Nachtvlinders op Akkers *-£ Stand van zaken Bioblitz Axel (01-11-20) Nachtvlinders Bioblitz Axel Door Harm van Hoeve (teksten foto's) Mijn naam is Harm van Hoeve en ik heb een traditioneel akkerbouwbedrijf op Zaamslag. Sinds het voorjaar van 2019 ben ik betrokken bij het BIMAG, het Boeren Insecten Meetnetwerk Agrarisch Gebied. Dit project is opgezet door de Vlinderstichting, Boerennatuur en LTO- noord. Er bestaat al geruime tijd een landelijk meetnet nachtvlinders dat door de Vlinderstichting wordt gecoördineerd en inmiddels onderdeel is van het Netwerk Ecologische Monitoring (NEM). BIMAG is erbij gekomen, omdat bijna alle data van het al bestaande meetnet in stedelijk gebieden (tuinen/parken) en in bestaande natuurgebieden worden verzameld. Er bleek echter zeer weinig bekend te zijn over de stand van de nachtvlinders in het agrarisch gebied. Als boer ben je dagelijks bezig met wat er op je boerderij bloeit, groeit, vliegt en fluit. Toen de vraag kwam of ik vier jaar lang mee wilde werken aan het BIMAG onderzoek heb ik direct'ja'gezegd, want je leert veel van dit soort projecten. Plaaginsecten zoals verschillende soorten bladluizen, akkertrips en de coloradokever zijn bij de meeste landbouwers wel bekend. Zij kunnen immers flinke schade aan de gewassen veroorzaken. Je kunt ze bestrijden met bestrijdingsmiddelen, maar steeds vaker worden er akkerranden en bankerfields (bloemenranden die zich in plaats van aan de rand van het veld, zich in het veld bevinden op de paden van de rijsporen) aangelegd om de natuurlijke vijanden van deze schadelijke insecten te lokken. Lieveheersbeestjes, gaasvliegen en roofwantsen zijn onze grootste vrienden. Zij kunnen bijvoorbeeld helpen met het bestrijden/beheersen van de populatie bladluizen. Maar waarom nachtvlinders tellen...!!!?? Hoe kom je erop, dacht ik nog. Inmiddels heb ik ontdekt wat een variatie er zit in die beestjes! Mijn favoriete soorten zijn wel de sneeuwbeer, de agaatvlinder en de wapendrager. Die laatste doet verdorie net of hij een stokje is. Ik had hem bijna niet meegeteld. Mijn eerste vaal kokerbeertje en purperuiltje waren natuurlijk hoogtepunten, want die kleuren rood en geel als je ze invoert op Waarneming.nl en dat betekent dat ze zeldzaam zijn in Nederland. Ik dacht altijd dat dit betekende dat ze dan bijna uitgestorven zijn. Maar wat blijkt? Ze zijn niet bijna uitgestorven, maar ze komen nog maar sinds kort voor in Nederland, omdat het klimaat steeds milder wordt. Dat laatste wist ik als boer natuurlijk al lang.... Vaal kokerbeertje Sneeuwbeer De steltkluut winter 2020 Agaatvlinder Door het Bioblitzteam (tekst en foto's) Middels dit schrijven informeren we u over onze resultaten en activiteiten. Resultaten tot nu toe: Met nog 2 maanden te gaan (op het moment van schrijven, red.) hebben we inmiddels 1470 verschillende soorten ge vonden in het gebied. Dat is al 147% van het gestelde doel, helemaal niet verkeerd. Er zijn meer dan 5900 waarnemingen ingevoerd door 57 verschillende waarnemers. De 4 soortgroe- pen met de meeste soorten: Planten 354, Nachtvlinders en Micro's 285, Vliegen en Muggen 132 en kevers 117. Zie ook: https://waarneming.nl/bioblitz/axel-sportpark-2020/ Enkele mooie nieuwe gevonden soorten: Insecten: Tandzaadboorvlieg, Viervlekschimmelvreter. Vogels: Goudvink, Kleine Barmsijs. Paddenstoelen: Zevenbladpunt- kogeltje, Klaverroetstreepzwammetje, Septoria cornicola en Passalora dubia. Activiteiten en ander nieuws Op 17 september zijn tijdens een bezoek aan het gebied door Guy, Nathalie en de paddenstoelen specialist Dirk Baert 2 nieuwe soorten voor Nederland gevonden nl: Septoria cornico la op Kornoelje en Passalora dubia op Melganzevoet. Hier was microscopisch onderzoek voor nodig om ze te bevestigen, echt specialistenwerk. Proficiat met deze mooie vondsten. Helaas werden we eind september overspoeld door een 2e coronagolf. Nieuwe maatregelen werden afgekondigd door het kabinet waardoor we helaas enkele activiteiten niet door hebben kun nen laten gaan. Zo ook een paddenstoelenspeurtocht samen met enkele Belgische natuurvrienden die gepland stond voor 25 oktober. We zullen het gebied zeker nog diverse keren met 1 of 2 personen gaan bezoeken om het mooie getal van 1500 te gaan halen. Het is nu toptijd voor de paddenstoelen dus er is zeker nog wel iets te halen. Het wordt spannend, want het wordt uiteraard steeds lastiger nieuwe soorten te vinden. Vermeldenswaard is de waarneming die Bert deed tijdens een middagbezoek aan het gebied op 16 oktober. Tijdens zijn bezoek kwam er een groep van 51 Buizerds, in vogeljargon een "bel", over het gebied gevlogen op doortrek naar het zuiden. Zeldzaam voor onze regio. De 2 dagen ervoor was er in de oos telijk helft van Nederland ook sterke trek van Buizerds waarge nomen door de sterk aanhoudende noordoosten wind. Dus dit paste goed in dat beeld. Rob Remmerts vond 2 mooie nieuwe vogelsoorten voor de lijst, de Goudvink (2 stuks) en de Kleine Barmsijs (4 stuks). De Goud vink is een soort die aanwezig is maar zelden gezien wordt. Ze zijn erg schuw maar als je het geluid kent dan zijn ze te vinden. Komende activiteiten Helaas kunnen we even geen groepsactiviteiten meer orga niseren. Alleen of met 2 personen gaan we zeker nog wel op pad. Wilt u een keer met iemand mee op pad dan is dat met inachtneming van de corona maatregelen mogelijk. Geef dit door via bertusbvb@gmail.com dan gaan we kijken of we iets kunnen regelen. Van links naar rechts: Herfstmetaalwapenvlieg, Wantssluipvlieg, Groen Zuringhaantje, Viervlekschimmelvreter, Tandzaadboorvlieg, Wormkruidhaan.

de Steltkluut | 2020 | | pagina 7