DIKKE POPULIEREN Stand van zaken BioblitzAxel Enkele recente foto's afkomstig uit het gebied: Luc Bekaert zag en hoorde op 1 -12 een Kleine Zwaan overvliegen, ook dat was een nieuwe soort. Henk Remijn heeft in december ook behoorlijk wat gegevens van paddenstoelen aangeleverd. Door de import van zijn gegevens door Hisko de Vries, de beheerder van waarneming.nl, zijn er weer 60 extra nieuwe soorten bijgekomen. Enkele leuke soorten met namen die velen van ons nog nooit gehoord zullen hebben zoals; Holsteelgordijnzwam, Houtkorrelkernzwam, Kalktandjeszwam en Velumdonsinktzwam. Henk bedankt voor je inspanningen, daar zijn we erg blij mee. Op 23 december zijn Marian en Nathalie gewapend met een schepnet en een witte kom gaan speuren naar waterdieren. Dat leverde nog enkele leuke verrassingen op. Afsluiting van het project: Uiteraard willen we het project op passende wijze gaan afsluiten. Hoe weten we nog niet. We zijn helaas nog niet van het Corona-virus verlost. Vervolgproject: Omdat dit project ons een geweldige stimulans gaf om regelmatig op stap te gaan willen we dit zeker nog een keer herhalen in een ander gebied. Hoe en wat en wanneer weten we nog niet. Het Bioblitzteam Echt duizendguldenkruid (NDS) Zwarte Herfstspinner (BvB) Grote oranje bekerzwam (NDS) Zwanenmossel (MS) Roestige distelschildpadtor (MS) Witte Kluifzwam (MS) Zwartkopgrauwworm (NDS) ie voor Zeeland) Lugubere Glijer (MS) Donkere Torenslak (NDS 1e voor zeeland) De steltkluut lente 2021 Door Monique Goossens (teksten foto's) Veel mensen die onze boerderij in Absdale passeerden viel de dreef met scheefstaande dikke populieren op. Toen wij er kwamen wonen in 1993 waren ze reeds prachtig en leunden ze al met de westenwind mee richting Hulst. In de loop der jaren zijn echter verschillende van deze sierlijke bomen omgewaaid tijdens heftige stormen, waarbij ze afbraken als luciferhoutjes. Zo vielen er steeds grotere gaten in de rijen populieren langs de dreef naar de boerderij. De bomen behoorden tot een oud gekloond populierenras genaamd 'Serotina', een kruising tussen de inheemse zwarte populier en de verwante Amerikaanse populier. Populieren behoren tot de wilgenfamilie (Salicceae), zomergroene loofbomen die tot 40 meter hoog en maximaal 200 jaar oud kunnen worden, en die voornamelijk op het noordelijk halfrond voorkomen. Het geslacht kent meer dan 35 soorten waaronder de inheemse ratelpopulier. In Nederland zijn ongeveer 100 verschillende klonen of cultivars in gebruik. Als het stormde werd het door de kwetsbaarheid van de bomen dus steeds gevaarlijker bij onze boerderij, waardoor we uiteindelijk besloten dat de dreef gerooid moest worden. Een bedrijf uit België kocht de bomen en de zagers kwamen begin maart om de klus te klaren. De 150 jaar oude bomen werden gekapt en het duurzame hout gebruikt voor fineer en pallets. Het deed wel zeer en het zal nooit echt wennen, die kale dreef naar ons huis toe. Gelukkig was dit niet helemaal het einde van deze monumentale bomen! Op een zondagochtend in de lente kwamen Lucien en Sandra om stekmateriaal te verzamelen. Ze wilden een poging doen om deze op te kweken om in de toekomst weer uit te planten. Zo verzamelden ze ongeveer 50 stekken waarbij ze kozen voor materiaal afkomstig van één-, twee-, drie- en vierjarige twijgen. Van al deze leeftijdsklassen hebben ze daarna de helft eerst wortel laten schieten in een poel, de andere helft hebben ze direct in de tuin geplant. Het resultaat: de stekjes in de poel zijn allemaal gestorven, waardoor we kunnen concluderen dat eerst wortel laten schieten geen goede methode is. De andere helft die direct in de tuin werd geplant is bijna helemaal goed aangeslagen, zodat ze nu beschikken over ruim 20 gewortelde stekken. Deze zullen komende winter worden uitgeplant, waarbij er nog wordt nagedacht over een goede verdeling. Lucien en Sandra willen er graag zelf een aantal houden als knotboom, zodat er in de toekomst altijd weer over stekmateriaal kan worden beschikt. Gelukkig krijgen we ook we een aantal stekken terug die hier weer bij ons op het erf geplant zullen worden. We kunnen hierbij kiezen voor solitair laten groeien of op ruime afstand in een rij, zodat ze weer uit zullen groeien tot magnifieke populieren op ons eigen erf. Er zijn daarnaast in Oost-Zeeuws-Vlaanderen nog een aantal andere erven, zoals op Zaamslagveer, waar je nog steeds rijen van deze oude knoerten kunt vinden, maar waar ondertussen ook gaten in gevallen zijn. Eventueel kan er ook hier een aantal stekken geplant worden. Misschien zijn er nog lezers die suggesties hebben voor een eventuele locatie? Het in stand houden van de Serotina-populier is in ieder geval een eerbetoon aan de oude populierenrassen. Het is hierbij goed om te weten dat het heel eenvoudig is om stekjes te nemen en gewoon in de tuin te planten. Dit is iets waar wij heel blij van wc

de Steltkluut | 2021 | | pagina 9