Sperwer eet houtduif, en dan toch weer niet Canadese geringde Steenloper bij de Zandplaat y Sperwer eet hou Sperwer eet houtduif Canadese geringde Steenloper Foto Carola Anöré DoorLucien Calle Zondagmorgen. Lekker met heel het gezinnetje ontbijten. We kijken naar buiten. Op het land zit een sperwer aan iets te pikken. Met de verrekijker is te zien dat de roofvogel een houtduif heeft gepakt. De duif is al dood, maar nog helemaal gaaf. Het dier is nog maar net gedood, de sperwer begin nu allemaal veren uit te trekken. Tussendoor neemt zij blijkbaar ook kleine hapjes. Zij, want het is een vrouwtje. De veertjes vliegen in het rond. Dat gaat zo wel een uurtje door. De roofvogel kijk steeds zenuwachtig naar onze kamer, waar ze vier verrekijkers op haar gericht ziet. De afstand naar deze vier gluurders is niet zo groot... Plotseling komt er een torenvalk aangevlogen. Ook een vrouwtje. De valk blijft even nieuwsgiering rondvliegen en begint dan duikvluchten op de sperwer te maken! Deze maakt zich meteen breed, de vleugels half uitgestrekt en de staart breed. We zitten met zijn allen gespannen toe te kijken, wat zal er gebeuren? De duikvluchten blijven voortduren en worden steeds feller. Rakelings scheert de valk over de sperwer. Blijkbaar wordt het voor de sperwer wat al te gek. Ze vlucht weg. De torenvalk landt naast de dode duif en blijft er even naar kijken. Ze doet even een pikje en vliegt dan weer weg. Twintig minuten gebeurt er niets en dan kunnen we snel wat foto's van de helemaal opengepikte duif maken. Maar dan keert de sperwer weer terug bij de duif en gaat verder met plukken en eten. De torenvalk begint weer met aanvallen, maar de sperwer trekt er zich steeds minder van aan. De beide dames bakkeleien nog een hele poos. Dan gaat de valk op een paaltje zitten dichtbij. De sperwer vindt dat blijkbaar op een gegeven moment niet meer prettig en probeert met de prooi weg te vliegen. Maar deze weegt te zwaar. Ze kan er amper mee van de grond komen. Na wat getrek en gefladder zit ze even later een meter of 30 van de valk en gaat ze verder met eten. De torenvalk laat de sperwer vanaf dan verder met rust en gaat zelf in de omgeving biddend opzoek naar muizen. Even kan haar maaltijd en ons ontbijt rustig worden verdergezet, maar o jee, daar komen twee zwarte kraaien aan gevlogen. Deze zijn direct nieuwsgierig en landen op een metertje of 20 van de sperwer. Ze komen lopend naderbij. Eentje gaat op een halve meter afstand staan. De De steltkluut lente 2021 Eerst het hart aangevreten, dan duif omgedraaid en rug afgekloven De rug is helemaal afgekloven. Foto's Lucien Calle sperwer voelt zich bedreigd en zet opnieuw haar veren op en ook nu weer de staart breed. Ze doet plotseling een felle uitval naar de kraai, waarbij ze met haar poten in de richting van de kraai stoot. De kraai blijft ijzingwekkend stil zitten! Dan gaat de andere kraai er overheen vliegen. Op dat moment vlucht de sperwer weg. We hebben haar niet meer teug gezien. De kraaien pikken heel even kort wat aan de houtduif en vliegen dan ook weer weg. Het hele spektakel heeft ongeveer twee Door Bert van Broekhoven (teksten foto's) Op 13 december 2020 waren er net voor hoog water bij de Zandplaat dicht langs de vloedlijn veel steltlopers aanwezig. Ik heb van die groep steltlopers toen gelukkig enkele foto's gemaakt. Die foto's had ik gemaakt omdat ik het vermoeden had dat er een Kanoetstrandloper tussen zat, een soort die ik niet zo vaak zie. Bij het controleren van de foto's kon de Kanoet inderdaad bevestigd worden. Op een van de foto's viel me iets op bij een van de vele Steenlopers. Geringd? Na vergroten van de foto van de Steenloper werd het duidelijk, hij was inderdaad geringd. En nog afleesbaar ook, wat een geluk. Aan de rechtse poot een aluminium ring en links een witte tag met daarop in zwarte letters 1TC. uur geduurd en we blijven in raadsels achter. Als we de foto's bekijken blijkt bijvoorbeeld dat alleen de rug tot op het bot is afgekloven. De buikzijde, waar de vleugelspieren zitten, is nog bijna helemaal heel. Alleen van het hart is een stuk gevreten. En wat moeten we denken van de motieven van de torenvalk en de zwarte kraaien? Als die beesten geen behoefte hebben om van de duif te vreten De waarneming heb ik toen vrij snel via de WhatsApp groep van de vogelwerkgroep gedeeld. Al vrij snel daarna werd duidelijk dat de ringen van deze Steenloper van een Canadees project afkomstig waren. Via de site https://submit.cr-birding. org heb ik, met wat hulp van Johnny du Burck, kunnen opzoeken van welk ringproject de ringen afkomstig waren. Bij Foeragerende Steenlopers en Bonte Strandlopers

de Steltkluut | 2021 | | pagina 6