoals verwacht stabiel: Vogelsoorten zijn met netto 4 afgeno men: Het schrijven van Avifauna Zeel- andica draagt daaraan bij dat bepaalde waarnemingen onder de loep genomen zijn. Er zijn dit jaar ook bijzonder veel waarnemingen, zo'n 50.000 vogelwaar nemingen uit het Steltkluut archief toeqevoeqd. 5.1% Mossen en korstmossen 5 2% Vogels 6% Bijen, wespen en mieren 75% Kevers 81% Vliegen en muggen 10.8% Nachtvlinders en micro's 18.3% Planten 16.1% Paddenstoelen B 5.415 De steltkluut winter2020 Grote spitskop te Hoofdplaat Foto: Nieck Alderliesten Stranding Noordelijke Butskop in Terneuzen op 7 september2020. Foto: M. van den Heuvel-Greve - Wapeningen universiteit Bij planten is er een netto toename van 5 soorten, maar er zijn 14 nieuwe inheemse soorten gevonden, en door de hergroe pering van soorten in de nieuwe Heukels'en uitsluiten van aangeplante soorten die in heemtuinen van liefhebbers staan, zijn er ook bij planten wat verschuivingen. De meeste nieuw gevonden soorten bij planten worden echter niet bij de 5000 soorten gerekend, want die zijn niet inheems: er zijn zo 25 nieuwe niet-inheemse soorten in de regio gevonden. Daar zijn veel verwilderende tuinplanten bij en soorten die met interna tionale transporten zijn meegelift. Bij de sprinkhanen noteerden we minder waarnemingen van de favoriete Greppelsprinkhaan maar de nieuwko mer Grote spitskop werd na de waarneming bij Hoofd plaat West-Zeeuws-Vlaanderen enkele weken later ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gevonden langs het Kanaal Gent-Ter- neuzen na een gerichte zoektocht door Alex Wieland. Bij de zoogdieren is er een extra soort te noteren, dat is het trieste verhaal van de gestrande Noordelijke butskop bij Ter neuzen, een tweede spoelde aan in Borssele, beide vrouwelijke dieren zijn waarschijnlijk overleden na een aanvaring met een schip. Ook hadden de dieren niet meer in de Noordzee gege ten. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd door de Universiteit Utrecht en Wageningen Universiteit. Libellen en dagvlinders zijn bijzonder goed onderzocht en daar zijn de meeste soorten dit jaar teruggevonden, de aan tallen zijn voor veel soorten een stuk lager. Wie zoekt naar een verklaring vindt in de analyses een verband met pesticiden, beheer en de gevolgen van klimaatverandering met de droge hete zomer en de 3V's: verdroging, verzuring en vermesting. Welke soorten zien we niet langer? Het toenemen van het aantal soorten is hoofdzakelijk door 2 effecten: er zijn nieuwe soorten door de klimaatverandering en er is een effect van het meer waarnemen, dit laatste is het zogenaamde 'waarnemerseffect'. Sinds de komst van Obsidentify en ander identificatie techno logie wagen waarnemers zich aan minder bekende soortgroe pen en tegenwoordig zijn er specialisten om ook die waarne mingen te controleren. Dat heeft als voordeel dat we bij een goed gedocumenteerde waarneming kunnen bevestigen dat de soort in de streek voorkomt. Terzelfdertijd is er een aantal soorten die we niet langer lijken terug te vinden. Soms loont het om gericht te zoeken naar zo'n soort die lang niet is waargenomen. Als deze terug te vinden is dan kunnen we vaak met gerichte maatregelen voor het behoud van de soort zorgen. Je vindt deze soorten door op de website Steltkluut.waarneming.NL bij de Overzichten naar de'Waargenomen soorten'te kijken. Daar kan je voor elke soortgroep de soortenlijst zien, inclusief de datum en de plek dat die soort voor het laatste is waargenomen. Een specifieke zoektocht kan zomaar vruchten afwerpen, want zelfs al vinden we de lang-niet-geziene soort niet terug, een speurdersblik levert altijd wat bijzonders op. Wij wensen jullie een heel fijn waarnemers-jaar 2021 toe.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 10