J O De terugkeer van de huismus De terugkeer van de huismus Hieronder enkele leuke soorten die mijn tuin hebben bezocht Huismussen in het voorjaar snoepend aan knoppen van Meidoorn, daarnaast poetsend na een wasbeurt. rond. Ze nestelen enkele huizen verderop in onze straat onder de dakpannen, en ze broeden er inmiddels ook met succes. In 2019 heb ik voor het eerst ook foto's kunnen maken van 2 vrouwtjes met hun jongen, zie de foto hieronder. De grootste groep Huismussen die ik tot nu toe in mijn tuin heb waargenomen was 17 stuks. Ik werd er helemaal blij van. Ze kunnen zo lekker kwetteren samen. In het vroege voorjaar als de Meidoornboom in knop staat dan zit de boom regelmatig vol met Huismussen. Ze doen zich dan samen met de Pimpelmezen tegoed doen aan de bloemknoppen. Een Vuurdoorn, nu zeker 2 meter hoog en breed, is de vluchtplaats voor de Huismussen. Ze zijn best schuw en bij het minste onraad duiken ze met zijn allen in die struik. Regelmatig wordt er toch 1 verrast door een Sperwer, ik heb dat al enkele keren zien gebeuren. Tja, dat hoort erbij. Om het de mussen goed naar de zin te maken zorg ik dat ik altijd enkele schalen met water heb staan. Tevens heb ik een stukje gras opgegeven en er een minizandbakje met geel zand van gemaakt. De mussen komen, zeker bij warme dagen, dagelijks een bad nemen in de schalen, gaan zich in de struiken zitten poetsen en als afsluiter nemen ze een heerlijk stofbad. Daarna gaan ze lekker zitten chillen in de toppen van de struiken en genieten ze van de warmte van de laatste zonnestralen. Naast de Huismussen zie ik de laatste tijd ook steeds meer andere diergroepen in mijn tuin. Waarschijnlijk komt dat deels doordat ik mijn tuintje anders beheer, maar zeker ook omdat ik meer gericht ben gaan kijken naar alles wat er leeft in mijn tuin. In de jaren dat ik hier nu woon heb ik in totaal 690 verschillende soorten gezien, in 2020 alleen 480. Dagelijks maak ik enkele keren, gewapend met een GSM of fototoestel, een rondje door de tuin op zoek naar nieuwe verrassingen. Het is een prima onderbreking van de dagelijkse beslommeringen. Je vergeet dan even alles en doet een hoop gratis energie op. Vrouw Huismus met jongen Berkenkielwants Oorcicade Sierlijke Schildwants Koninginnepage Landkaartje Platbuik Viervlek Het is eigenlijk best eenvoudig om je tuin diervriendelijker te maken en nog meer van je tuin te gaan genieten. Met enkele simpele handelingen of juist het niet uitvoeren van handelingen kun je veel winst boeken. Geef de natuur de ruimte. Als we dat met zijn allen doen dan komt er gigantisch veel nieuwe natuur bij, die kansen biedt aan allerlei planten en dieren. Doet u mee?

de Steltkluut | 2020 | | pagina 4