Koninklijk bezoek in de tuin Broedgeval bonte vliegenvanger Houtduiven Velduil Contributie 2021 Bijzondere waarnemingen Bijzondere waarnemingen Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl Dit keer een bijdrage van Marian Sponselee over jonge bonte vliegenvangers en Ria van Minnen neemt ons mee in haar tuin met een bladkoning en jonge houtduiven en naar de telpost met een velduil. Door Ria van Minnen (teksten foto) Ik las een lofzang van een vogelaar op de herfst. Hij noemde het de tijd dat vogelliefhebbers in de miezerregen op mistroostige plekken langs de kust de struiken afspeuren, in de hoop dat zich daar kleine bruine vogeltjes ophouden die op doortrek zijn. Daarop stelde iemand datje de leukste waarnemingen soms juist in het voorbijgaan doet, min of meer per ongeluk dus. Bijvoorbeeld een Bladkoning net als je je kinderen ergens ophaalt. Grappig vond ik. Maar die Bladkoning.... Nog nooit (bewust) gezien of gehoord... Maar ik ken wel meer niet, dus dat is geen verrassing. Een paar dagen later begint Bert over precies dezelfde vogel als we bij telpost Margarethapolder een Tjiftjaf horen roepen (Huwiet). De Blad koning zouden we hier binnenkort ook wel eens kunnen horen, aldus Bert.'En die doet duidelijker twee 'lettergrepen', met de tweede wat luider, tsjuuWIET.' Bij thuiskomst meteen mijn huiswerk ge daan: het geluidje nog eens opgezocht en op waarneming.nl gekeken of er mis schien de laatste tijd Bladkoningen in de regio waren waargenomen. Ja warempel eentje bij Sint Jansteen. Op zich een makkelijk geluidje om te herkennen lijkt mij, als mijn geheugen me tenminste niet in de steek laat... De dag erna zit ik rustig op de bank. Het is eindelijk even droog en zondags stil op straat. En ik hoor...tsjuuWIET. Huh! Zou het? Het klonk in ieder geval anders dan wat er gewoonlijk in de tuin zit! Snel naar't raam, de camera ligt voor't grijpen. Maar waar zit dat beestje? Nou... hartstikke goed in 't zicht in de kale pe renboom! Mijn foto's zijn in ieder geval goed genoeg voor identificatie. Maar zou het? Zou het?! Dat geluidje!! Telefoonfoto gemaakt van het camera- scherm en die aan de Obsldentify-app Door Marian Sponselee (tekst en foto) Op 7 juni viel het Eddy Matthijs op dat de bonte vliegenvangers steeds met bekjes vol insecten wegvlogen vanuit de schapenwei. Na wat zoekwerk ontdekte hij dat ze in een nestkastje bij buur vrouw Jacquelien de Ridder de jonkies gingen voeren. Een super leuke vondst voor Zeeuws Vlaanderen. De bonte vliegenvanger is na de koolmees de best onderzochte vogel in Nederland. Broedgevens uit Oost Zeeuws-Vlaanderen ontbreken echter, omdat we hier nog nooit een broedge val gevonden hebben. Vandaar dat we op zoek gingen naar een ringer, maar helaas heeft niemand hier een vergun ning voor deze soort. Om toch bij te kun nen dragen aan het landelijk onderzoek Bladkoning 'voorgelegd'. Geen twijfel hoor, het is 'm, de Bladkoning!! Ja hoor, ook wel toeval lig! Of juist niet? Deze vogel uit Siberië blijkt de laatste ja ren steeds vaker gezien te worden in ons land, met name in oktober. Geen wonder dus dat mensen juist nu over deze soort beginnen. Maar toch moetje geluk heb ben, want zo talrijk zijn ze nu ook weer niet. Benieuwd welk bezoek ik dit najaar nog meer in mijn kleine stadstuin mag verwelkomen. Koninklijk of niet, de rode loper ligt klaar! hebben we de vleugellengte van de jonkies gemeten. Daaruit kan de leeftijd en zelfs de dag dat het eerste ei gelegd is worden berekend. Het was heel bijzonder om dit te mogen doen. Van de 6 jonkies zijn er een dag later 2 en de dag daarop nog 3 uitge vlogen. Eentje is dood in het nestkastje achtergebleven. De uitgevlogen jonkies en ouders zijn nog een dag of 8 in de buurt gebleven. Bonte vliegenvangers zijn vaak plaats- trouw, dus wie weet zijn ze volgend jaar weer in Koewacht. Dank aan Eddy voor het delen van zijn ontdekking en Jacquelien voor de gastvrijheid. De steltkluut zarrter2020 Bonte vliegenvanger Door Ria van Minnen (teksten foto) Een van de laatste warme dagen van afgelopen zomer. We staan thuis net de fietsen achter op de auto te laden. Plots klinkt er een flinke klap boven ons hoofd. Er valt een duif voor onze voeten neer. En een paar seconden later NOG een klap. Een paar meter verderop, bij de buren, valt NOG een duif neer. Het blijken jonge Houtduiven. Allebei tegen een raam aan gevlogen. Geen van beiden heeft het overleefd. De dubbele botsing doet zo absurd aan dat ik er acuut bijgelovig van word. Gelukkig duurt dat maar één dag, want dan komt de verkla ring overvliegen. Nog niet eerder boven de wijk gezien, een prachtige Sperwer. Geen teken van een hogere macht dus, die roekeloze duiven. Gewoon een kwestie van paniek. •«rifltlfl Sperwer Door Ria van Minnen (tekst en foto) Afgelopen 13 september spotte Alex van Herrewege van op telpost Margarethapolder een GBV (grote bruine vogel), die dwars over de Westerschelde kwam aanvliegen, bijna precies richting onze telpost. Nu vliegen er wel vaker vogels dwars Velduil over de Schelde, maar deze trok meteen speciaal de aandacht vanwege zijn grootte. Het bleek een Velduil. Best bijzonder, pas de vierde waarneming van een Velduil op deze telpost. Niet de vroegste, want er is er ook al eens eentje in augustus gezien. De Latijnse naam voor deze uil is Asio Flammeus, de vlam mende oor uil. Dat vlammende zou dan slaan op de gezichts uitdrukking met de felgele ogen. Nou die ogen waren goed te zien en hebben we zelfs niet onaardig op de foto kunnen vastleggen. De uil streek neer in de Margarethapolder om op een boomtak even te rusten. De plaatselijke vogels hadden inderhaast al een 'ontvangstcomité'opgetuigd, voornamelijk Eksters en Kauwen lieten zich horen in de hoop dat de uil zijn heil ergens anders zou zoeken. In de wijdere omtrek waren er nog meer waarnemingen van Velduil omstreeks die tijd. In de late avond van dezelfde dag zijn in Waterland-Oudeman door ringer Roger Janssens twee Velduilen gevangen. En op telpost Bellem is twee dagen later 's ochtends een overvliegende Velduil gemeld. Bij deze verzoeken we u om de contributie voor 2021 over te maken. De minimum-contributie bedraagt 25 Euro. Een hoger bedrag is welkom. Graag voor 1 februari betalen via rekeningnummer: IBAN: NL81 RABO 0136605540 Bic: RABONL2U t.n.v. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Vermeld s.v.p. ook even namens wie de contributie bedoeld is. De naam van het lid komt immers niet altijd overeen met de naam van de rekeninghouder. Dat voorkomt ons een hoop puzzelwerk.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 11