Bijenhotel O t stekkertje winter2020 Toon1 aard Door Toon Hagenaar (tekst en foto's) In het verhaaltje Hotel lees je dat Mart de bijtjes graag helpt. Het is goed om de bijen te helpen. Vooral voor de wilde bijen. Voor hen zijn er steeds minder mogelijkheden om hun eitjes af te zetten. Daarom dit keer een stuk over het maken en ophangen van een bijenhotel. Waarom zijn bijenhotels belangrijk? Wilde bijen worden ook wel solitaire bijen genoemd omdat ze alles alleen doen. We kunnen ze verdelen in twee groepen als het gaat om nestelen. - De ene groep nestelt zich in de grond of vlak daarboven. - De tweede groep nestelt het liefst boven de grond in bijvoorbeeld afgestorven holle plantenstengels, in dood of vermolmd hout, in muren enzovoort. Als mens nemen we steeds meer ruimte in. We vinden ook dat het er allemaal netjes uit moet zien. Hierdoor komt de natuur in de knel. Wij gebruiken beton en kunststoffen. Verder verdwijnen er steeds meer oude schuren en andere oude gebouwen. Ruige stukjes natuur mogen niet meer. Hierdoor wordt het voor de wilde bij steeds moeilijker en lastiger om een nestje te kunnen bouwen. Hoe kunnen we hulp bieden? - Door de grond open te houden - Bij het leggen van tegels de voegen breder te laten - Het laten staan van afgestorven holle plantenstengels - Dood hout laten liggen - Het maken van bijenhotels. Hoe maak je een bijenhotel? Een bijenhotel kun je van een hoop dingen maken. Als je op internet kijkt, dan vind je een hoop verschillende materialen. Een pvc-buis gevuld met stokjes bamboe is wel een van de gemakkelijkste. Of neem in plaats van de pvc-buis een blikje van groente zoals van worteltjes of erwtjes, of een plastic flesje kan ook heel goed. Deze kun je op verschillende manieren vullen. Bijvoorbeeld met afgeknipte stukjes riet. Ik las laatst dat iemand daar de Japanse duizendknoop voor had genomen. Een plant die erg kan woekeren. Knip de rietstengels of de stengel van de duizendknoop zo af dat de achterkant dicht is. Bijen houden niet zo van tocht en van licht voor hun nestjes. Je kunt ook meerdere rietstengels of korte stukjes bamboe samenbinden en zo ophangen. Wat ook heel goed werkt, is een blok hout waar je gaatjes in boort en wat je dan ophangt. Bijenhotel Het leukste is natuurlijk om er zelf een te maken waar meerdere insecten in kunnen nestelen. Dan noemen we het een dierenhotel. In een dierenhotel nestelen niet alleen bijtjes, maar ook andere insecten zoals vlinders of lieveheersbeestjes. Wil je een mooie maken, neem dan een wijnkistje waar twee flessen wijn in hebben gezeten. Je kunt hem in de lengte of in de breedte ophangen. Met nog twee plankjes erbij kun je een dakje maken zodat het water eraf kan lopen. Vraag als het niet goed lukt of je vader of moeder je erbij wil helpen. Maak nu een indeling. Bijvoorbeeld van boven kun je dennenappels en dergelijke achter gaas doen. Dat is goed voor lieveheersbeestjes en oorwormen. In een ander gedeelte stop je houtsnippers, houtwol en schors. Dit is goed voor gaasvliegen en ook voor lieveheersbeestjes. Heb je toevallig nog een stukje baksteen, boor hier dan kleine gaatjes in met een steenboor. Metselbijen zijn namelijk gek op steen. Zaag uit een plankje kieren van 1 cm breed en 8 cm lang. Spijker dit voor een van de vakken. Voordat je dit dichtmaakt, doe je er een tak in met blaadjes eraan. Zo kan de vlinder ergens op zitten bij slecht weer of om te overwinteren. Toon'aard Stukjes boomstam kun je inboren met verschillende boortjes. Iedere bijensoort houdt van een eigen diameter. Dus is het belangrijk om er meerdere van verschillende grootte te boren, bijvoorbeeld van 2 tot 10 mm breed. Neem wel scherpe boortjes en probeer splinters te voorkomen. Heb je splinters, schuur die dan weg. Bijen houden daar niet van. Hun vleugeltjes zijn erg teer. Aan de splinters halen ze hun vleugeltjes open. Je begrijpt dat ze dan niet goed meer kunnen vliegen. Dat wil je niet. Nu je bijenhotel klaar is, wil je dat er bijen komen. Hang je bijenhotel op een zonnige plek. Het liefst op het zuiden. En op een plek waar de regen en de wind er weinig vat op hebben. Het beste maak je een bijenhotel in de winter, dan kunnen de bijtjes er gelijk in de lente gebruik van maken. Op een zonnige dag zie je de bijtjes heen en weer vliegen van je hotel naar de bloemen en terug. Het is leuk om te zien hoeveel stuifmeel er aan hun achterste of aan hun pootjes hangt. Dat stuifmeel is erg belangrijk. Dat is namelijk het voedsel voor het larf je. De zon verwarmt het nest en zorgt ervoor dat uit het eitje een larf komt. Die eet van het stuifmeel. Hierdoor kan hij groeien. Als een bijtje een ei heeft gelegd en het voorzien heeft van stuifmeel, maakt hij het nestje dicht. Daarvoor komt dan een nieuwe nestkamer. Leuk om te weten: meestal zitten achter in de gang de vrouwtjes en daarvoor allemaal mannetjes. Het onderhoud van een bijenhotel is simpel. Schoonmaken hoeft niet. Als je dit wel zou doen, kan dit schadelijk zijn voor de eitjes. Hangen er spinnenwebben voor, haal die weg. Het is natuurlijk voor de spin prachtig om zijn web te weven voor de gaatjes. Niets is er gemakkelijker voor hem om bijen te vangen. Controleer in de lente of alles nog goed vastzit. Vervang eventueel het riet door nieuwe stengels. Gefeliciteerd. Je hebt nu een plekje in je tuin gemaakt waar bijen en andere insecten dol op zijn. Nu is het enkel maar wachten tot ze komen.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 14