De terugkeer van de Huismus en nog veel meer Even voorstellen: Ria van Minnen O Een kennismaking intense droogte". Ze werd lid van het algemeen bestuur van het waterschap (met voorkeursstemmen!) en ze is op de achtergrond ook in de politiek actief. Tijdens het gesprek praat Marleen rustig en welbewust. Ze is iemand die er niet zomaar iets uitflapt. Bewust van het belang van goede communicatie en hoe moeilijk dit vaak is in de praktijk. Het vragenlijstje dat ik vooraf had opgeschreven blijft grotendeels ongebruikt. Ze had vanmorgen nog even naar de hoogwatertelling in Saeftinghe willen gaan van de Vogelwerkgroep. Maar we praten te lang en we kletsen te veel. Haar verkiezing tot voorzitter in de Halle op 3 november was door de corona maatregelen noodgedwongen uiterst sober, ledereen netjes op zijn of haar stoel en natuurlijk op ruime afstand. Geen gejuich, zangkoren, omhelzingen of bloemenzeeën om haar te verwelkomen (wat natuurlijk evenzeer gold voor de scheidend voorzitter Adri om hem intens te bedanken voor zijn jarenlange inzet). "De presentaties van de werkgroepen gaven mij een goed inzicht in hoe actief de Steltkluut op dit moment werkelijk is. Het is een vereniging met zeer enthousiaste mensen met veel kennis van zaken, met doelen waar ik me heel goed in kan vinden. Ik wil daar graag mijn steentje aan bijdragen". Op de vraag of ze al een idee heeft waar ze met de Steltkluut heen wilt zegt ze resoluut: "ik wil zelf niks, maar de bereidheid om samen dingen voor elkaar te krijgen is groot. Wat ik nodig heb is dat leden mij rechtstreeks benaderen zodat iedereen zijn of haar geluid kan laten horen. Dat heb ik het liefst via whatsapp". Ze wil in eerste instantie kennis maken met alle werkgroepen voor zover dat nu gaat. "ik heb al kennis gemaakt met de jeugdgroep en dat geeft me veel positieve energie. Binnenkort volgt de planologiewerkgroep. Het monitoren en inventariseren wat een aantal van de werkgroepen doet is belangrijk. Het is van toegevoegde waarde. We kunnen gezamenlijk deze kennis en aandacht voor de natuur overbrengen op het brede publiek". We turen nog wat over het water en struinen even door de tuin. De landbouw komt nog ter sprake met het nieuwe maar nog weinig begrepen fenomeen van de strokenteelt. Ze praat over de terreinbeheerders en vraagt zich af of het voor hen goed mogelijk is om te anticiperen op de complexiteit en de enorme impact die klimaatverandering gaat hebben. "Bomen en bos aanplanten is nodig maar doe het op zo'n manier dat het nu ook al de biodiversiteit versterkt". En er passeren nog wat uitspraken die te interessant zijn om zomaar onvermeld te laten: "dingen in orde maken","lezen, lezen, lezen", "de wereld een beetje beter doorgeven", "veranderingen zijn niet voorspelbaar" en misschien nog wel als mooiste: "ik heb ten diepste een positief mensbeeld". Op de onlangs gehouden algemene ledenvergadering werd Ria gekozen als nieuw bestuurslid. In het bestuur is besloten dat zij de taken van penningmeester op zich zal nemen. Ria is natuurlijk geen onbekende binnen de vereniging, voor wie haar nog niet kent stelt ze zich hier kort voor. "Ik ben 47 jaar en al vele jaren lid van De Steltkluut. Sinds een paar jaar ook wat actiever, veel op pad geweest met de planten- werkgroep en ook heel geïnteresseerd in vogels. Het leukste aan de vereniging vind ik het gevoel onder gelijkgestemden te zijn, qua interesses en doelen. Samen de natuur beleven maakt de wereld buiten nog rijker, vooral omdat je zoveel van elkaar kunt leren. Momenteel is dat nog vooral eenrichtingsverkeer naar mij toe. Maar wat ik traag maar gestaag aan kennis opdoe, geef ik graag door aan iedereen die het maar wil horen! Ik maak ook deel uit van de vierkoppige stuurgroep die het reilen en zeilen binnen de Vogelwerkgroep - voor zover nodig - coördineert. Ik ben graag buiten en observeer met veel plezier alles wat daar groeit, bloeit en leeft. Als ik dat ook nog mooi met de camera kan vastleggen, is dat een leuke bonus, maar geen hoofdzaak. In professioneel opzicht ben ik druk met vertaalwerk (EN-NL), gespecialiseerd in IT, en dan met name de marketingkant daar van (het creatievere werk), zowel voor de consumenten- als de zakelijke markt. Samen met mijn echtgenoot J-P heb ik een huis midden in Terneuzen met een middelgrote tuin met een kleine vijver als voornaamste trekpleister voor allerhande 'beestjes'. Vogels en insecten hebben het er steeds beter naar hun zin. De omvor ming naar een zo inheems mogelijke beplanting is een door lopend project. Ook daarvoor kan ik bij De Steltkluut volop inspiratie opdoen. Als penningmeester zal ik in elk geval wat administratieve taken op mij nemen, om te beginnen de ledenadministratie." De steltkluut winter 2020 Man Huismus speurend naar voedsel Door: Bert van Broekhoven (tekst en foto's) In 2003 ben ik in Terneuzen verhuisd naar een huis vlak bij het ziekenhuis. Rond het huis een ruime tuin waarin destijds regelmatig een groepje van 6-8 Huismussen aanwezig was. Ze zaten meestal in een grote Forsythia. Op een bepaald moment was de Forsythia te groot geworden en wilde ik de hoek waar die plant stond veranderen. Zeer waarschijnlijk is dat ook het moment geweest dat de Huismussen zijn verdwenen uit mijn tuin. In die jaren ging het in Terneuzen niet zo heel goed met de Huismussen, ze waren voornamelijk nog in de binnenstad en enkele oude wijken van Terneuzen te vinden. De jaren gingen voorbij en meestal kreeg ik in het najaar en de winter, vanaf 2011af en toe 1 of 2 rondzwervende Huismussen, bijna altijd mannetjes, voor enkele dagen op visite in de tuin. In de zomer zag ik ze nooit. In mijn tuin ben ik verder gegaan met het doorvoeren van veranderingen. Ik heb aan de zuidzijde van mijn tuin Lijsterbes, Zure Morel, Meidoorn, Vlinderstruik, wat fruitbomen en een grote Vuurdoorn staan. En uiteraard ook gelaagde begroeiing waardoor er eigenlijk een klein minibosje (Tuiny Forest) achter in mijn tuin is ontstaan. Het is op warme zomerdagen bijna het enige schaduwrijke plekje in mijn op zuid georiënteerde tuin. De laatste jaren ben ik stapje voor stapje meer ecologisch gaan tuinieren. Niet te snel want dat zou mijn partner niet accepteren. Dat betekent minder gif gebruiken, onkruid handmatig verwijderen, niet meer spitten, al het groenafval composteren en terug geven aan de tuin, meer inheemse planten plaatsen, de aanwezige bestrating verminderen, water opvangen in meerdere regentonnen, nestkastjes ophangen, enkele hoekjes lekker laten verwilderen en heel belangrijk in het najaar de tuin NIET ouderwets winterklaar maken. Sinds een jaar of vijf zijn er weer regelmatig Huismussen in mijn tuin aanwezig, de laatste 3 jaar dagelijks het hele jaar

de Steltkluut | 2020 | | pagina 3