y Insecten in de schijnwepers Insecten in de schijnwepers y Hottentotvilla Nog een grote vlieg is Hottentotvilla, een wolzwever die gezien wordt op zandgronden. Vooral de naam spreekt tot de verbeelding. Marjan van der Veeken Stadsreus en Witte reus Een soort hommel? Nee het zijn zweefvliegen maar dan wel hele grote. Zweefvliegen als de stadsreus en de witte reus hebben als overeenkomst dat de larven leven van afval in het nest van een plooivleugelwesp als Duitse wesp, gewone wesp of hoornaar. Goudwesp Op het net in gebruik genomen insectenhotel zit een prachtig rood-groen metalliek gekleurd insect. Het blijkt een goudwesp te zijn. De goudwesp loopt in de richting van een holletje waar een ander wespje bezig is met een nest. Zij wacht geduldig tot de wesp uit het holletje wegvliegt om voedsel of nestmateriaal te zoeken en gaat dan vlug naar binnen. Ze legt haar eitje en vertrekt voor altijd; net zoals als een koekoek dat doet. Zandroofvlieg Indrukwekkend zijn de stekels op de poten. De zandroofvlieg zit vaak rustig op een muur of tak te wachten tot er iets langs komt dat interessant is. Ze eten vliegen op, maar bijten geen mensen. Ingrid Smit Weideschorpioenvlieg Toen ik deze foto had genomen, dacht ik dat ik een zeldzaam insect had gevonden. Dat bleek helemaal niet zo te zijn. De weideschorpioenvlieg met de opvallend getekende vleugels, is aan algemene soort. Moeraskrabspin Bij mijn vijver wonen een paar moeraskrabspinnen. Gezien hun naam niet gek dat ik ze daar regelmatig zie. Meestal vind ik ze op de braamstruiken. Kelderpissebed Pissebedden kent iedereen. Toch zijn het bijzondere dieren. Oorspronkelijk leefden deze kreeftachtigen in de zee. Toen ze aan land gingen hebben ze hun kieuwen gehouden, maar die zijn getransformeerd tot een soort pootjes aan het achterlijf. Deze kieuwen moeten wel altijd vochtig blijven, want anders kunnen pissebedden geen zuurstof opnemen. Dit is de kelderpissebed, die je herkent aan zijn gemarmerde schild met gevlekte rand. Anders dan zijn naam doet vermoeden vond ik hem niet in de kelder, maar gewoon in de tuin. Desteltkluut winter 2020 Jenny Buise Irene Fortuin Gamma uil Op een zwoele zomeravond liep ik de tuin in en spotte deze Gamma uil snoepend van de nectar van de zonnebloem. Kleine beer Ik zag de Kleine beer zitten op de muur in de hal en ik werd getroffen door de prachtige rode kleur van dit insect. Hij bleef rustig zitten en liet me deze foto maken. Wat een bijzonder mooi insect. Deze foto is heel bijzonder voor mij. Mijn man vond de rups in de tuin op het loof van de worteltjes. Omdat we bang waren dat een merel er mee vandoor zou gaan, hebben we hem apart gezet en eten gegeven totdat hij ging verpoppen. In het voorjaar kwam er deze mooie koninginnenpage tevoorschijn. Hier staat hij op het punt ons te verlaten en de wijde wereld in te trekken. Bert van Broekhoven Kleefkruidschildwants De kleefkruidschildwants is een nieuwkomer die in 2019 voor het eerst in Nederland werd waargenomen. Inmiddels is hij in 2020 al op zes verschillende plaatsen in onze regio gevonden. Deze onopvallende wants lijkt veel op een Pantserwants, maar is eenvoudig te herkennen door zijn lichte schouders en het witte gebogen vlekje midden op het schild. Grote Vos Deze grote vos zat op 6 juli van dit jaar op de schutting van mijn tuin. Uiteraard een nieuwe soort voor mijn tuintje en daar was ik erg blij mee. De grote vos is altijd veel zeldzamer geweest dan de Kleine Vos. Die laatste heb ik echter in 2020 niet een keer waargenomen. Toen ik de statistieken van onze regio bekeek, ontdekte ik dat er dit jaar net zo veel grote- als kleine vossen zijn gezien. Het gaat dus erg slecht met de kleine vos. Berken kiel wats Deze fraaie Berkenkielwants is een van de vele wantsen die we gevonden hebben tijdens het Bioblitz project in Axel. Van de 6000 waarnemingen die zijn gedaan waren er 3350 van insecten. De Berkenkielwants heeft prachtige kleuren maar valt niet zo snel op doordat hij niet heel groot is. Zilte Knobbeldaas De Zilte knobbeldaas is een zeldzame soort en gebonden aan zilte gebieden De beste kans om er een te zien is in Saeftinge, want daar zit regionaal de grootste populatie. Marian Sponselee Bruine rouwbij De Bruine rouwbij, een soort koekoeksbij en nestparasiet van de Gewone sachembij. Deze zag ik bij Vogelwaarde. Stipgoudoogdaas Deze Stipgoudoogdaas mocht op mijn hand zitten voor de foto en deed helemaal niets.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 6