H Leeftijd dieren O Toon'aard Tekst en foto's Toon Hagenaar Mart is benieuwd hoe oud dieren kunnen worden. In het stukje heb je al kunnen lezen dat een mens gemiddeld 80 jaar oud kan worden. En een kat 15 jaar. Maar wat is de gemiddelde leeftijd van een hond, een muis of een paard? En wat is de leeftijd van het oudste dier? Een muis die in het wild leeft, wordt maar 30 maanden oud. En dan moet hij wel heel veel geluk hebben. Omdat ze veel vijanden hebben, leven ze soms nog geen half jaar. Een kat leeft dus ongeveer 15 jaar. De oudst bekende kat werd 38 jaar oud. Dat was een vrouwtje. Je kent vast wel het gezegde: een kat heeft negen levens. Omdat katten taaie beesten zijn, overleven ze van alles en lijkt het of ze negen levens hebben. Bij een hond maken we onderscheid in grootte. Een kleine hond leeft gemiddeld 15 jaar, een middelgrote hond 10 jaar en een grote hond ongeveer 7 jaar. De oudste hond ter wereld was Maggie uit Australië. Zij werd 30 jaar oud. Een konijn leeft gemiddeld 6 tot 10 jaar. Een kanarie wordt ongeveer net zo oud als een hond en een kat, dus 15 jaar oud. Een cavia en een hamster worden ongeveer 4 tot 7 jaar oud. Een koe 4 tot 6 jaar. Een kip 5 tot 10 jaar. Een geit 10 tot 15 jaar. Een varken wordt gemiddeld 10 tot 15 jaar. Dit geldt alleen voor wilde varkens. Een schaap 15 tot 20 jaar. Een paard gemiddeld 20 tot 25 jaar. En een ezel gemiddeld 35 jaar. Dit zijn de dieren die we in en om het huis kennen, of van de kinderboerderij. Hierbij zien we dat de ezel van hen allemaal het oudst wordt. Wanneer we kijken naar de indeling in het dierenrijk, dan zijn de insecten de kortst levende dieren. Op internet kun je verschillende lijsten vinden. Ze behandelen verschillende onderwerpen. Een ervan is die van de tien langst levende dieren. Je zult versteld staan hoe oud dieren kunnen worden. Ik noem er hier tien. Waarbij degene die op nummer 1 staat natuurlijk het oudst kan worden. 10. Zwanenhalsmossel Deze mossel bestaat uit twee schelpen, gescheiden door een lange sifo - een soort buis. Met deze buis neemt hij voedsel op en voert hij afvalstoffen af. Hij kan tot wel 5 kilo wegen en is met uitgestrekte sifo zo'n meter lang. Die sifo lijkt op een zwanenhals, vandaar zijn naam. Deze mossel wordt ook zeepiemel en piemelmossel genoemd. Er is een zwanenhalsmossel bekend die 168 jaar oud was geworden. Heeft de kwal het eeuwige leven? 9. De Groenlandse walvis Deze walvissoort wordt zo'n 200 jaar oud. Het is daarmee het oudste zoogdier. Bijzonder is dat er in 2017 een Groenlandse walvis werd gespot bij Zeeland. Deze grote reus wordt niet alleen oud, maar hij kan ook heel erg mooi zingen. Vanwege zijn enorme liedjesrepertoire staat hij bekend als de 'Louis Armstrong' onder de walvissen. 6. Borstelworm Van borstelwormen heb je wel 11.000 soorten. De Lamellibrachia luymesi is behoorlijk groot. Deze borstelworm leeft in de diepzee en kan ruim 250 jaar oud Leeftijd zeë-egel tot 2Ö0 jaar 7. Koi Een koikarper kan behoorlijk oud worden, zo'n 100 tot 200 jaar. De oudst bekende koikarper was Hanako. Het was een vrouwtje en leefde in Japan. Ze werd 226 jaar. Een koikarper is een kweekvariant van de karper. 8. Rode zee-egel Dit spinachtige zeedier kan zo'n 200 jaar oud worden. Dat ontdekten wetenschappers overigens pas aan het begin van deze eeuw - daarvoor schatten ze de levensduur op zo'n 15 jaar. De rode zee egel toont opmerkelijk weinig tekenen van veroudering. Met het ouder worden produceert hij ook juist meer nakomelingen. Dat komt niet zo vaak voor. Leeftijd Koi, tot 200 jaar worden. Dit wonderlijke wezen oogt meer als een sierlijke tropische plant dan als een worm. Dat hij zo oud wordt, komt door een slim foefje: hij laat zijn afvalstoffen vrij in de zeebodem. Daarmee stimuleert hij de groei van bepaalde microben die sulfide produceren, dat neemt hij daarna weer tot zich. 5. Reuzenschildpad De oudste reuzenschildpad heeft geleefd op de Seychellen. Deze werd 256 jaar oud. De oudste nog levende reuzenschildpad is Jonathan. Hij woont op het eiland Sint-Helena voor de Afrikaanse kust. Jonathan werd geboren in 1832 en is daarmee het oudst levende landdier. 4. Groenlandse haai Eeuwenoud kan dit grote zeedier uit de ijskoude Noord-Atlantische Oceaan worden. In 2012 werd t- er één gevonden van zo'n 400 jaar. Daarmee was het waarschijnlijk het oudste gewervelde dier. Die lange levensduur dankt deze haai mede aan zijn trage stofwisseling. Zijn hart klopt om de tien seconden. Geslachtsrijp wordt hij pas als hij 150 jaar is. 3. Noordkromp Dit tweekleppige schelpdier kan honderden jaren oud worden. In IJslandse wateren werd in 2006 een noordkromp opgevist van 507 jaar, Ming genaamd. Die leeftijd dankt hij zeker ook aan zijn stevige schelp. Zijn grootste vijand is de visserij. Je moet er toch niet aan denken dat je bij het eten van een schelpdierensoep een eeuwenoude mossel opeet. 2. Glasspons De leeftijd van sponzen is moeilijk te bepalen, maar loopt in de eeuwen. In 1986 werd in de Oost-Chinese Zee een glasspons gevonden van zo'n twee meter lang. Aan de hand van zijn skelet van silica (glas) werd later de leeftijd bepaald - net zoals bij jaarringen in een boom. Het dier bleek, houd je vast, zo'n 11.000 jaar oud te zijn. 1. Turritopsis Het is wat valsspelen. Maar de kwallensoort Turritopsis dohrnii heeft in theorie het eeuwige leven. Dit diertje kan zichzelf namelijk terug transformeren tot poliep. Dat doet hij in tijden van stress. Een bizarre vaardigheid: vergelijk het met kippen die zouden terug kruipen in hun ei. In de praktijk sterft deze kwal trouwens vaak aan ouderdom. Maar mét altijd: hij kan zijn levenscyclus terugdraaien en weer van voren af aan beginnen. Wanneer ik bovenstaand rijtje bekijk, dan is er één ding wat me opvalt. Misschien hebben jullie het ook opgemerkt. Nog niet? Bekijk het rijtje dan nog een keer. Heb je het nu wel gezien? De meeste dieren die heel oud kunnen worden, leven niet op het land. Nee, ze leven in het water. De reuzenschildpad is daar een uitzondering op. Is dat dan de enige? Nee, er schijnt een hagedis te zijn die ongeveer 100 jaar oud kan worden. Dat is de tuatura. Ook een papegaaiensoort, de ara, kan ongeveer 100 jaar oud worden. Stel je voor. Je krijgt een papegaai voor je verjaardag als je vijf wordt en die leeft net zo lang als jij leeft. Dat zou wel heel bijzonder zijn. Of een koikarper. En die verhuist iedere keer weer met je mee. En ook met je kind en met je kleinkind. Leeftijd schaap: tot 20 jaar 't stekkertje lente 2021

de Steltkluut | 2021 | | pagina 14